Προς το περιεχόμενο

Αν αντιστοιχούσα κατασκευαστές synth με κατασκευαστές τυμπάνων (ή το ταξιδι μου στα ντραμς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Με αφορμή μια ηχογράφηση που δεν "πήγε" όπως την είχα στο μυαλό μου ξεκίνησα να βρω ένα ride που θα είχε καλό ήχο, όχι κάτι συγκεκριμένο μιας και δεν ήξερα την τύφλα μου, απλά κάποια ευκαιριούλα μέσα απ τις αγγελίες του νόιζ: κάποια καλή, mainstream σειρά γνωστού κατασκευαστή ώστε να μην ακούγεται σαν κατσαρόλα. Βρήκα ένα Sabian HH Medium Heavy σε καλή τιμή και ξεκίνησα να ακούω βιντεάκια για να δω αν θα μου έκανε. Μέσα από αυτή τη διαδικασία ξεκίνησα για πρώτη φορά μετά από 30 χρόνια ενασχόλησης με άλλα όργανα να ακούω τις λεπτομέρειες και τη διαφορά των ήχων στα τύμπανα. 

Fast forward στο σήμερα έχω ήδη τρία drumsets και ζαχαρώνω κάνα δυο ακόμη. Τα δύο απ αυτά που έχω βέβαια είναι projects μιας και η (επιλεκτική) χειρωνακτική εργασία είναι το δίκο μου αντίστοιχο της γιόγκα και του διαλογισμού. 

 

Πρόσφατα λοιπόν ξεκίνησα να κάνω μια αντιστοιχία στο μυαλό μου που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα. Αν οι μάρκες τυμπάνων αντιστοιχούσαν σε μάρκες synths ποιες θα ήταν αυτές και γιατί; Παραθέτω:

 

Gretsch->Moog

Αμερικάνοι πρωτοπόροι, χρήση περισσότερο στην jazz και σε πιο "δύσκολα" είδη, αδικαιολόγητα ακριβά γι αυτό που είναι σήμερα, παράπονα για μέτριο QC. 

 

Ludwig->Oberheim

Τα συναντάς πιο σπάνια, άλλα με το που τα ακούς αμέσως σκέφτεσαι το κλασικό fatness που τους έδωσε τη θέση που έχουν στην ιστορία. 

 

Rogers->ARP Instruments

Ήταν καταπληκτική στα late 60s - early 70s. Μετά έκλεισε. 

 

Sonor->Sequential Circuits

Innovators, μοναδικός ήχος, αδίκησαν τον εαυτό τους με κακό management και marketing. Μάλλον γιατί ήταν περισσότερο κατασκευαστές και λιγότερο έμποροι. 

 

Yamaha Drums->Yamaha Synths 

Όταν η Yamaha αποφασίσει να φτιάξει κάτι σωστά ο μόνος λόγος να μην το αγοράσει κάποιος θα είναι η τιμή του. Οι κορυφαίες στιγμές και των δύο οργάνων της ανήκουν. 

 

Tama->Roland

Εκπληκτικά όργανα στα 80s. Σήμερα τα μπιχλιμπίδια και το "innovation" που προσφέρουν είναι πολύ καλύτερα απ τον actual ήχο τους.

 

Pearl->Korg

Τίποτα συγκλονιστικό αλλά ταυτόχρονα το καλύτερο value απ' τα 70s μέχρι σήμερα. Έβγαλαν πολλά όργανα που σήμερα θεωρούνται classics.  

Mapex->Behringer

Ξεκίνησαν και οι δύο ως η Hyundai των αντίστοιχων οργάνων αλλά πολύ γρήγορα έπιασαν ρυθμό και σήμερα ο ανταγωνισμός δυσκολεύεται να τις παρακολουθήσει.  

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

 

Gretsch->Moog

Αμερικάνοι πρωτοπόροι, χρήση περισσότερο στην jazz και σε πιο "δύσκολα" είδη, αδικαιολόγητα ακριβά γι αυτό που είναι σήμερα, παράπονα για μέτριο QC. 

 

Δυστυχώς κανείς λάθος.Σιγουρα τα πιο versatile τύμπανα,άλλωστε τα κλασσικά 6 ply gum maple είναι τα βασικά σετ στα περισσότερα στούντιο του κόσμου μαζί με τα RC Yamaha.

Oσον αφορά το QC μάλλον τα μπερδεύεις με τα Ludwig.

 

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Ludwig->Oberheim

Τα συναντάς πιο σπάνια, άλλα με το που τα ακούς αμέσως σκέφτεσαι το κλασικό fatness που τους έδωσε τη θέση που έχουν στην ιστορία. 

 

Ανάλογα με το μοντέλο,τα Legacy (mahogany ή maple) 3 ply ναι έχουν αυτόν τον ήχο ,τα classic maple που χρησιμοποιούνται περισσότερο τώρα είναι μοντέρνα τύμπανα.

Δυστυχώς έχουν σοβαρό θέμα QC (οποίος βρει Black beauty χωρίς στραβό bearing edge κερδίζει βραβείο)

 

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Rogers->ARP Instruments

Ήταν καταπληκτική στα late 60s - early 70s. Μετά έκλεισε.

 

Ζει και βασιλεύει

 

https://rogersdrumsusa.com/

 

Τα δε dynasonic snares της είναι τα καλύτερα ταμπούρα στον κόσμο αυτή τη στιγμή (πάντα ήταν,έχω και ένα ο τυχερός)

 

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Sonor->Sequential Circuits

Innovators, μοναδικός ήχος, αδίκησαν τον εαυτό τους με κακό management και marketing. Μάλλον γιατί ήταν περισσότερο κατασκευαστές και λιγότερο έμποροι. 

 

Πάλι λάθος 🤣  πληροφορίες,η εταιρεία πετάει σε πωλήσεις με τρομακτικό roster και ασύλληπτα σε Diversity and quality drums

 

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Yamaha Drums->Yamaha Synths 

Όταν η Yamaha αποφασίσει να φτιάξει κάτι σωστά ο μόνος λόγος να μην το αγοράσει κάποιος θα είναι η τιμή του. Οι κορυφαίες στιγμές και των δύο οργάνων της ανήκουν

 

Όχι.Απλα όχι.Ωραιοτατα τύμπανα αλλά όχι και έτσι.Δυστυχως τα τύμπανα που βγάζει τώρα στην Κίνα,πλην τον Phoenix,δεν είναι του επιπέδου αυτών που έβγαζε όταν της τα έφτιαχνε η ιαπωνική Sakae

 

 

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Tama->Roland

Εκπληκτικά όργανα στα 80s. Σήμερα τα μπιχλιμπίδια και το "innovation" που προσφέρουν είναι πολύ καλύτερα απ τον actual ήχο τους.

 

Όχι,απλά όχι  :)

τα STAR απλά δεν υπάρχουν και ηχητικά και κατασκευαστικά,τα Starclassic σκίζουν.

 

 

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Pearl->Korg

Τίποτα συγκλονιστικό αλλά ταυτόχρονα το καλύτερο value απ' τα 70s μέχρι σήμερα. Έβγαλαν πολλά όργανα που σήμερα θεωρούνται classics.  

 

Πλάκα κάνεις.

Η Pearl φτιάχνει across the board ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΑ τύμπανα και έχει και το μεγαλύτερο diversity σε ήχους από οποιαδήποτε εταιρεία,

 

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Mapex->Behringer

Ξεκίνησαν και οι δύο ως η Hyundai των αντίστοιχων οργάνων αλλά πολύ γρήγορα έπιασαν ρυθμό και σήμερα ο ανταγωνισμός δυσκολεύεται να τις παρακολουθήσει.  

η τιμη τους είναι εξαιρετική ηχητικά they leave a lot to be desired

 

Tα DW ,Premier και British Drum Company γιατί τα ξέχασες;

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι... πόρωση και διαφωνίες.... ήμουν βέβαιος ότι ο SF θα γράψει επί του θέματος ως παρανοίκός με τον ήχο των τυμπάνωνε.

  • Like 1
  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Δυστυχώς κανείς λάθος.Σιγουρα τα πιο versatile τύμπανα,άλλωστε τα κλασσικά 6 ply gum maple είναι τα βασικά σετ στα περισσότερα στούντιο του κόσμου μαζί με τα RC Yamaha.

Oσον αφορά το QC μάλλον τα μπερδεύεις με τα Ludwig.

Δεν τα μπερδεύω με τα Ludwig. Σε πολλά fora διαβάζεις παράπονα για το QC κι υπάρχουν και sets που είναι all over the place. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι κάτι φοβερό, όπως και της Moog,  αλλά για μια εταιρεία που τα set της κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά, δεν μπορούν να δικαιολογηθούν. Βασικά γενικά νομίζω δεν μπορεί να δικαιολογηθεί η τιμή των Αμερικάνικων σετ της εν έτει 2023.

 

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Ανάλογα με το μοντέλο,τα Legacy (mahogany ή maple) 3 ply ναι έχουν αυτόν τον ήχο ,τα classic maple που χρησιμοποιούνται περισσότερο τώρα είναι μοντέρνα τύμπανα.

Δυστυχώς έχουν σοβαρό θέμα QC (οποίος βρει Black beauty χωρίς στραβό bearing edge κερδίζει βραβείο)

Ναι, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος σήμερα να πας σε Ludwig αν δεν είναι να πας σε Legacy. Μόνη εξαίρεση ίσως η προσφορά που έχει ο Νάκας αυτόν τον καιρό σε δύο εκθεσιακά σετ.

 

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Ζει και βασιλεύει

 

https://rogersdrumsusa.com/

 

Τα δε dynasonic snares της είναι τα καλύτερα ταμπούρα στον κόσμο αυτή τη στιγμή (πάντα ήταν,έχω και ένα ο τυχερός)

Είναι άλλη εταιρεία πλέον. Τα dynasonics είναι φοβερά αλλά δεν υπάρχει "καλύτερο" snare. Different tools for different jobs. Κάποιοι λατρεύουν τον ήχο της χορδιέρας του και κάποιοι το μισούν για τον ίδιο λόγο.

 

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Πάλι λάθος 🤣  πληροφορίες,η εταιρεία πετάει σε πωλήσεις με τρομακτικό roster και ασύλληπτα σε Diversity and quality drums

Όχι και πάλι παρεξηγήθηκα. Αναφερόμουν στην ιστορία των brands. Η Sonor απέκτησε τα τελευταία χρόνια εξωστρέφεια αλλά για την ποιότητα των drums που κατασκεύαζε, δεν είχε τη θέση που της άξιζε. Επίσης ενώ επένδυσε πολύ στο κομμάτι ποιότητας και κατασκευής κόθρων, άργησε να ακολουθήσει τα trends στο hardware. Έτσι υπάρχουν καταπληκτικά σετ της που λόγω αναρτήσεων ακούγονται λίγο dated.

 

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Όχι.Απλα όχι.Ωραιοτατα τύμπανα αλλά όχι και έτσι.

Yamaha Maple Custom - Yamaha Recording Custom. Περιμένω να μου βρεις δυο drumsets που μπορούν να κάνουν κάτι που δεν μπορούν να κάνουν αυτά. Ίσως μόνο τις Ludwig Legacy δεν μπορούν να πιάσουν που είναι πολύ ιδιαίτερος ήχος.

 

Σήμερα ο ήχος όλων των birch drumsets ζυγίζεται ανάλογα με το πόσο πιάνει την RC. Και όσον αφορά την πρώτη σειρά maple custom, είναι σετ που όταν το ακούσεις από κοντά δακρύζεις από την κ@@λα. Tί να συγκριθεί μαζί της...

 

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Όχι,απλά όχι  :)

τα STAR απλά δεν υπάρχουν και ηχητικά και κατασκευαστικά

'Εχω μια export birch superstar. ΟΚ, φθηνή θα μου πεις. Πρόσφατα μου δόθηκε η ευκαιρία για μια Birch Walnut Starclassic. Την άκουσα και μπορώ να πω ότι δεν είχε τίποτα παραπάνω απ την φθηνότερη Superstar, ίσα ίσα πιο πνιγμένη μου ακουγόταν. Ήταν πανέμορφη όμως και ήθελα παααρα πολύ να μου αρέσει, ιδιαίτερα στην τιμή που θα μπορούσα να την αγοράσω. Τέλος πάντων, πάω σπίτι λέω θα δω και μερικά βίντεο πώς γράφει με διαφορετικά δέρματα κλπ. Nope again...

Ακούγωντας έφτασα μέχρι τις Star και κάπου εκεί κατάλαβα ότι όλο αυτό το υπέροχο οπτικά hardware, πνίγει τα τύμπανα οπότε η λύση είναι να πας σε single ply coated tom batter heads (η Tama τους βάζει Ambassadors) για να ανοίξουν λίγο χωρίς υπερβολικές αρμονικές. Πολύ περιοριστικό. Και στα λεφτά που κάνει η Star...

 

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Πλάκα κάνεις.

Η Pearl φτιάχνει across the board ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΑ τύμπανα και έχει και το μεγαλύτερο diversity σε ήχους από οποιαδήποτε εταιρεία,

Έχεις κάποιο πρόβλημα με την Korg? 😅 Πέρα απ την πλάκα τη σέβομαι αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να έχει βγάλει ιστορικά που να μην μπορείς να το βρείς καλύτερο από άλλη εταιρεία. Είναι καταπληκτικά σετ για το price point τους; Ναι. Ανακάλυψαν την Αμερική όπως έκανε η Gretsch ή η Ludwig ή η Yamaha? Όχι. Εκεί πάει η αντιστοιχία με την Korg που επίσης έχει όλα αυτά που λες για την Pearl.

 

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

η τιμη τους είναι εξαιρετική ηχητικά they leave a lot to be desired

 

Κάποτε ναι. Οι καινούργιες Saturn όμως, δε νομίζω. Επίσης με το customization που πλέον προσφέρει η Mapex αν κάποιος σκέφτεται για καινούργιο σετ, δε νομίζω ότι μπορεί να τη χτυπήσει εύκολα ο ανταγωνισμός. Αν πχ θες και maple μπότα να τη νιώθεις και birch toms να κάνουν "πίου" και τιμή να μην υποθηκεύσεις το σπίτι, who you gonna call??? 

 

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Tα DW ,Premier και British Drum Company γιατί τα ξέχασες;

H DW έγινε εταιρεία αγοράζοντας μέτριους κώθρους απ την Keller και βάζοντας επάνω hardware. Για μένα και η παλιά Collector's Series ακόμη που έχω ακούσει και γράψει, έχει τρελό punch αλλά ακούγεται σαν τσιμεντόλιθος. Κανένα refinement. Με ποια εταιρεία synth θα την αντιστοιχούσες εσύ λοιπόν; 

 

Η British Drum Company φαίνεται πολύ promising, αλλά είναι φρέσκο κουλούρι. Είμαι όμως μεγάλο fanboy του British Engineering. Που με φέρνει στην...

Premier. Αν εσύ λοιπόν αισθάνεσαι τυχερός με το Dynasonic, εγώ έχω την πρώτη brass έκδοση του Premier 2000, ένα Premier 36 και μία Premier Elite με Concert toms (που είναι restoration project). Δεν λεχω λόγια για το πόσο υποτιμημένη υπήρξε αυτή η εταιρεία. Ακόμη και τα φθηνά της σετ δεν έχουν καμία σχέση με άλλων εταιρειών και παρ' όλα αυτά βλέπεις κόσμο να μαζεύει παλιές Imperial Star και να αγνοεί εντελώς την υπάρξή τους. Δεν βρήκα αντιστοιχία synthesizer brand τόσο αδικημένου. Αν θες βοηθάς.

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Είναι άλλη εταιρεία πλέον

 

Πάντα άλλη εταιρεία ήταν :)

3-4 ιδιοκτήτες έχει αλλάξει.

 

Τα τωρινά convington είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με αυτά που έφτιαχνε το 60-66 ,έχω ένα σετ στη διάθεσή μου.

απίστευτα τύμπανα και ας μην έχουν RIMS. :)

 

33 λεπτά πριν, kpeyos είπε

άργησε να ακολουθήσει τα trends στο hardware. Έτσι υπάρχουν καταπληκτικά σετ της που λόγω αναρτήσεων ακούγονται λίγο dated.

 

Α, είσαι του υπερβολικού... resonance εσύ ,τις περισσότερες φορές είναι τραγικά άχρηστο ειδικά σε recordings.

 

Μια χαρά ακούγονταν τα τύμπανα και χωρίς suspension για έναν αιώνα μέχρι να βγουν τα RIMS πάντως.

 

33 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Yamaha Maple Custom - Yamaha Recording Custom. Περιμένω να μου βρεις δυο drumsets που μπορούν να κάνουν κάτι που δεν μπορούν να κάνουν αυτά.

 

 Gretsch Broadcaster,Ludwig Legacy,Pearl Crystalbeat Acrylic, Pearl Reference,Gretsch American Custom, Pearl Masterworks,Pearl Reference Pure,Pearl Maple Gum,Sonor Vintage,Tama Star Bubinga,DW Classics ,Pearl President,Pearl President phenolic

 

33 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ανακάλυψαν την Αμερική όπως έκανε η Gretsch ή η Ludwig ή η Yamaha? Όχι.

 

Nαι, τα caypour fiberglass όπως και τα phenolic είναι κλασσικα και φοβερά ντραμς. Η reference σειρά επίσης την οποία κατάέκλεψε η Yamaha (Phoenix)

33 λεπτά πριν, kpeyos είπε

DW έγινε εταιρεία αγοράζοντας μέτριους κώθρους απ την Keller και βάζοντας επάνω hardware

 

Καμμία σχέση δηλαδή με αυτο που κάνει ΤΩΡΑ.

 

Πάντως και εμένα δε μου αρέσουν,πλην των λεπτών classic (mahogany poplar)

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
20 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Πάντα άλλη εταιρεία ήταν :)

3-4 ιδιοκτήτες έχει αλλάξει.

 

 

Α, είσαι του υπερβολικού... resonance εσύ ,τις περισσότερες φορές είναι τραγικά άχρηστο ειδικά σε recordings.

 

Μια χαρά ακούγονταν τα τύμπανα και χωρίς suspension για έναν αιώνα μέχρι να βγουν τα RIMS πάντως.

 

 

 Gretsch Broadcaster,Ludwig Legacy,Pearl Crystalbeat Acrylic, Pearl Reference,Gretsch American Custom, Pearl Masterworks,Pearl Reference Pure,Pearl Maple Gum,Sonor Vintage,Tama Star Bubinga,DW Classics ,Pearl President,Pearl President phenolic

 

 

Nαι, τα caypour fiberglass όπως και τα phenolic είναι κλασσικα και φοβερά ντραμς. Η reference σειρά επίσης.

 

Καμμία σχέση δηλαδή με αυτο που κάνει ΤΩΡΑ.

 

Πάντως και εμένα δε μου αρέσουν,πλην τον λεπτών classic (mahogany maple)

 

 

Αν δε θες resonance το κόβεις, είτε με την επιλογή που κάνεις σε δέρματα, είτε με κάποιο dampening. Αν το θες και δεν το χεις όμως....

Η παλιές Sonor όντως μου ακούγονται dated. Και οι παλιές recording custom δεν είχαν τις μοντέρνες αναρτήσεις "του υπερβολικού... resonance" αλλά δεν ακούγονται τόσο dead τα toms.

Απ' όλα αυτά τα σετ που αναφέρεις, έχω να πω ότι όντως οι Yamaha που ανέφερα δεν μπορούν να πιάσουν τα ακρυλικά ή phenolic sets αλλά δεν το σκέφτηκα γιατί είναι τόσο ιδιαίτερα που ΟΚ, πάει αλλού το πράγμα. Σίγουρα θα τα γούσταρα πολύ για τίποτα Italo 70s (που αγαπώ) ή disco αλλά μέχρι εκεί προσωπικά. Ξέρω, ξέρω, έχει παίξει κι ο Bohnam κλπ, αλλά για τα δικά μου γούστα...

Απο κει και πέρα τη Legacy την ανέφερα κι εγώ. Gretsch θα προτιμούσα μόνο αν πήγαινα αποκλειστικά σε jazz/bop ή καμιά Sonor Vintage αν πήγαινα σε jazz ακόμη πιο boomy, τύπου Benny Greb. Αλλά ΟΚ, αν δε μπορείς να παίξεις jazz με την maple custom και να πιάσεις αυτούς τους ήχους είναι μάλλον αλλού το πρόβλημα. 

Τα Tama Βubinga είναι πολύ ιδιαίτερος ήχος επίσης και όχι πολύ χρήσιμος κατά τη γνώμη μου, πιο μεσαίος απ τα birch με το ίδιο punch παραπάει. Εκτός αν παίζεις "lead drums" σαν τον Keith Moon. Τότε ναι, θα σκοτώνουν. Με single ply coated ambassadors. Μόνο. Οπότε ευχαριστώ θα προτιμήσω μια RC και δε νομίζω ότι μου λείψει. 

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kpeyos είπε

 

Αν δε θες resonance το κόβεις, είτε με την επιλογή που κάνεις σε δέρματα, είτε με κάποιο dampening. Αν το θες και δεν το χεις όμως....

Η παλιές Sonor όντως μου ακούγονται dated. Και οι παλιές recording custom δεν είχαν τις μοντέρνες αναρτήσεις "του υπερβολικού... resonance" αλλά δεν ακούγονται τόσο dead τα toms.

Απ' όλα αυτά τα σετ που αναφέρεις, έχω να πω ότι όντως οι Yamaha που ανέφερα δεν μπορούν να πιάσουν τα ακρυλικά ή phenolic sets αλλά δεν το σκέφτηκα γιατί είναι τόσο ιδιαίτερα που ΟΚ, πάει αλλού το πράγμα. Σίγουρα θα τα γούσταρα πολύ για τίποτα Italo 70s (που αγαπώ) ή disco αλλά μέχρι εκεί προσωπικά. Ξέρω, ξέρω, έχει παίξει κι ο Bohnam κλπ, αλλά για τα δικά μου γούστα...

Απο κει και πέρα τη Legacy την ανέφερα κι εγώ. Gretsch θα προτιμούσα μόνο αν πήγαινα αποκλειστικά σε jazz/bop ή καμιά Sonor Vintage αν πήγαινα σε jazz ακόμη πιο boomy, τύπου Benny Greb. Αλλά ΟΚ, αν δε μπορείς να παίξεις jazz με την maple custom και να πιάσεις αυτούς τους ήχους είναι μάλλον αλλού το πρόβλημα. 

Τα Tama Βubinga είναι πολύ ιδιαίτερος ήχος επίσης και όχι πολύ χρήσιμος κατά τη γνώμη μου, πιο μεσαίος απ τα birch με το ίδιο punch παραπάει. Εκτός αν παίζεις "lead drums" σαν τον Keith Moon. Τότε ναι, θα σκοτώνουν. Με single ply coated ambassadors. Μόνο. Οπότε ευχαριστώ θα προτιμήσω μια RC και δε νομίζω ότι μου λείψει. 

 

 

Πάντως παιζει να ερχομαστε και από διαφορετικους κόσμους, για να καταλαβεις τι λεω εχοντας παιξει παρα πολλανεα σετ θα σου πω ποια θεωρω τα καλυτερα

 

1.Το καλυτερο ολων είναι in my book το Pearl Heritage Sonic (4 PLY mahogany/maple) σιγουρα τα καλυτερο σετ που εχω ακουσει στη ΖΩΗ μου.

2.Rogers Covington, τα Rogers από το 60-66  ηταν παντα για εμενα τα «καλυτερα» τυμπανα μια και τα ειχαν όλα ,punch,warmth & volume και φυσικα εχει DYNASONIC wooden snare (αντε βρες original …)

3.Sonor Vintage (out of this world είναι Vintage αλλα παιζει μεχρι και dark metal αν χρειαστει)

4.Ludwig Legacy MAHOGANY (o παραδεισος του ηχοληπτη για οτιδηποτε πλην metal) εχω αλλωστε μια original του 63.

5.Gretsch Broadcaster (αντι για Ludwig Legacy Maple) πολύ ζωντανο κιτ και τρομερα snares

6.TAMA Star Maple (ότι πιο κοντα στα απλησιαστα one ply Ν&C εχω ακουσει)

 

Από drum heads εδώ και χρόνια χρησιμοποιω coated emperors στα tom με coated diplomats resonant,coated CS στο snare και black dot powerstroke με ένα evans pad στην κάσα.

 

Εναλλακτικά αν θέλω πιο πολύ κουδουνισμα καιβpunch σε RC και σε κιτς με  heavy shells βάζω black dot πάνω και clear ambassador resonant 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου