Προς το περιεχόμενο

Δημοτική μουσική ή μήπως κάτι άλλο;


ex-cyclops

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά, αυτοί που διαμαρτύρονται για το χαβαλέ, συνήθως το κάνουν ενοχλημένοι επειδή δεν πρόλαβαν να τον ξεκινήσουν οι ίδιοι, όπως άλλωστε γίνεται και στις παρέες όπου αν κάποιος πει ένα ανέκδοτο την ώρα που νομίζει κάποιος άλλος ότι είναι ρήτωρ, υπάρχει ενόχληση... ο ίδιος ο ρήτωρ βέβαια, μπορεί να ανεκδοτολογήσει όσο κρίνει ότι χρειάζεται.

 

Συγχωρέστε με για το off-topic, αλλά υπάρχουν και άλλοι λόγοι (δεν λέω ότι ισχύουν εδώ).

1) Αυτός που διαμαρτύρεται απλά δεν συνειδητοποιεί ότι το θέμα που άνοιξε ή συμμετέχει δεν έχει ρανίδα σοβαρότητας.

2) Δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι ο "χαβαλές" μπορεί να περιέχει και σοβαρα επιχειρήματα απλά σε άλλο περιτύλιγμα.

3) Είναι ευέξαπτος γιατί το thread δεν πάει με τα νερά του και ως εκ τούτου ενοχλείται με το παραμικρό (συχνό φαινόμενο).

4) Μπορεί και να 'χει παλούκι εκεί που δεν βλέπει ήλιος.

 

Τα προηγούμενα δεν σημαίνουν ότι κάθε χαβαλές δικαιολογείται, μπορεί όντως να αποδεικνύεται διαβρωτικός για το thread όπως τα πόστς εκτός θέματος  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 166
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συγχωρέστε με για το off-topic, αλλά υπάρχουν και άλλοι λόγοι (δεν λέω ότι ισχύουν εδώ).

1) Αυτός που διαμαρτύρεται απλά δεν συνειδητοποιεί ότι το θέμα που άνοιξε ή συμμετέχει δεν έχει ρανίδα σοβαρότητας.

2) Δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι ο "χαβαλές" μπορεί να περιέχει και σοβαρα επιχειρήματα απλά σε άλλο περιτύλιγμα.

3) Είναι ευέξαπτος γιατί το thread δεν πάει με τα νερά του και ως εκ τούτου ενοχλείται με το παραμικρό (συχνό φαινόμενο).

4) Μπορεί και να 'χει παλούκι εκεί που δεν βλέπει ήλιος.

 

Τα προηγούμενα δεν σημαίνουν ότι κάθε χαβαλές δικαιολογείται, μπορεί όντως να αποδεικνύεται διαβρωτικός για το thread όπως τα πόστς εκτός θέματος  :)

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι δεν καταλαβα τι δειχνει το κοκκινο βελος στη φωτο, και τι σχεση εχει η αριστερη φωτο με τη δεξια φωτο...chin2.gif

 

έχω την εντύπωση ότι στη δεξιά φώτο, ο δρόμος περνάει κάτω από το σπίτι (αυτό που δείχνει το κόκκινο βέλος).

Η σχέση της με την αριστερή φώτο είναι, κατά τη γνώμη μου, σημειολογική - και εξηγούμαι:

Δεν προσπαθεί να δείξει τον "πολιτισμό" των ξένων έναντι στον α-πολιτισμό (συγχωρέστε μου το νεολογισμό  :P ) των νεοελλήνων, όσο την κακογουστιά,την ατιμωρησία και την ανοχή της τοπικής κοινωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την εντύπωση ότι στη δεξιά φώτο, ο δρόμος περνάει κάτω από το σπίτι

Οχι (πες τους), κανενας δρομος δεν περναει κατω απο το σπιτι.

Ειπαμε, εχουμε κανει σαν κρατος τις μ@λ@κιες, αλλα να φτιαξει καποιος εργολαβος ενα δρομο διαπερνωντας μια πιλοτη ενος σπιτιου μου φαινεται εντελως απιθανο για προφανεις λογους. Εξαλλου μπροστα απο τον υποτιθεμενο δρομο υπαρχει μεγαλη βλαστηση και χωμα.

 

Αυτο που μαλλον γινεται εδω ειναι μερικες φορες καποιοι να περνανε απο κατω και να κοβουν δρομο. :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μαλλον γινεται εδω ειναι μερικες φορες καποιοι να περνανε απο κατω και να κοβουν δρομο. :P

 

Το πιο πιθανό είναι αυτό.

 

Ωστόσο, η κακογουστιά παραμένει  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη κακογουστια εδω ειναι το "σπιτι" στη φωτο. Πληρωσε για να του βγαλουν αυτο το σχεδιο?... ;D

Κατα τα αλλα, και γω θα περναγα απο κατω αν ηταν να κοψω δρομο, η "βιλα" φαινεται ακατοικητη και δεν βλεπω ποιον θα ενοχλησω, και αν για να βρεθεις στον απεναντι δρομο πρεπει να οδηγησεις πχ 10 χλμ, ε, περνας απο κατω χωρις δευτερη σκεψη. 8)

Αν δεν θελει να περναμε απο κατω να βαλει καγκελα πες του. Οριστε μας.... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη κακογουστια εδω ειναι το "σπιτι" στη φωτο. Πληρωσε για να του βγαλουν αυτο το σχεδιο?... ;D

Κατα τα αλλα, και γω θα περναγα απο κατω αν ηταν να κοψω δρομο, η "βιλα" φαινεται ακατοικητη και δεν βλεπω ποιον θα ενοχλησω, και αν για να βρεθεις στον απεναντι δρομο πρεπει να οδηγησεις πχ 10 χλμ, ε, περνας απο κατω χωρις δευτερη σκεψη. 8)

Αν δεν θελει να περναμε απο κατω να βαλει καγκελα πες του. Οριστε μας.... :P

 

;D ;D ;D

 

edit:

και για να απαντήσω σε σχέση με το θέμα, ο προβληματισμός μου δεν έγκειται στην αντικατάσταση ενός οργάνου από ένα άλλο, αλλά εντοπίζεται στην αισθητική των παικτών/ακροατών.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

 

edit:

και για να απαντήσω σε σχέση με το θέμα, ο προβληματισμός μου δεν έγκειται στην αντικατάσταση ενός οργάνου από ένα άλλο, αλλά εντοπίζεται στην αισθητική των παικτών/ακροατών.

 

 

 

Ρε παιδιά! Λίγο Chill Out!

Ο κόσμος χαίρεται! ^_^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος χαίρεται!

 

Και από πότε αυτό αποτελεί το απόλυτο κριτήριο;

 

Ωστόσο, να σημειώσω ότι δημοτικά τραγούδια δε μπορώ να ακούσω σε οποιαδήποτε εκτέλεση/μορφή τους, είτε παλαιότερα είτε τώρα (έχω πάει σε τόσα σε πανηγύρια, ώστε να μη θέλω να ξαναπάω και μια και η καταγωγή μου δε σχετίζεται με κλαρίνα και καλαματιανό, αλλά είναι προς Μικρά Ασία μεριά, προτιμώ το ούτι και το κανονάκι  :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από πότε αυτό αποτελεί το απόλυτο κριτήριο;

 

 

 

Δεν το αναφέρω ως κριτήριο! Απλά έτυχε και άκουγα αυτή την ώρα και έκανα μια διαπίστωση ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου