Προς το περιεχόμενο

Darnakes (prog folk) - Scorpio νέο album δωρεάν download


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τελειώσεις να θαυμάζεις κάποιες από τις ενορχηστρωτικές ιδέες (οι φωνές δεν συμπεριλαμβάνονται διότι δεν είναι ούτε καν ενδιαφέρουσες), μένεις με μερικές εύλογες απορίες, όπως α) τι σχέση έχει ένα sample από τη "Λάμψη" του Κούμπρικ, με την πανηγυρτζίδικη ατμόσφαιρα του κοματιού που το περιέχει;, ή β) οι στίχοι είναι σκόπιμα ασυνάρτητοι; ή γ) τι ακριβώς σημαίνει prog folk; ή δ) γιατί χρειάζεται ένα "intro" και ένα "outro" ένα άλμπουμ χωρίς κεντρική θεματική ιδέα... και πολλά άλλα μικρά ή μεγαλύτερα ζητήματα που καταλήγουν όλα στη διαπίστωση ότι η έμπνευση ήταν αναιμική πίσω από τα περισσότερα μέρη του εγχειρήματος - αν και θα μπορούσα να έχω γράψει και "μέλη", εξ' ίσου άνετα.

 

Νομίζω ότι τέτοιου είδους σκόπιμοι "αχταρμάδες" λειτουργούν καλύτερα με μία σοβαρή δόση χιούμορ (κάτι ήξερε ο Zappa), και το χιούμορ λείπει ξεκάθαρα από τα πάντα: τους τίτλους, τους στίχους...

 

Κανονικά δε θα έγραφα τίποτε για το τεχνικό σκέλος της προσπάθειας (όταν κάτι δεν με ικανοποιεί καλλιτεχνικά, δεν μπαίνω σε διαδικασία αξιολόγησης τεχνικών παραμέτρων), αλλά ο fleamail είναι πολύ σοβαρός σε αυτό που κάνει και αναγνωρίζω ότι, ειδικά κάτω από τις συνθήκες παραγωγής που αορίστως περιγράφει, μάλλον κατάφερε έναν άθλο στο να ακούγονται έτσι όπως ακούγονται, αυτά τα κομμάτια μουσικής.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το έργο των παιδιών.  :D

 

Με τους στίχους είμαι ολίγον τι αυστηρός...δεν μου άρεσαν.  :-\

 

@Trolley επέτρεψε στο νιάνιαρο που σου απευθύνει τον λόγο τούτη την ώρα να σου πει ότι η ειλικρίνεια δεν συνεπάγεται της αγένειας.

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Trolley επέτρεψε στο νιάνιαρο που σου απευθύνει τον λόγο τούτη την ώρα να σου πει ότι η ειλικρίνεια δεν συνεπάγεται της αγένειας.

 

 

Μα τι εννοείς; Ότι είμαι αγενής ασκώντας κριτική στο δίσκο;

Αν ναι, είναι δικαίωμά σου να το πιστεύεις, αλλά έτσι ανοίγεις τη συζήτηση ότι μπορεί και όσοι έγραψαν τα σχόλια που προηγήθηκαν, να το έκαναν από ευγένεια και όχι ειλικρίνεια.. το οποίο δεν μπορώ να αναλογιστώ, ούτε έχω καμία σχετική ένδειξη.

 

Πάντως, η συζήτηση περί κριτικής είναι μεγάλη. Αν θέλεις, άνοιξε ένα thread να το αναπτύξουμε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε μια προσπάθεια να επαναφέρω την ελληνική στη ζωή να πω ότι είναι...''επίτρεψε''  .  ;D

 

Μα τι εννοείς; Ότι είμαι αγενής ασκώντας κριτική στο δίσκο;

 

Όχι.Ότι ο τρόπος που ασκείς κριτική μάλλον είναι αγενής.

 

έτσι ανοίγεις τη συζήτηση ότι μπορεί και όσοι έγραψαν τα σχόλια που προηγήθηκαν, να το έκαναν από ευγένεια και όχι ειλικρίνεια.. το οποίο δεν μπορώ να αναλογιστώ, ούτε έχω καμία σχετική ένδειξη.

 

1)Αυτή η αναλογία θα ίσχυε ως απάντηση στην λογική την οποία μου προσδίδεις.Όμως δεν είπα ποτέ ειλικρίνεια=αρνητικά σχόλια=αγένεια.

 

 

Πάντως, η συζήτηση περί κριτικής είναι μεγάλη. Αν θέλεις, άνοιξε ένα thread να το αναπτύξουμε.

 

Η σκληρή κριτική του δέκτη πάντα βοηθά τον πομπό.Όταν γίνεται πολύ αιχμηρή όμως(όχι ότι η δικιά σου ήταν) ενέχει κίνδυνος να αγνοηθει.

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκληρή κριτική του δέκτη πάντα βοηθά τον πομπό.Όταν γίνεται πολύ αιχμηρή όμως(όχι ότι η δικιά σου ήταν) ενέχει κίνδυνος να αγνοηθει.

 

Δεν άσκησα "σκληρή" κριτική, πίστεψέ με.

 

Άλλωστε, ένα μικρό αντίβαρο στους διθύραμβους που είχαν προηγηθεί, ίσως ήταν απαραίτητο, διότι - και είμαι ειλικρινής ως προς αυτό, τουλάχιστον - ο ενθουσιασμός που γεναιόδωρα εκφράστηκε, χωρίς καμία σχεδόν αναφορά σε "μείον", μάλλον λειτούργησε αρνητικά στην πρώτη επαφή μου με το υλικό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές να πω οτι αυτός ο δίσκος ξεκίνησε με την προοπτική να τελειώσει σε 15 μέρες και κράτησε όσο κράτησε! Και το που βγήκε αποτελεί ηθική ικανοποίηση για όλους! Για εμένα ήταν μεγάλη εμπειρία στο να καταφέρεις να συντονίσεις τόσους μουσικούς, διάσπαρτους σε όλη την Ευρώπη, στις Σέρρες! Στην τελική μπορεί αυτό να καθρεφτίζεται και καλά και άσχημα στο τελικό αποτέλεσμα, δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός για να το κρίνω! Ξέρω όμως τι μπορώ να κάνω καλύτερα στην επόμενη δουλειά μου!

 

α) Κάθε κριτική είναι δεκτή, αγένεια δεν υπάρχει.. δεν είμαστε εδώ για να ευλογούμε ο ένας τα μούσια του άλλου! Δεν χρειάζεται να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση σε αυτό το θέμα.

 

β) Όσο για το prog folk, ποτέ δεν μου άρεσαν οι ταμπέλες στην μουσική, αλλά κάτι πρέπει να γράψεις... οι Δάρνακες το έχουν πληρώσει εμπορικά αυτό στο παρελθόν. Κατα τη γνώμη μου είναι ένα είδος μουσικής από μόνοι τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου