Προς το περιεχόμενο

mini mac + logic 7????


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή εμείς οι logicαδες αφού κάνουμε την περατζαδα μας από όλα τα υπόλοιπα sequencers της αγοράς για pc και απογοητευθούμε, αργα η γρήγορα θα καταλήξουμε σε μια αγορά mac..τα χρήματα είναι πολλά(μα πάρα πολλά)..με ένα mini mac θα μπορούμε να δουλεύουμε το logic 6-7 αξιοπρεπώς?(δεν είμαι απογοητευμένος απτο pc απλά είμαι ερωτευμένος :oops: με το logic και μου ειπαν πως σε mac το 7 σκιζει… 8) )

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Hallo Whitenoise,

 

Τώρα ξέρεις βρήκες φλέβα. Σαν hardcore logicας φυσικά κι έχω ψάξει (όσο είναι δυνατόν βέβαια στην θεωρία) το ενδεχόμενο μ' ένα mac mini να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου. Οι απόψεις διαφέρουν. Κι αυτό διότι δεν είναι ακόμα σε διαθεσιμότητα το mac mini στην Ελλάδα. Υποτίθεται ότι θα έπρεπε ήδη να υπάρχει. Έχω πάψει πλέον να το αναζητώ. Πολλοί θεωρούν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το mac mini και το logic 7. Περισσότερο αισιόδοξοι είναι χρήστες του Logic σε forum του εξωτερικού. Κατα καιρούς που έχει αναλυθεί το θέμα ξανά, είναι απόλυτοι ότι όλα λειτουργούν φυσιολογικά. Το θέμα όμως είναι τι απαιτήσεις έχεις εσύ και με τι θα είσαι ικανοποιημένος. Για π.χ. εμένα στο PC πλέον το Logic 5.5 παίζει περίπου 12 instruments ταυτόχρονα με εφέ. Αν είναι με το mac mini να παίζουν κάτω απο 8 τότε όπως καταλαβαίνεις είναι πακέτο. Επίσης δεν αγοράζεις το mac mini στην απλή του έκδοση. Θα το πάρεις με το μεγαλύτερο σκληρό, σίγουρα με το dvd-r και 512ΜΒ μνήμη(ανεβαίνει το μαλλί). Κάρτα ήχου? Δεν θα χρειαστείς και μια firewire κάρτα ήχου? ¶ρα πάμε στα 706 Euro (με ΦΠΑ) χωρίς την κάρτα ήχου.

Βασικά για είμαι ειλικρινής δεν είμαι και πολύ σίγουρος για το αποτέλεσμα. Περιμένω κι εγώ τις πρώτες εντυπώσεις και φυσικά να το δοκιμάσω. Πάντως το logic 7 σαν πρόγραμμα είναι απίστευτο. Είχα την τύχη να το δουλέψω λίγο και όπως καταλαβαίνεις όταν επέστρεψα στο 5.5 ....it's hard ......

 

Johnny

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα φίλε johnny,συγκεκριμένα μου είπαν πως πχ η freeze λειτουργία σε ένα G5 με το logic 7 είναι άχρηστη, δε μασάει μια το εργαλείο σχεδόν οσα plug ins –instruments και να ανοίξεις. 8)

Βέβαια με το mac mini(g4 στα 1,45-256 ram ) δεν ξερω αν θα είναι ετσι αλλα εάν προσθέσουμε 512 ram ακόμη,ίσως κάνουμε δουλεία…μακάρι..

Πάντως η emagic για το logic 7 προτείνει τουλάχιστον G4 η νεότερο, η dual G4 και το λιγότερο 512 ram.

Η οθόνη του pc κάνει για mac mini??ξέρει κανείς? αν κάνει τότε με 1000-1200 ευρω βολευόμαστε μια χαρά.

¶ντε να χαμογελάσει και πάλι το χειλάκι μας.. :cry:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στο καλό, μέλι έχει το Logic?... Τέλος πάντων, έκανα μία μικρή έρευνα και βρήκα τα παρακάτω.

 

Απαιτήσεις συστήματος για να τρέξει το Logic:

• Macintosh computer with PowerPC G4 or faster processor (G5 or dual G4 processors recommended)

• PowerPC G5 and Gigabit Ethernet connectivity for Logic Node applications

• Mac OS X v10.3 or later

• 512 MB of RAM

• DVD drive for software installation

• Available USB port for XSKey (copy protection)

• Low-latency multi-I/O audio hardware and MIDI interface recommended

• 4GB of available hard drive space

 

Τώρα ακολουθούν οι προδιαγραφές του "μεγάλου" Mac Mini:

• 1.42GHz PowerPC G4

• 256MB DDR333 SDRAM

• ATI Radeon 9200 with 32MB DDR video memory

• 80GB Ultra ATA hard drive

• Combo drive

• DVI or VGA video output

• AirPort Extreme and Bluetooth optional

 

Οπότε είναι σαφές ότι τα πράγματα δεν είναι εύκολα. Θα πρέπει να ανεβάσει κανείς τη μνήμη στο 1GB τουλάχιστον και βέβαια θα πρέπει να πάρει μία εξωτερική κάρτα ήχου (FireWire), η οποία να παρέχει drivers για Mac. Επίσης θα πρέπει να πάρει (κατά τη γνώμη μου) τουλάχιστον ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο (από τους αρκούντως γρήγορους). Βέβαια, το Logic λέει ξεκάθαρα ότι δεν προτιμά τους επεξεργαστές G4, αλλά τους G5, οπότε ακόμη και μετά από αυτές τις κινήσεις, τα περιθώρια θα είναι πολύ μικρά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στο καλό' date=' μέλι έχει το Logic?... .[/quote']

Μέλι Θυμαρίσιο θα έλεγα….χωρίς πλάκα είναι σαν τα σκληρά ναρκωτικά, αν δοκιμάσεις. .κόλλησες

Μια δοκιμή (το logic 7)θα σας πείσει.. ..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μιλάμε για μέλι πάρτε λίγο έτσι για γεύση,

 

http://www.logickeyboard.com/

 

μέχρι και ειδικό keyboard υπάρχει για το Logic.

 

Οφείλω όμως να παραδεκτώ ότι δεν είναι απαραίτητο.

 

Johnny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει Keyboard και για Cubase/Nuendo απο την ιδια εταιρεία

http://www.logickeyboard.com/shop/default.asp?SetLng=4&BypassShopClosed=1

χαχα..πολυ θα ηθελαν να γινουν logic ολα αυτα τα "προγραμματακια" της πλακας..

http://www.apple.com/logic/quicktours/

http://www.apple.com/logic/

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου