Προς το περιεχόμενο

Δημοτική μουσική ή μήπως κάτι άλλο;


ex-cyclops

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@neeq:

Μια χαρά κατάλαβες τι εννοώ. Και προσωπικά την "πανηγυρτζίδικη" μουσική δεν την υποτιμώ γενικά, αλλά την συγκεκριμένη πανηγυρτζίδικη μουσική του συγκεκριμένου είδους και πάνω απ' όλα αυτής της αισθητικής, για μένα αποτελεί προσβολή να καλείται δημοτική μουσική. Γι' αυτό και την απορρίπτω ως μη δημοτική. Δεν είναι δημοτική, ας την αποκαλέσουν όπως αλλιώς θέλουν.

 

@Reborn:

Εννοείται ότι δε θα διαφωνήσουμε. Άλλωστε είναι θέμα γούστου και αισθητικής στο τι θα ακούσει ο καθένας και με τι θα διασκεδάσει. Αλλά προς θεού, να μη βάζουμε στην ίδια ζυγαριά την εκτελεστική αρτιότητα με το αρπακολατζίδικο, το λεβέντικο με το "αρκουδιάρικο", το ευγενές με το ευτελές.

 

Φυσικά το όλο θέμα συμβαδίζει με τη γενικότερη παρακμή σε όλους τους τομείς της σύγχρονης πραγματικότητας. Η μουσική είναι στοιχείο πολιτισμού. Όταν υπάρχει γενικότερη πολιτισμική ένδεια, δε μπορείς να έχεις γνήσια και ποιοτική μουσική. Το ίδιο συμβαίνει και στο θέατρο, στο τραγούδι, την ποίηση, τον κινηματογράφο, την τηλεόραση.

Εγώ διαφωνώ μόνο με τον όρο δημοτική μουσική. Αυτό το συννονθύλευμα τουρκοαραβικών δρόμων και παικτικών τεχνικών, μαζί με τους καψουροστίχους, σαφέστατα και ΔΕΝ είναι δημοτική μουσική. Πείτε την όπως αλλιώς θέλετε, αλλά όχι δημοτική._

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 166
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν υπάρχει ανώτερη και κατώτερη μουσική...

"....κατα την ταπεινη μου αποψη..." ξεχασες να γραψεις.

Οι φρασεις "δεν υπαρχει ανωτερη και κατωτερη μουσικη" / "ολα ειναι θεμα γουστου" / "δεν υπαρχει καλη ή κακη μουσικη, ειναι θεμα γουστου" και αλλες παρομοιες φρασεις εχουν γινει ο εφιαλτης οσων εχουν ακουσει και συνεχιζουν να ακουνε Μουσικη και, κυριως, η "καραμελα" των απανταχου ασχετων (δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα).

Ελεος, οχι αλλο "γουστα ειν'αυτα", φτανει...eyeroll.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραδοσιακά και ρεμπέτικα δεν ξέρω, αλλά κάποτε που τα άκουσα και τα αναγνώρισα ως οικεία ένιωσα εξαπατημένος για την ιδέα που είχα για αυτά. Η κακώς εννοούμενη μπουζουκοποίηση, γνωστή από τα λαϊκοπόπ, μου είχε στερήσει την όρεξη να τα γνωρίσω. Ευτυχώς έμπλεξα με άλλες παραδοσιακές μουσικές και ανθρώπους που ήξεραν κάτι παραπάνω και τα εκτίμησα. Το πρόβλημα είναι οτι τα παραδείγματα που έχω δεν τα βρίσκω στο youtube.

 

Θέλω να παρατηρήσω οτι άλλο πράμα το "γνήσιο-αυθεντικό", άλλο το χαμηλής ποιότητας άκουσμα και άλλο η εξέλιξη του 1ου με ηλεκτρικά όργανα και δάνεια από άλλες μουσικές. Γύρω από τις προσμίξεις και τις "αχρείαστες" καινοτομίες χρησιμοποιώ το επιχείρημα οτι και ο συνάδελφος Άστορ Πιατσόλα είχε δεχτεί σοβαρή κριτική από τους τότε παραδοσιακούς όταν έκανε nuevo tango, αλλά σήμερα αυτός ορίζει τι είναι το αργεντίνικο τάνγκο.

 

Έτσι, δίνω μερικά παραδείγματα μουσικών που εκτιμώ απεριόριστα και ταυτόχρονα φαίνονται εν δυνάμει υπόλογοι για την επέμβασή τους στο κοινώς εννοούμενο γνήσιο (με την έννοια οτι ο παππούς μου μάλλον θα στράβωνε). Δίνω αυτούς γιατί από τη μία δεν ενδιαφέρομαι για το βαθμό γνησιότητας (ειδικά αφού οι κανόνες δεν είναι γνωστοί, αλλά προσωπική υπόθεση), αλλά και για να αντιπαρατεθώ στην άποψη οτι οποιαδήποτε απόκκλιση από το γνήσιο σημαίνει ακαλαισθησία.

 

http://darnakes.bandcamp.com/track/grave

hxxp://www.youtube.com/watch?v=sZ2uJCGFnLY

hxxp://www.youtube.com/watch?v=p9zCnkK1Gng

http://www.cdbaby.com/cd/triobalkano (ακούστε το απόσπασμα από το Chain Reaction F#f )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"....κατα την ταπεινη μου αποψη..." ξεχασες να γραψεις.

Οι φρασεις "δεν υπαρχει ανωτερη και κατωτερη μουσικη" / "ολα ειναι θεμα γουστου" / "δεν υπαρχει καλη ή κακη μουσικη, ειναι θεμα γουστου" και αλλες παρομοιες φρασεις εχουν γινει ο εφιαλτης οσων εχουν ακουσει και συνεχιζουν να ακουνε Μουσικη και, κυριως, η "καραμελα" των απανταχου ασχετων (δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα).

Ελεος, οχι αλλο "γουστα ειν'αυτα", φτανει...eyeroll.gif

 

Συμφωνώ, αν και νομίζω πως τα χρησιμοποιώ για να αποφύγω τσακωμούς. Επίσης, νομίζω πως χρησιμοποίησα ορισμένα τεκμήρια, τα οποία παραμελήθηκαν, διότι χρόνια στο νοιζ η πλειοψηφία αποτελείται από γνώστες και δε χρειάζονται απόψεις ατόμων που έχουν σπαταλήσει ένα εύλογο διάστημα κόπου για να εξηγούν φαινόμενα σαν αυτό, έρχονται με την κάθε καλή διάθεση και χωρίς να κάνουν επίδειξη γνώσεων.

 

Στάνταρντ γράφτηκε, για παράδειγμα, σχόλιο από άτομο που δεν έχει πατήσει ούτε σε ένα πανηγύρι. Φαίνεται από τον τρόπο σχολιασμού. Άλλοι το παραδέχονται, άλλοι απλά το κατακρίνουν και εναντιώνονται. Τέλος πάντων, εγώ δε θέλω να τσακωθώ με κανέναν, ούτε να σας αλλάξω τον τρόπο σκέψης, οπότε συνεχίστε να εναντιώνεστε σε μια μουσική και σε μια μάζα μουσικών που ζουν κάτω από εξαθλιωμένες συνθήκες. Καλώς κακώς, το νεοδημοτικό ρεύμα(από Καρναβά και έπειτα) έχει φτάσει ως εδώ.

 

"Μπάζουν" πληροφορία που δεν αντιλαμβάνεται ο μέσος μουσικός στην Ελλάδα, και πιστεύω πως είναι τόσο κρίμα να το κατακρίνετε χωρίς να το ψάξετε, πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αγεράκης (που συχνά εμφανίζεται και στις αγγελίες) κάνει πλάκα (στιχουργικό ad lib στη παραλία της Αρκίτσας με λαϊκή "πατίνα" μουσικής. Το ίδιο θα μπορούσε να κάνει (ο οποιοσδήποτε) με οιοδήποτε είδος μουσικής (ειδικά λαϊκής που βασίζεται σε επανάληψη συγκεκριμένων, άμεσα αναγνωρίσιμων μοτίβων) . Δεν έχει να κάνει με τον ευτελισμό της δημοτικής μουσικής.

 

Μαλλον καταλαβες λαθος! Δε μιλησα για ευτελισμο της δημοτικης με τον Αγερακη..

Ισα ισα ειναι πολυ καλος σε αυτο που κανει γιατι δεν ξερω πολλους και τον εχω ακουσει και πολλες φορες live!

 

Αλλα για ευτελισμο δημοτικης μουσικης με το παραδειγμα μου ήταν το μονο που ΔΕΝ εννοουσα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@neeq:

Μια χαρά κατάλαβες τι εννοώ. Και προσωπικά την "πανηγυρτζίδικη" μουσική δεν την υποτιμώ γενικά, αλλά την συγκεκριμένη πανηγυρτζίδικη μουσική του συγκεκριμένου είδους και πάνω απ' όλα αυτής της αισθητικής, για μένα αποτελεί προσβολή να καλείται δημοτική μουσική. Γι' αυτό και την απορρίπτω ως μη δημοτική.

Ούτε την υποτιμώ, ούτε την υπερτιμώ.

Απλά και ταπεινά, με ενοχλεί σαν άκουσμα και με χαλάει άσχημα η ευρύτερη αισθητική που πρεσβεύει.

 

Αν δεν θέλετε να χαλάσουμε ζαχαρένιες, βάλτε τα "γούστα είναι αυτά", "δεν υπάρχει κακή μουσική", "όλα είναι σχετικά", "και ποιος θα κρίνει τι είναι άσχημο ή καλαίσθητο" και λοιπά flower power. Δεν θα τα χαλάσουμε εκεί.

 

Το αν θα ενισχυθεί ο ήχος δεν με χαλάει. Το πως θα ενισχυθεί έχει μεγάλα ζητήματα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται για εξέλιξη της δημοτικής μουσικής.Πρόκειται για το τέλος της δημοτικής μουσικής.Εγώ ακόμη βλέπω εφιάλτες με κόκκινες es-335, τιγκαρισμένες στο echo να παίζουν τον κλασσικό πανηγυρτζίδικο ρυθμό πουμ-παμ-πουμ-παμ-πουμ-πουμ-παμ-πουμ-παμ-πουμ-παμ-πουμ-πουμ-παμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται για εξέλιξη της δημοτικής μουσικής.Πρόκειται για το τέλος της δημοτικής μουσικής.Εγώ ακόμη βλέπω εφιάλτες με κόκκινες es-335, τιγκαρισμένες στο echo να παίζουν τον κλασσικό πανηγυρτζίδικο ρυθμό πουμ-παμ-πουμ-παμ-πουμ-πουμ-παμ-πουμ-παμ-πουμ-παμ-πουμ-πουμ-παμ.

 

Το ξέρω πως σας στενοχωρεί που δεν έχετε την παιδεία ούτε τον εξοπλισμό για να παίξετε έτσι. Και με συγχωρείς για τους εφιάλτες που σου προκαλώ, αλλά είμαι ένας τέτοιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου