Προς το περιεχόμενο

opinions on marshall tsl 602


ex-bokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχει κανένας σας τον marshall tsl 602 212 combo (jcm 2000 triple lead series)? :?:

Aν ναι θα ήθελα μια ειλικρινή γνώμη για τον ήχο του.

Επίσης ψάχνω απεγνωσμένα και δεν μπορώ να βρώ ένα παλιο του review στο guitar player magazine

Kατέχει κανείς τίποτα γενικώς για τα combo all tube μοντέλλα marshall?

(εκτός του dsl) :?:

Eυχαριστώ

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα επικρατει η ταση σνομπαρισματος των ενισχυτων αυτων & επισης κυκλοφορει στο νετ η φημη οτι χαλανε ευκολα.

 

Εχω παιξει εξ αναγκης σε αρκετα λαϊβ με αυτον τον ενισχυτη (τον εκατοσταρι με τα 2 δωδεκαρια) & το καθαρο του καναλι (γιατι μονο αυτο χρησιμοποιω μια και δεν μου αρεσουν τα γκεϊν καναλια & προτιμω τα πεταλακια μου για βρωμα) ηταν μια χαρα (ισως το καλυτερο που εχω ακουσει απο αυτη τη μαρκα ενισχυτων).

 

Τωρα για τα βρωμικα του τι να πω,ηταν ο κλασσικος μοντερνος Marshall (καμμια σχεση με τους κλασσικους παλιους Marshall) & αυτος ο ηχος ειτε σου αρεσει ειτε οχι... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το drive των combo Marshall ποτέ δεν το συμπάθησα.Αντιθέτως η έκδοση της κεφαλής αυτού του μοντέλου παρόλο που δεν ήταν του γούστου μου δεν μπορούσα να αρνηθώ ότι έβγαζε πάρα πολύ καλό ήχο λαμπερό και σφιχτό.

 

Όσο αφορά την combo έκδοση πράγματι όπως λέει και ο Superfunk τα καθαρά του ήταν πολύ όμορφα.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως κατοχος ενος tsl μπορω να σου πω τα ακολουθα........

 

Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι το καθαρο του καναλι ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει σε marshall μεχρι στιγμης.....Οσον αφορα τα δυο του drive channels ειναι πολυ καλα και εχουν τεραστιο ευρος......κανενα δεν ακουγεται σαν plexi αλλα μπορεις να προσομοιασεις(και να πλησιασεις αρκετα) μια αρκετα μεγαλη γκαμα ηχων απο την ιστορια της marshall. Αν σε ενδιαφερει το high gain το τριτο καναλι εχει αφθονο γκαζι......Απο αξιοπιστια μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα προβλημα και ο ενισχυτης ταξιδεψε ταχυδρομικως ολη την αδριατικη. Παντως ανοιξα το πεταλι που ερχεται μαζι του και δεν ενθουσιαστηκα απο την κατασκευη.

 

Επιπλεον συμβουλη που δινω σε ολους τους κατοχους ΤSL....η marshall εχει βαλει κατι απαισιες προενισχυτικες λυχνιες.....στα σκουπιδια απ ευθειας.....η μεταμορφωση του ενισχυτη ειναι τεραστια με καλες 12αχ7......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω τον TSL602 φίλε και μπορώ να σου πω ότι πραγματικά αξίζει το μηχάνημα...Πολύ καλά καθαρά...Στο 2ο κανάλι και με το volume γύρω στο 8-9 θυμάσαι τον Angus Young :D και στο 3ο κανάλι και με τα μεσαία στο "πάτωμα"μπορείς άνετα να βγάλεις modern distortion...Τουλάχιστον η Gibson το βγάζει... :wink:

 

Χτες πήγα και πήρα το Boss SD-1 και το Boss GE-7 και θέλω να τα χρησιμοποιήσω στο δεύτερο κανάλι του ενισχυτή για ένα Zakk Wylde ήχο!

Επίσης χρησιμοποιώντας το MetalZone στο πρώτο κανάλι του ενισχυτή με το Gain του ενισχυτή στο τέρμα, volume γύρω στο 8-9, και λίγο gain στο Metalzone και το κατάλληλο EQ έβγαλα τον ήχο του Dimebag!! :D

 

Τώρα δεν ξέρω πόσο έχει καινούργιος, εγώ τον πήρα μεταχειρισμένο 650ευρώ και νομίζω ότι ήταν super-deal! 8) Go for it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άσχημη φήμη που λέει ο Νίκος πρόκειται για την έκδοση DSL 401.

Όσον αφορά τους TSL θα συμφωνήσω με τους φίλτατους προλαλίσαντες noizαδες! Πολύ ζεστός και δεμένος ήχος, ζόρικο γκάζι σε crunch & overdrive, η κλασική βραχνάδα των Marshall και πολύ καλά καθαρά!

Προσωπικά έχω τον TSL122 εδώ και ένα χρόνο περίπου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου