Προς το περιεχόμενο

Λαμπο-Προβληματα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν στο high input παίζει μια χαρά τότε μην το ψάχνεις άλλο. Έχεις ταλαιπωρήσει αρκετά το βύσμα στο low input και απλά έχει ξεκολλήσει από την πλακέτα. Μάλιστα ο ήχος που περιγράφεις ότι σου κάνει ταιριάζει μια χαρά σε κάτι τέτοιο.

 

Αν είχαν πρόβλημα οι λυχνίες θα είχες πρόβλημα και στο high input.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

τις ξαναβαζω πισω τοτε!

Επισης κατι που δεν εχω αναφερει,σε υψηλες σχεδον εντασεις(υψηλες θα το δει κανεις και θα γελαει,οση ενταση ειναι αρκετη για ενα δωματιο,υπολογισε περιπου στο 2 το μαστερ και το lead καναλι στο 3) ακουγεται κατι σαν τριξιμο,και μου ακουγεται απο τις λαμπες,τις τελικες ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η High και η LOW εισοδος σκανε στο ιδιο σημειο δηλαδη στο μισο 1/3 της πρωτης τριοδου 12AX7 , η διαφορα ειναι οτι η High εχει την μιση αντισταση εισοδου απο την Low τιποτε περισσοτερο , το ιδιο μισο επισης ειναι η προενισχυση του καθαρου καναλιου αν ηταν καμενο δεν θα επαιζε τιποτε ...

 

 

θεωρω οτι το πιθανοτερο είναι αυτο που σου είπε ο myster_maze με το input jack

 

εμένα μου ειχε τύχει μια φορά σε ενα μηχάνημα κατι αντιστοιχο και το προβλημα ηταν οτι κόλλαγαν οι ρελέδες που ειναι για εναλλαγη στα κανάλια η στις δυο επιλογες του καθενος καναλιου επειδη ηταν 2+2 καναλιων εσενα εχει και ενα ρελε εναλλαγης στα εκουαλαιζερ . Το προβλημα να ειμαι ειλικρινης αφου με παιδεψε να το εντοπισω μετα εφτιαξε απο μονο του μετα απο μερικες εναλλαγες με το footswitch.

 

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η High και η LOW εισοδος σκανε στο ιδιο σημειο δηλαδη στο μισο 1/3 της πρωτης τριοδου 12AX7 , η διαφορα ειναι οτι η High εχει την μιση αντισταση εισοδου απο την Low τιποτε περισσοτερο , το ιδιο μισο επισης ειναι η προενισχυση του καθαρου καναλιου αν ηταν καμενο δεν θα επαιζε τιποτε ...

 

 

θεωρω οτι το πιθανοτερο είναι αυτο που σου είπε ο myster_maze με το input jack

 

εμένα μου ειχε τύχει μια φορά σε ενα μηχάνημα κατι αντιστοιχο και το προβλημα ηταν οτι κόλλαγαν οι ρελέδες που ειναι για εναλλαγη στα κανάλια η στις δυο επιλογες του καθενος καναλιου επειδη ηταν 2+2 καναλιων εσενα εχει και ενα ρελε εναλλαγης στα εκουαλαιζερ . Το προβλημα να ειμαι ειλικρινης αφου με παιδεψε να το εντοπισω μετα εφτιαξε απο μονο του μετα απο μερικες εναλλαγες με το footswitch.

 

 

 

παρε ενα μολυβι ξυλινο και χτυπα απαλα τις λυχνιες εν λειτουργια, εννοω οχι οταν παιζεις απλα να εχει ανοιχτο τον ενισχυτη με βυσμα μεσα στο ΙΝ την κιθαρα καρφωμενη επανω αλλα το Volume της κιθαρας κλειστο ,

εκει δωσε ενταση μεχρι να ακουσεις ενα φυσιμα απο μεσα   εκει αρχισε να χτυπας ελαφρα γυρω γυρω τις λυχνιες ,θα καταλαβεις σίγουρα ακομη και εμπειρια να μην εχεις αν συμβαινει κατι τουλαχιστον σοβαρο εννοοντας αυτο που ειπες οτι λογω εντασης τριζει κατι στις λαμπες ...εγω δεν το νομιζω αλλα λεμε

 

οι λυχνιες δεν ειναι και ευκολο πραγμα να τι ελεγξεις εχουν αρκετες παραμετρους προς ελεγχο και αν δεν εχεις δωσει πολλα φραγκα να εχεις το Amplitrex ποτε δεν εισαι βεβαιος για τιποτε

 

εχεις να ελεγξεις

 

shorts

gas

emissions

life

GM

Ie

μικροφωνισμους

 

αστα μην συνεχισω απογοητευση ...

 

Συγνωμη απο τους φιλους συναδελφους ηλεκτρονικους για τον απλοικο και κομπογιαννητικο τροπο που περιεγραψα αλλα δυστυχως δεν υπαρχει δυνατοτητα ελεγχου επαγγελματικου απο τον φιλο μας

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω με τον "κομπογιαννητικο" τα καταλαβα ολα χαχαχα

 

Θα τα παρω ενα ενα και θα δω τι θα κανω για το input,οσο για το τριξιμο ειναι απο τις τελικες λαμπες,οχι απο το ηχειο και μαλλον απο τα προστατευτικα ελλατηρια..δεν ξερω αν εχουν καποια ονομασια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα retainers λες! Αν έχεις αυτά με το ελατήριο βγάλ'τα όπως είναι! Αν φοβάσαι μην παίσουν οι λυχνίες βρες τα bear trap retainers, όπως αυτά στην φωτό.

 

Fender%20Twin%20Reverb%20-%20Tubes.JPG

 

Αλλιώς βρες πατέντες να mute-άρεις τα ελατήρια, με ένα google search θα βρεις διάφορες πληροφορίες αλλά συμβουλή μου είναι να τα βγάλεις. Ειδικά αν δεν μεταφέρεις τον ενισχυτή συχνά δεν χρειάζεται καν να βάλεις retainers. Στην τελική αν τον μεταφέρεις ρίξε στο τέλος μια ματιά στις τελικές και δες αν είναι καλά κουμπωμένες στις βάσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπες ελατήρια και μπερδεύτηκα, νόμιζα ότι είχες αυτά,

at_tube_retainers.jpg

 

E, τότε κάποιο έχει χαλαρώσει και ακουμπάει ίσα ίσα στη βάση και κάνει rattle. Βγάλε τις τελικές, σφίξε τα retainers προς τα μέσα, χαλαρά γιατί σπάνε κιόλας, και ξαναβάλε τις τελικές προσεκτικά ώστε τα retainers να τις σφίγγουν καλά και να μην τρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπες ελατήρια και μπερδεύτηκα, νόμιζα ότι είχες αυτά,

at_tube_retainers.jpg

 

E, τότε κάποιο έχει χαλαρώσει και ακουμπάει ίσα ίσα στη βάση και κάνει rattle. Βγάλε τις τελικές, σφίξε τα retainers προς τα μέσα, χαλαρά γιατί σπάνε κιόλας, και ξαναβάλε τις τελικές προσεκτικά ώστε τα retainers να τις σφίγγουν καλά και να μην τρίζουν.

 

Δικο μου λαθος τοτε! Οι τελικες βγαινουν με τον ιδιο τροπο,οπως οι προενισχυτριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου