Προς το περιεχόμενο

προβλημα με mesa boogie mark v


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και κατι μερουλες μετα απο κανα δεκαλεπτο με τεταρτο εκει που παιζω κανει ενα τσαφ σαν να τον κλεινεις και τον ανοιγεις αμεσως και παιζει κανονικα και ξανα παλι το ιδιο.αλλες φορες δεν το κανει.καμια ιδεα;ηθελα να δοκιμασω αν φταιει καμια λαμπα αλλα οι boogie παιρνουν μονο boogie και λεω ασε μην γινει στραβη και τρεχω μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι boogie παιρνουν οποιαδηποτε λαμπα οπως και ολοι οι υπολοιποι ενισχυτες. Ασε που αυτες που εσυ ονομαζεις λαμπες boogie δεν ειναι τιποτε αλλο απο rebranded sovteks. Ξεκινα λοιπον αλλαζοντας λαμπες.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απλά rebranded Sovteks αλλά και ξεσκαρταρισμένες με burn in tests. Όμως πρώτα απ'όλα είμαστε βέβαιοι πως φταίει κάποια λάμπα? Γιατί μου φαίνεται, αν και δεν είμαι ειδικός, πως το πρόβλημα δεν θα ήταν μόνο ένα στιγμιαίο "τσαφ" αλλά κάτι πιο παρατεταμένο. Το support της Mesa ή/και του αντιπροσώπου τι σου είπε? (Γιατί υποθέτω πως μίλησες στους καθ'ύλην αρμόδιους πριν αναζητήσεις συμβουλές τυχαίας αξιοπιστίας σε ένα δημόσιο φόρουμ, έτσι?)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα να δοκιμασω αν φταιει καμια λαμπα αλλα οι boogie παιρνουν μονο boogie και λεω ασε μην γινει στραβη και τρεχω μετα.

 

Που το διάβασες αυτό; Βλακίες λένε, ότι μάρκα θες βάζεις αρκεί να είναι ο ίδιος τύπος. Βέβαια αν θες να έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο ήχο βάλε boogie.

 

Εδω και κατι μερουλες μετα απο κανα δεκαλεπτο με τεταρτο εκει που παιζω κανει ενα τσαφ σαν να τον κλεινεις και τον ανοιγεις αμεσως και παιζει κανονικα και ξανα παλι το ιδιο.αλλες φορες δεν το κανει.καμια ιδεα;

 

Πολύ φοβάμαι ότι είναι ηλεκτρολογικής φύσεως το πρόβλημα. Πρώτα mail στο support της boogie. Αναλόγως τι θα πούν βλέπεις και κάνεις. Αλλιώς θα σου λεγα να τον πάς σε μάστορα γιατί αν είναι όντως θέμα κυκλώματος θα πάνε και χαμένα τα λεφτά για τις λάμπες. Βέβαια αντε να βρείς κανέναν που να μπορεί να βάλει χέρι στον mark v έτσι πολύπλοκος που είναι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και κατι μερουλες μετα απο κανα δεκαλεπτο με τεταρτο εκει που παιζω κανει ενα τσαφ σαν να τον κλεινεις και τον ανοιγεις αμεσως και παιζει κανονικα και ξανα παλι το ιδιο.αλλες φορες δεν το κανει.καμια ιδεα;ηθελα να δοκιμασω αν φταιει καμια λαμπα αλλα οι boogie παιρνουν μονο boogie και λεω ασε μην γινει στραβη και τρεχω μετα.

Φιλε οι boogie παιρνουν οτι λαμπα γουσταρεις..

Εχουνε fixed bias και τις αλλαζεις μονος χωρις να ρυθμισεις το bias.

Εγω στον F-100 φορουσα jj και στον dual rectifier TAD και

ολα cool.

Δοκιμασε να αλλαξεις τελικες.

Εαν ο Βοοgie ειναι second hand και τα εχει τα χιλιομετρα του παιζει να ειναι και το τροφοδοτικο..πηγαινε ομως καλυτερα σε εναν μαστορα που ξερει  γιατι με υποθεσεις δουλεια δεν γινεται..

εμενα ο f-100 οταν εκλεινα το standby εκανε λες γινοτανε εκρηξη.

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και κατι μερουλες μετα απο κανα δεκαλεπτο με τεταρτο εκει που παιζω κανει ενα τσαφ σαν να τον κλεινεις και τον ανοιγεις αμεσως και παιζει κανονικα και ξανα παλι το ιδιο.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος με το "τσαφ"? Τι εννοείς?

 

Εχουνε fixed bias και τις αλλαζεις μονος χωρις να ρυθμισεις το bias.

Fixed bias δεν σημαίνει ότι δεν θέλει ρύθμιση ή τουλάχιστον έλεγχο του bias, ίσα ίσα οι περισσότεροι fixed bias ενισχυτές έχουν τρίμμερ ή ποτενσιόμετρο για το λόγο αυτό.

 

Θα συμφωνήσω και με τους συμφορουμίτες, ότι μάρκα θες βάζεις σε Boogie. Αυτά είναι της Boogie marketing κόλπα για να βάζεις μόνο δικές τους λυχνίες. Αυτό που γλυτώνεις βάζοντας Boogie λυχνίες είναι το rebias αλλά το πληρώνεις και με το παραπάνω αγοράζοντάς τες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και με τους συμφορουμίτες, ότι μάρκα θες βάζεις σε Boogie. Αυτά είναι της Boogie marketing κόλπα για να βάζεις μόνο δικές τους λυχνίες.

 

Όχι αποκλειστικά. Αυτό ξεκίνησε από την πείρα του Smith που όταν παλιά ήταν amp tech, η νο.1 αιτία που πολλοί από τους ενισχυτές που επιδιόρθωνε ακούγονταν χάλια και παρουσίαζαν ορισμένα σχετικά προβλήματα ήταν ότι το biasing βρισκόταν στην κυριολεξία όπου να'ναι, χωρίς καμία σχέση με το ιδανικό σημείο, είτε λόγω διαφορετικών λυχνιών είτε modding είτε πρόχειρου σκαλίσματος κλπ.

 

Μετά, θέλησε να φτιάξει ενισχυτές που το bias point τους να είναι πάντοτε το καλύτερο που μπορεί να είναι ηλεκτρολογικά & σύμφωνα με τα αυτιά του κατασκευαστή, όσον αφορά την ηχητική απόδοσή τους την οποία σχεδιάζονται και ρυθμίζονται εξ αρχής να έχουν ως βέλτιστη. Ο μοναδικός τρόπος να επιτευχθεί αυτό ήταν να υπάρχει σταθερό bias point στον ενισχυτή, με το οποίο θα συμφωνούν οι τοποθετούμενες λυχνίες, τις οποίες προτείνει και διαθέτει η Mesa. Από κει και πέρα κανείς δεν εμποδίζει τους χρήστες να βάλουν άλλες αν τα αυτιά τους εγκρίνουν την αλλαγή.

 

Little known fact που έχω αναφέρει και στο παρελθόν: αν και ως γνωστόν κανένας Mesa δεν έχει τριμεράκι για τη ρύθμιση του bias, και όμως υπάρχει μόνο ένα μοντέλο που το έχει, και μάλιστα τοποθετημένο επίσημα εξ αρχής από την μαμά εταιρία: o Βοοgie MKIIa (και πιθανόν μερικά μοντέλα του πρώτου Mesa, του Princeton Boogie). Επομένως δεν θα μπορούσε να πει κάποιος πως ποτέ δεν πειραματίστηκαν με την λύση της ρύθμισης από τους χρήστες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το rebias το θεωρώ απαραίτητο και αυτό ισχύει σε όλους τους ενισχυτές. Έχω αλλάξει λυχνίες σε πολλούς Boogie με λυχνίες όχι της Boogie και πάντα ακούγονταν μια χαρά, μη σου πω καλύτερα ;D, χωρίς προβλήματα και τα σχετικά.

 

Τώρα αν έχει κάνει κάποιος mods ή πρόχειρα πειράγματα και ακούγεται χάλια και Boogie λυχνίες να βάλει πάλι χάλια θα ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός πως το έχεις κάνει (και εγώ το έχω κάνει στον δικό μου) είναι περισσότερο τυχαίο και όχι ο κανόνας. Αν με την αλλαγή γίνει και rebias, κανένα πρόβλημα. Εγώ δεν έχω καν κάνει rebias με τελευταίες αλλαγές, και πετάει. Όμως η τακτική που περιέγραψα είναι για τους απλούς χρήστες που θέλουν απλά να βάζουν replacements και αμέσως να έχουν εγγυημένα καλό ήχο χωρίς να ψάχνουν αιωνίως κάτι καλύτερο, και χωρίς τον κόπο, τον χρόνο και το χρήμα επέμβασης από τεχνικό για rebiasing.

 

Τα άτσαλα mods (πολύ συχνό φαινόμενο, ειδικά σε παλιούς μεταχειρισμένους ενισχυτές) ή τα πρόχειρα πειράγματα εννοείται πως θα έχουν κακά αποτελέσματα, και με την τακτική αυτή αποφεύγονται μιας και το bias point δεν το πειράζει κάποιος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τακτική που περιέγραψα είναι για τους απλούς χρήστες που θέλουν απλά να βάζουν replacements και αμέσως να έχουν ιδανικό ήχο χωρίς τον κόπο και το χρήμα επέμβασης από τεχνικό για rebiasing.

Ναι, εννοείται! Το ανέφερα και γω πιο πάνω.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου