Προς το περιεχόμενο

Τι είναι polar pattern?


djObiwan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλέπω στα χαρακτηριστικά των μικροφώνων το pattern,μπορεί κάποιος να μου πεί τι είναι?

επίσης που υστερεί ή υπερτερεί ένα καρδιοειδές απο ένα υπερκαρδιοειδές?(νομίζω ότι αυτό είναι που απο οποιδήποτε σημείο και αν γράψεις είναι το ίδιο,σωστά?)

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εστειλα κι εγώ μεηλ και θα το πάρω κι εγώ κατά τον οκτώμβριο μαζί με κάρτα ηχου,απλα θελω να μαθω παραπανω για τα μικροφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά λέγεται pickup pattern και αν δεν κανω λάθος αναφέρεται στην ευαισθησία του μικροφώνου όταν γραφεις απο πλάγια.ελπίζω να μην κατάλαβα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι το πολικο διαγραμμα που λενε και δειχνει αυτο ακριβως που ειπες . την ευαισθησια του μικροφωνου σε ολες τις διευθυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok thanx.γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιο βιβλίο γραμμένο στα ελληνικά που να μιλάει κυρίως για μικρόφωνα και τον τρόπο που λειτουργούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

'Οπως σωστά είπε και ο Boody το πολικό διάγραμμα ή λωβός, ενός μικροφώνου αφορά την ευαισθησία με την οποία δέχεται τον ήχο από κάθε κατεύθυνση.

Τα Omnidirectional (παντοκατευθυντικά) "ακούν" καλά από όλες τις κατευθύνσεις (ακόμα και πίσω από το μικρόφωνο) ένώ άλλα που ονομάζονται unidirectional ακούν από μιά ή δύο στα bidirectional.

Στην κατηγορία των unidirectional ανήκει και το καρδιοϊδές που λέγεται έτσι επειδή ο λωβός του έχει σχήμα καρδιάς. Χρησιμοποιείται κυρίως για φωνή καθώς αποβάλει τους ήχους που έρχονται από πίσω.

admin_2.jpg

Το υπερκαρδιοιϊδές έχει πιό σφιχτό λωβό και χρησιμοποιείται κυρίως στην ηχογράφηση οργάνων αλλά και σε ειδικώτερες περιπτώσεις όπου η αποφυγή του γύρω θορύβου απαιτείται.

admin_3.jpg

Ο&κάθε λωβός έχει τη χρήση και τα πλεονεκτήματα του ενώ σε πυκνωτικά μικρόφωνα υπάρχει και επιλογή.

admin_4.jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις σκοπο να γραψεις φυσικα ντραμς η ολοκληρη ορχηστρα (LIVE) τοτε θα χρειαστεις ενα ΝΤ2Α (η κατι παρομιο..AKG,NEUMAN κλπ γιανα εχεις την δυνατοτητα επιλογης patterns..)

αλλιως παρε ενα ΝΤ1Α (για φωνη και καμια ακουστικη κιθαρα)και θα εισαι κομπλε..

το πηρααααα......... yeah!!! 8)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου