Προς το περιεχόμενο

Epiphone The Dot ES-335, απόψεις ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καιρό ήθελα και εγώ να είχα μια hollow body κιθάρα σε στιλ es-335, για μπλουζ ,  αλλά οι original gibson περνάνε κατά πολύ την τσέπη μου  :P Τις προάλλες πέτυχα αυτή την epiphone στο thomann και ενώ γενικά έχω πολύ κακή άποψη για τις καινούργιες epiphone την έψαξα λίγο και διάβασα καλά πράγματα. Φυσικά πριν κάνω οτιδήποτε θα την δοκιμάσω αλλά ήθελα πρώτα να σας ρωτήσω αν την έχει-είχε ποτέ κανείς και αν γενικά πιστεύετε πως είναι μια καλή βάση για αναβάθμιση ( wiring, μαγνητών και λοιπά ).

H κιθάρα είναι αυτή http://www.thomann.de/gr/epiphone_the_dot_ch.htm?sid=bd00954bfe598b2cb313555d50fd06c5 .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξέρω να σου πω για τέτοιες κιθάρες, αλλά δες και μια thomman-exclusive από gibson στα 1000€:

http://www.thomann.de/gr/gibson_midtown_custom_eb.htm

http://www.thomann.de/gr/gibson_midtown_custom_vsb.htm

 

Νομίζω ότι συμφέρει (οικονομικά αλλά και για piece of mind) να πάρεις μια τέτοια (είναι και η σκληρή θήκη στην τιμή) παρά να αγοράσεις epiphone με σκοπό να την κάνεις upgrade να μοιάζει με gibson.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου Epi 335 που την έχω και καμιά 10αριά χρόνια ήταν αξιοπρεπέστατη στη στοκ μορφή (αν εξαιρέσεις το πλαστικό nut).

 

Εγω την "εξέλιξα" πολύ, αλλά όπως τις βλέπω τώρα με μαονένιο μανίκι (η δικιά μου είχε maple), Grover κλειδιά (η δικιά μου δεν είχε) και λιγότερο απο €300 μου μοιάζουν πολύ καλές (και ιδίως ως βάσεις για βελτίωση).

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ηλεκτρικα ισως να εχεις καποιο θεμα με το περας του χρονου . Κατι αντιστοιχο μου ειχε τυχει σε μια sheraton που ειχα δανειστει παλια . Αλλα οι αλλαγη αντε να κοστιζει 40-50 ευρω . Αν σε βολευει το μπρατσο τοτε εγω θα ελεγα εισαι οκ . Ακομα και οι αλλαγη μαγνητων μακροχρονια (κοντα στα 170 ευρω ενα σετ gibson classic 57 ) σιγουρα σε συμφερει αν σκεφτεις οτι η πιο φτηνη gibson 335 κανει 3000 ευρω .

Εγω σκεφτομαι να κανω κατι αντιστοιχο με Epiphone es-339 , να την αγορασω και μαζι υπολογιζω και χρηματα για ηλεκτρικα και καινουργιο neck  μαγνητη (αυτος με ενδιαφερει μονο ) .

 

Σχετικα ασχετο αλλα και ο Kurt Rosenwinkel τον δισκο του the next step με μια Epiphone τον εχει γραψει και δεν ηταν η Sheraton  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ηλεκτρικα ισως να εχεις καποιο θεμα με το περας του χρονου . Κατι αντιστοιχο μου ειχε τυχει σε μια sheraton που ειχα δανειστει παλια . Αλλα οι αλλαγη αντε να κοστιζει 40-50 ευρω . Αν σε βολευει το μπρατσο τοτε εγω θα ελεγα εισαι οκ . Ακομα και οι αλλαγη μαγνητων μακροχρονια (κοντα στα 170 ευρω ενα σετ gibson classic 57 ) σιγουρα σε συμφερει αν σκεφτεις οτι η πιο φτηνη gibson 335 κανει 3000 ευρω .

Εγω σκεφτομαι να κανω κατι αντιστοιχο με Epiphone es-339 , να την αγορασω και μαζι υπολογιζω και χρηματα για ηλεκτρικα και καινουργιο neck  μαγνητη (αυτος με ενδιαφερει μονο ) .

 

Σχετικα ασχετο αλλα και ο Kurt Rosenwinkel τον δισκο του the next step με μια Epiphone τον εχει γραψει και δεν ηταν η Sheraton  8)

 

θα πάω πολύ σύντομα να τη δοκιμάσω γιατί πάντα ήθελα μια es-335 και με αυτά που ακούω για αυτή "ψήνομαι" ακόμα πιο πολύ  ;D και εγώ αυτό σκεφτόμουν να αλλάξω wiring και neck  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα σε συμφερει αν σκεφτεις οτι η πιο φτηνη gibson 335 κανει 3000 ευρω .

νταξ, όχι και 3000 :)

 

http://www.thomann.de/gb/gibson_es335_dot_plain_vsb.htm

 

Κατά τα άλλα οι sheraton που έχω δοκιμάσει υπερτερούν των epiphone dot. Θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά και στα μεταχειρισμένα όπου κατά καιρούς παίζουν σε πολύ καλές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σχετικα ασχετο αλλα και ο Kurt Rosenwinkel τον δισκο του the next step με μια Epiphone τον εχει γραψει και δεν ηταν η Sheraton  8)

 

Off topic : αν έχεις τη τεχνική του Kurt παίζεις και με μονόχορδο.

 

Δεν γνωρίζω τις νέες 335 αλλά μια joe pass που έχω παίζει αξιοπρεπέστατα ;)

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου