Προς το περιεχόμενο

Mini humbucker mount pickups?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Εχω μια κιθαρα με gibson mini humbuckers. Σκεφτομαι να τους αντικαταστησω με κατι πιο clear και πριμαριστο, που να θυμιζει ηχητικα p90s, ή και filtertron, για surf, rockabilly καταστασεις. Εχετε υποψιν καποιους μαγνητες με mini humbucker μεγεθος που να ανταποκρινονται πανω-κατω σ'αυτα? Εχω ηδη βρει αυτους: http://www.guitarfetish.com/GFS-Minitron-Vintage-Mini-humbuckers_c_281.html

Θελω να ξερω αν πετυχαινουν αυτο που περιπου ζηταω, αλλα αν γνωριζετε να μου προτεινετε και αλλους μαγνητες που πιστευετε οτι ταιριαζουν. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κιθαρα σου ειναι Les Paul oi P90 μπορουν να μπουν κατευθειαν χωρις routing αν αφαιρεσεις εντελως τα mounting rings των mh.

 

Το...προβλημα ομως ειναι οτι οι Ρ90 δεν θα ειναι πιο clear & πριμαριστοι....αν η κιθαρα σου φοραει ΧΑΜΗΛΗΣ εξοδου alnico ΜΗ (δεν ξερω βεβαια αν φοραει ή αν φοραει τους φρικτους κεραμικους Gibson)  ;D

 

Οποτε οι GFS που λινκαρες ειναι μια καλη λυση.

 

ΤΡΟΜΕΡΟΙ mh ειναι οι Seymour Duncan Antiquity FIREBIRD (αυτοι που δεν εχουν βιδες και καλυπτονται τελειως απο το καπακι) εχουν τρομερο twang & ακουγονται πολυ κοντα σε μονους....κοστιζουν ομως αρκετα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κιθαρα σου ειναι Les Paul oi P90 μπορουν να μπουν κατευθειαν χωρις routing αν αφαιρεσεις εντελως τα mounting rings των mh.

 

Το...προβλημα ομως ειναι οτι οι Ρ90 δεν θα ειναι πιο clear & πριμαριστοι....αν η κιθαρα σου φοραει ΧΑΜΗΛΗΣ εξοδου alnico ΜΗ (δεν ξερω βεβαια αν φοραει ή αν φοραει τους φρικτους κεραμικους Gibson)  ;D

 

Οποτε οι GFS που λινκαρες ειναι μια καλη λυση.

 

ΤΡΟΜΕΡΟΙ mh ειναι οι Seymour Duncan Antiquity FIREBIRD (αυτοι που δεν εχουν βιδες και καλυπτονται τελειως απο το καπακι) εχουν τρομερο twang & ακουγονται πολυ κοντα σε μονους....κοστιζουν ομως αρκετα...

Ευχαριστω για την απαντηση. Η κιθαρα ειναι αυτη: http://www.epiphone.com/Products/Electrics/Archtop/1962-50th-Anniversary-Sorrento.aspx

Ειναι φτιαγμενη στο στυλ της es-125 η οποια φοραει p90s. Αρα οι ερωτησεις ειναι :

1) Φοραει alnico ή ceramic?

2) Οι P90 μπαινουν απευθειας αν αφαιρεσω τα mounting rings?

3) Θα ελεγες οτι ειναι καλυτερα να της βαλω p90(αν οντως μπαινουν), gfs, seymour duncan antiquity, ή να την αφησω οπως ειναι?

4) Αν ηθελα οπωςδηποτε να τις αλλαξω μαγνητες, ποιους απο τους παραπανω τρεις μαγνητες να προτιμουσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ceramic φοραει κατα πασα πιθανοτητα μια και στα διαφημιστικα της σειρας αυτης η Gibson ...φωναζει οτι μονο η Crestwood φοραει ALnico MH... ;D

 

παρολα αυτα αν σου αρεσει ο ηχος της γιατι να τους αλλαξεις? 

 

οι Ρ90 δεν μπαινουν σε αυτη την κιθαρα χωρις σκαψιμο.

 

οπως σου ειπα και παραπανω οι SD ANTIQUITY ειναι ΑΛΛΗ κλαση μαγνητες αλλα η τιμη τους θα ειναι οσο η...μιση κιθαρα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ceramic φοραει κατα πασα πιθανοτητα μια και στα διαφημιστικα της σειρας αυτης η Gibson ...φωναζει οτι μονο η Crestwood φοραει ALnico MH... ;D

 

παρολα αυτα αν σου αρεσει ο ηχος της γιατι να τους αλλαξεις? 

 

οι Ρ90 δεν μπαινουν σε αυτη την κιθαρα χωρις σκαψιμο.

 

οπως σου ειπα και παραπανω οι SD ANTIQUITY ειναι ΑΛΛΗ κλαση μαγνητες αλλα η τιμη τους θα ειναι οσο η...μιση κιθαρα....

Ok, την κιθαρα ακομα την μαθαινω, αφου την πηρα πολυ προσφατα. Ηθελα απλα να ξερω τις επιλογες μου. Επισης, καποια στιγμη θα παρω μια es-125, και μεχρι να τα καταφερω, ηθελα να εχω οτι πιο κοντινο. Η αληθεια ειναι οτι ο ηχος της ειναι αρκετα καλος, αλλα οντως πιο μουντος/μπασαριστος απο την jazzmaster που χρησιμοποιουσα μεχρι στιγμης στο project για το οποιο την πηρα. Anyway, θα αποφασισω αργοτερα, αφου την δοκιμασω εκτενεστερα. Thanks again :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι ο ηχος της ειναι αρκετα καλος, αλλα οντως πιο μουντος/μπασαριστος απο την jazzmaster που χρησιμοποιουσα μεχρι στιγμης στο project για το οποιο την πηρα.

 

αυτο μας ελειπε να μην ηταν κι ολας... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λεω για αρχη και λογω οικονομιας να δοκιμασω τους gfs. Δεν ξερω ομως ποιους να παρω. Τους Nashvilles ή τους Liverpools? Απ'τη μια, οι πρωτοι ειναι ceramic ενω οι δευτεροι alnico, και, απ'οτι ειπωθηκε, οι alnico ειναι καλυτεροι. Απ'την αλλη, οι πρωτοι μου φαινεται(απ'την περιγραφη του site) οτι ειναι πιο vintage oriented απο τους δευτερους που ειναι warmer και πιο δυνατοι. Ποιοι πιστευετε οτι θα ανταποκρινονται καλυτερα στα χαρακτηρηστικα του πρωτου post μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου