Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη εσωτερικης καρτας ηχου σε pc!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοιγω ενα νεο θεματακι,γιατι εχω προβλημα..Πριν μισο χρονο περιπου εβαζα την κιθαρα κατευθειαν στη θυρα mic του υπολογιστη,επαιζα,ηχογραφουσα πολυ ωραια και ολα ηταν μια χαρα!

 

Λογω καποιου προβληματος πηρα τον υπολογιστη στα χερια μου μετα απο ενα μηνα και μολις παω να δοκιμασω να κανω το ιδιο............τιποτα!

 

Δεν παει για κανενα λογω σημα στον υπολογιστη και φοβαμαι μηπως εχει καει η εισοδος...Για αρχη δε θελω εξωτερικη καρτα ηχου,αλλα εσωτερικη..Γινεται να αλλαχτει?

Γιατι εχω ακουσει οτι σε πολλα λαπτοπ ειναι κολλημενες στη μητρικη πλακετα οπως και πολλα ακομη πραγματα(πλην μερικων επεξεργαστων..σε μερικους μπορεις να αλλαξεις πιο ευκολα)

 

Εχω ενα dell inspiron N7010 με i3 επεξεργαστη στα 2,6GHz και η καρτα ηχου του ειναι μια απλη 5.1 νομιζω του εργοστασιου..οχι σχεδιασμενη για κατι πιο εξειδικευμενο..Γινεται σε περιπτωση που εχει προβλημα να την αλλαξω? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω αν γινεται να αλλαχτει στο συγκεκριμενο μηχανημα αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι πιο φτην αθα σου ερθει να παρεις μια εξωτερικη

Κατι τετοιο π.χ. http://www.thomann.de/gr/behringer_ucg102.htm

(προσοχη.Δεν ειναι συμβατο με VISTA)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη δε θελω εξωτερικη καρτα ηχου,αλλα εσωτερικη

 

Γιατί;

 

Γινεται να αλλαχτει?

 

Όχι χωρίς να αλλαχτεί ολόκληρη η μητρική.

 

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μια φτηνή εξωτερική USB και να κάνεις τη δουλειά σου άνετα και καλύτερα από πριν.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερικη καρτα ηχου δεν θελω για να μην μπλεκω για αρχη με εξωτερικα συστηματα κλπ..και επειδη ξερω τι λογης ειναι εξωτερικες,για να παρω μια καλη πρεπει να τα σκασω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερικη καρτα ηχου δεν θελω για να μην μπλεκω για αρχη με εξωτερικα συστηματα κλπ..και επειδη ξερω τι λογης ειναι εξωτερικες,για να παρω μια καλη πρεπει να τα σκασω!

 

Ούτε μπλεξίματα θα έχεις, ούτε να τα σκάσεις χρειάζεται.

 

Σε κάθε περίπτωση, αν βεβαιωθείς ότι το πρόβλημα είναι της υπάρχουσας κάρτας, οι επιλογές σου είναι δύο: Πας το laptop για service ή αγοράζεις μια εξωτερική κάρτα ήχου.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι να παρω μια της πλακας και ο ηχος μου να ειναι σαν ηχογραφω απο κινητο δε το θελω..Αν ειναι να παρω μια εξωτερικη θα ηθελα να ειναι καλυτερη απο την εσωτερικη μου..

Οπως και να 'χει θα κοιταξω αν το καλυπτει η εγγυηση ή θα πληρωσω?..Γνωριζει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι να παρω μια της πλακας και ο ηχος μου να ειναι σαν ηχογραφω απο κινητο δε το θελω..Αν ειναι να παρω μια εξωτερικη θα ηθελα να ειναι καλυτερη απο την εσωτερικη μου..

Οπως και να 'χει θα κοιταξω αν το καλυπτει η εγγυηση ή θα πληρωσω?..Γνωριζει κανεις?

Κατι μαλλον δεν εχεις καταλαβει καλα.....  :)

 

Ακομα και με αυτην που σου προτεινα πιο πανω θα κανεις ΠΟΛΥ καλυτερη δουλεια απο οτι κανεις αυτη την στιγμη με την εσωτερικη σου  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μισο χρονο περιπου εβαζα την κιθαρα κατευθειαν στη θυρα mic του υπολογιστη,

 

Ας ξεκινήσουμε απ' αυτό. Η θύρα mic ΔΕΝ είναι για μουσικά όργανα αρα εξ ορισμού αν πάρεις μια εξωτερική με hi-z (instrument) input θα κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά. Δεύτερο η κάρτα ήχου στα laptops (αν και δεν πρόκειται για κάρτα όπως στα desktop pcs αλλά για chip) σχεδόν πάντα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Με μια φθηνή εξωτερική κάρτα θα έχεις πιθανώς καλύτερα αποτελέσματα. Τέλος, δεν μπορείς να αλλάξεις μόνος σου το τσίπ ήχου στο λάπτοπ εκτός αν το πάς για service.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου