Προς το περιεχόμενο

Αγορά HH από κατάστημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Ως newbie drummer θέλω τη βοήθειά σας σε θέμα πιατινιού..Να τονίσω είμαι πολύ καινούρια στο σπορ, και πορεύομαι μόνη μου προς το παρόν, χωρίς δάσκαλο δλδ..οπότε αν σας φανεί χαζό το θέμα μην παρεξηγήσετε  ;D

 

Λοιπόν, έχω ένα οικονομικό drumset (premier olympic) χωρίς πιατίνια. Και ψάχνομαι τώρα να αγοράσω, κυρίως με ενδιαφέρει να πάρω hi hat..

Eίχα πάει στο Νάκα στον Πειραιά να δοκιμάσω κανένα από κοντά και δεν είχε να μου δείξει τίποτα! Και μάλιστα μου είπε αφού έχω οικονομική σειρά τυμπάνων να πάρω και ένα οικονομικό σετ από πιατίνια κ μου πρότεινε μια σειρά sabian δε θυμάμαι τι γύρω στα 200 ευρώ..

Εμένα αυτό δε μου φάνηκε κ πολύ καλή ιδέα, δεν ξέρω πείτε μου κι εσείς..ναι μεν ψάχνω για κάτι πιο οικονομικό, αλλά μη μου βγουν κ τελείως κατσαρολικά..δεν έχει νόημα..

 

Όπως και να'χει το βασικό μου ερώτημα είναι το εξής..

Ποια μαγαζιά με μουσικά όργανα ξέρετε στα σίγουρα ότι έχουν και πιατίνια για να δοκιμάσω; Κι αν δε βαριέστε πείτε μου και τι πρέπει να προσέξω στην επιλογή ενός hh (παίζω κυρίως new age rock τύπου), τι να αποφύγω δλδ γιατί ο άλλος λογικό είναι να θέλει να πουλήσει, κι εγώ ως ασχετούμπι να την πατήσω με κανένα άκυρο.

 

ευχαριστώ για την όποια πληροφορία και συμβουλή  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα χρηματα εχεις να διαθεσεις?

 

Σκοπευεις να αναβαθμισεις σταδιακα το σετ σου?

 

Αν ναι,τοτε η αγορα ενος καλου ταμπουρου και ενος καλου hi-hat (μια και σε αυτα παιζεις το 90% της ωρας) ειναι μια καλη αρχη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιοχη Πανεπιστημιο θα βρεις μαγαζια οπως ο Τριμης και πιο πανω ο Φιλιππος Νακας.Εκει θα βρεις μια αξιολογη ποικιλια πιατα για να ακουσεις να συγκρινεις και να αξιολογησεις.Περνα και μια βολτα απο τα Εξαρχεια στο drumstore.Δεν ειναι θεμα το τι σε συμφερει αλλα το τι θες να εχεις στον ηχο σου...Κρατα τα λεφτα σου και δοκιμασε οσο πιο πολλα μπορεις ξανα και ξανα...αποταμιευε λεφτα και δοκιμαζε...Αποψη δε θα σχηματισεις ακουγοντας τα ολα μια φορα...παιξε με πολλα...οταν κατασταλαξεις...μη λυπηθεις τα λεφτα και παρε ο,τι καλυτερο θεωρεις εσυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από λεφτά έχω να διαθέσω προς το παρόν 200, αλλά επειδή καταλαβαίνω θα μου πάρει μέεερες η έρευνα στα μαγαζιά, όπως λέει κι ο Gabriel Constantin, μπορεί να καταφέρω να βάλω στην άκρη περισσότερα. Το πάω σιγά σιγά, θέλω πρώτα να πάρω ένα νορμάλ HH κ μετά άλλα πιατίνια. Ταμπούρο δε μ'ενδιαφέρει να αλλάξω, είναι νωρίς ακόμα και μ'αρέσει κι'ολας αυτό που έχω  :)

Οπότε θα ξεκινήσω βόλτες απ'το Πανεπιστήμιο, κι αν σας έρθουν κι άλλα καταστήματα στο μυαλό πείτε! Έχω ακούσει και για Στόλλα, υπάρχει στην αθήνα; θα έχει πιατίνια για δοκιμή αυτός;

Gabriel Constantin ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 200 θα βρεις τουμπανο hi hat μεταχειρισμενο.

 

Για καινουργιο, δεν φτανουν νομιζω για τις καλες σειρες. Η συμβουλη μου ειναι βουρ στα μεταχειρισμενα. Στις αγγελιες εχει ενα ματσο κορυφαια hi hat που ειναι εντος του budget σου.

 

Τσεκαρε zildjian A new beat, A custom, Paiste 2002 medium, Sabian AA medium, AAX stage , HHX ειναι μερικα μοντελα για all around ηχο

 

Καλες αγορες

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταμπούρο δε μ'ενδιαφέρει να αλλάξω, είναι νωρίς ακόμα και μ'αρέσει κι'ολας αυτό που έχω  :)

 

 

Η τακτική σου είναι σωστή και μ' αυτή να συνεχίσεις να πορεύεσαι ;) Πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο και πάντα θα βγαίνει κάτι πιο καλό ,όμως δεν είσαι εκατομμυριούχος  ;D

Χωρίς να έχω τις απαραίτητες γνώσεις εις την τουμπανικήν ,νομίζω πως δεν ''συμφέρει'' να ξεκινήσεις με μεταχειρισμένο hi-hat εκτός αν έχεις άνθρωπο δικό σου που είναι γνώστης για να ελέγξει και να σε συμβουλέψει  .............έχουν κάποιο όριο ζωής αυτά τα μαραφέτια και αν ο ιδιοκτήτης τους τους έχει πιει το αίμα, κάποιος σαν ''εμένα'' δεν θα το πάρει γραμμή

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.έχουν κάποιο όριο ζωής αυτά τα μαραφέτια

 

μη λες μπουρδες στο κοριτσι ρε αναρχικε... ;D ;D

 

αν δεν εχει σπασιματα μια χαρα θα ειναι....ακου οριο ζωης..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω τις απαραίτητες γνώσεις εις την τουμπανικήν ,νομίζω πως δεν ''συμφέρει'' να ξεκινήσεις με μεταχειρισμένο hi-hat εκτός αν έχεις άνθρωπο δικό σου που είναι γνώστης για να ελέγξει και να σε συμβουλέψει  .............έχουν κάποιο όριο ζωής αυτά τα μαραφέτια και αν ο ιδιοκτήτης τους τους έχει πιει το αίμα, κάποιος σαν ''εμένα'' δεν θα το πάρει γραμμή

 

Ρε παιδια ελεος. Τι οριο ζωης ? ? ? 

 

Τα hihat αν δεν εχουν ρωγμες και δεν εχουν παραμορφωθει τρελα , κρατανε για 10 ζωες.

 

Κοπελια μην ακους κανενα. Δοκιμασε μεταχειρισμενα. Αν δεν εχεις πολλα ακουσματα κανε και μια βολτα σε μαγαζια να παιξεις μερικα καλα hi hat να παρεις μια γευση, και μετα ξεκινα να δοκιμαζεις μεταχειρισμενα.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Νάκας έχει μισή τιμή όλα τα πιατίνια της zildjian. Είναι η καλύτερη περίπτωση για καινούρια.Υπάρχουν βέβαια και τα μεταχειρισμένα τα οποία αν είναι καλής σειράς και δεν έχουν τα προβλήματα που είπε ο SF και ο hwept θα σε συντροφεύουν για τα επόμενα τουλάχιστον 50 χρόνια (αν βρείς κανένα τόσο παλιό το αγοράζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου