Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση τυμπανων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω σπιτι μου ενα σετ τυμπανα (the real stuff,οχι ηλεκτρονικα) και αναρωτιεμαι τι χρειαζομαι για να τα ηχογραφησω.

Καταρχην,με μικροφωνα η triggers?(δν εχω και τα ακριβοτερα τυμπανα,οποτε θεωρω οτι καλυτερα τριγκα).

Περα απο τους αισθητηρες πανω στις μεμβρανες,τι αλλο χρειαζομαι?

Στην περιπτωση τριγκας,με τα πιατα τι γινεται?

Γενικα,τι χρειαζομαι για να ειμαι κομπλε για ηχογραφηση(οχι επιπεδου πλατινενιου δισκου,αλλα αξιοπρεπους αποτελεσματος).

Ειμαι παντελως ασχετος σε θεματα ηχογραφησης,τα φωτα σας παρακαλω.

 

thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Suffocater, καλώς ήλθες. Το θέμα είναι πολύπλοκο και ο ορισμός του "αξιοπρεπούς αποτελέσματος" υποκειμενικός.

(Αν και υπάρχουν αντικειμενικά στοιχεία που μπορεί να παρατηρήσει κανείς σε μια καλή ηχογράφηση).

Δεν είμαι ο καταλληλότερος να σου απαντήσω, αλλά για αρχή μπορείς να διαβάσεις και αυτά τα άρθρα. 

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=188

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=243

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να μπορέσεις να βρεις κάποιον που να έχει μια Α εμπειρία και να σε βοηθήσει σε καίρια ζητήματα, π.χ. μετέπειτα επεξεργασίας και άλλων προβλημάτων τα οποία θα προκύψουν στην πορεία.

Λόγω του ότι δεν έχεις κάνει κάτι ανάλογο στο παρελθόν καλό θα ήταν να δώσεις και τίποτα σε κανα στούντιο για να τα γράψεις εκεί. Γνώμη μου.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σπιτι μου ενα σετ τυμπανα (the real stuff,οχι ηλεκτρονικα) και αναρωτιεμαι τι χρειαζομαι για να τα ηχογραφησω.

Καταρχην,με μικροφωνα η triggers?(δν εχω και τα ακριβοτερα τυμπανα,οποτε θεωρω οτι καλυτερα τριγκα).

Περα απο τους αισθητηρες πανω στις μεμβρανες,τι αλλο χρειαζομαι?

Στην περιπτωση τριγκας,με τα πιατα τι γινεται?

Γενικα,τι χρειαζομαι για να ειμαι κομπλε για ηχογραφηση(οχι επιπεδου πλατινενιου δισκου,αλλα αξιοπρεπους αποτελεσματος).

Ειμαι παντελως ασχετος σε θεματα ηχογραφησης,τα φωτα σας παρακαλω.

 

thx

 

δοκίμασε να γράψεις σε κάνα στούντιο με 20-25 ευρώ την ώρα .. πολύ φθηνότερα θα σου έρθει... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx για τα replies,καταρχην.

Για την λυση των studio ειμαι γνωστης.

Εξακολουθω ομως να ενδιαφερομαι για την ηχογραφηση στο σπιτι.

Δεν με ενδιαφερει να εχω αποτελεσμα για υπερπαραγωγη...

Αν εχω καταλαβει καλα(κ αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με) νομιζω οτι την δουλεια μου μπορω να την κανω με:

5 αισθητηρες triggers

2 μικροφωνα over (για τα πιατα)

εναν εγκεφαλο (αυτος ειναι το drum module που διαβαζω στα ξενα φορουμ,ετσι?)

Μια καρτα ηχου

κ τελος,με καποιο λογισμικο στο pc(cubase).

 

Ερωτηση:

Αν καταλαβα καλα,με αυτο το setup,ΔΕΝ χρειαζομαι πολυκαναλη καρτα ηχου.Ισχυει?

Ιδεες/προτασεις/ενστασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα αντί για triggers k module να πάρεις μια πολυκάναλη κάρτα ήχου κ ένα σετάκι με 7 μικρόφωνα οχι ιδιαίτερα ακριβό πχ

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_dc1500_drummikrofonset.htm

(εγώ αυτό έχω), αν κάτσεις και ασχοληθείς με το πώς θα τα τοποθετήσεις πως θα γράψεις εφέ κτλ κτλ θα βγάλεις μια χαρά αποτέλεσμα για αυτό που θες να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ..

Να αναφερω οτι ο χωρος που εχω τα τυμπανα ουτε καμια ηχομονωση εχει,ουτε και τα τυμπανα μ ειναι τα πιο ακριβα ωστε να πιστευω οτι με συμφερει να εχω τον φυσικο ηχο τους,γι αυτο τεινω προς τριγκα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφερω οτι ο χωρος που εχω τα τυμπανα ουτε καμια ηχομονωση εχει,ουτε και τα τυμπανα μ ειναι τα πιο ακριβα

 

Εγώ παίζω με Pearl Forum σε δωμάτιο χωρίς ίχνος μόνωσης.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν εχω καταλαβει καλα(κ αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με) νομιζω οτι την δουλεια μου μπορω να την κανω με:

5 αισθητηρες triggers

2 μικροφωνα over (για τα πιατα)

εναν εγκεφαλο (αυτος ειναι το drum module που διαβαζω στα ξενα φορουμ,ετσι?)

Μια καρτα ηχου

κ τελος,με καποιο λογισμικο στο pc(cubase).

 

Ερωτηση:

Αν καταλαβα καλα,με αυτο το setup,ΔΕΝ χρειαζομαι πολυκαναλη καρτα ηχου.Ισχυει?

Ιδεες/προτασεις/ενστασεις?

 

Τα Overhead θα πάρουν ΚΑΙ τύμπανα, όχι μόνον πιατίνια  ;)

Εκτός άν τα ηχογραφήσεις σε διαφορετικό Take... To ζήτημα είναι επίσης οτι τα over head μικρόφωνα είναι συνήθως πυκνωτικά, πράγμα που σημαίνει οτι χρειάζεσαι μιά κάρτα ήχου η οποία να μπορεί να τα τροφοδοτεί με 48 V phantom power. Επίσης θα πρέπει να έχει περισσότερες απο 1 εισόδους με προενισχυτές mic.

Αυτό απο μόνο του ανεβάζει λίγο το όριο των χρημάτων που θα πρέπει να διαθέσεις γι αυτό τον λόγο.

Το trigering επίσης το οποίο προτείνεις δέν είναι απαλλαγμένο προβλημάτων για να παράγεις αποτέλεσμα. Χρειάζεται να είσαι γνώστης ή τέλος πάντων εξοικειωμένος με τέτοιου τύπου μηχανήματα για να ρυθμίσεις αποτελεσματικά το module.

Να θυμάσαι οτι όσο χρόνο ξοδεύεις στην ενασχόλησή σου για να μάθεις να ηχογραφείς, τον στερείς απο την μουσική σου.

Εγώ όταν γράφω για τον εαυτό μου, προτιμώ να με ηχογραφεί κάποιος άλλος για να μήν με αποπροσανατολίζει κανένα τεχνικό ζήτημα απο την μουσική μου.

Σκέψου το  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου