Προς το περιεχόμενο

Γιατί μόνο μουσική τεχνολογία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτσε το 'χω  :)

 

Ναι εχεις δικιο...Ειναι καλυτερα να ασχολουνται με ποιον πηδηχτηκε η Μαρια η εξωμπουτα απο διπλα ή σε ποσα χρονια θα ξεχρεωσουν το leasing του SUV...

 

Τετοιοι...ονειροπολοι και τεμπεληδες ειναι που δημιουργησαν την τηλεοραση σου, το pc σου, την επιστημη που ΕΣΥ εχεις αναγαγει σε θρησκεια.  ::)

 

Και μην ξεχναμε οτι οι αρχαιοι Ινδοι, οπως και οι αρχαιοι Ελληνες (αλλοι τεμπεληδες απο κει) που ειχαν παρομοιες "υπαρξιακες" αναζητησεις θεμελιωσαν τη συγχρονη επιστημη...Οι Ινδοι παρηγαγαν μαθηματικα μεχρι το Μεσαιωνα που οι Ευρωπαιοι δεν ηξεραν καλα-καλα τον αβακα

 

Βρε καλά κάνουν και μαζί τους. Το πρόβλημα το δικό μου είναι πολύ, μα πολύ συγκεκριμένο. Όταν κάποιος φιλοσοφεί πρέπει 1) να παραδέχεται ότι πρόκειται για προσωπικές εκτιμήσεις και απόψεις κι όχι για επιστημονικές αναλύσεις πραγματικών οντοτήτων, φαινομένων και γεγονότων, και 2) να παραδέχεται ότι δεν κάνει επιστήμη με την αυστηρή έννοια του όρου. Κοινώς απαιτώ ειλικρινεια.

 

Και τα επιστημονικά κατορθώματα των εν λόγω κυρίων δεν οφείλονται στις αναζητήσεις τους (ότι μπορεί να βοήθησαν όντως μπορεί) αλλά στο ότθι είναι γαμάτοι. :)

 

Βασικα, ο Eugene Wigner (πηρε Nobel ο ανθρωπος) θα διαφωνουσε μαζι σου.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Unreasonable_Effectiveness_of_Mathematics_in_the_Natural_Sciences

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Eugene_Wigner

 

Βασικα ελεγε κατι που ηθελα και γω πριν να σου πω (μα ποιος ειμαι τελος παντων), οτι τα μαθηματικα δεν εξηγουν απλως ενα φαινομενο, αλλα προβλεπουν φαινομενα που κατοπιν διαπιστωνονται εμπειρικα. Αρα υπαρχει κατι εγγενες στη δομη του συμπαντος που "περιεχει" τα μαθηματικα.

 

Να θυμισω επισης και τον Αϊνσταϊν, που ελεγε οτι "η φαντασια ειναι πιο σημαντικη απο τη γνωση. Η γνωση περιοριζεται σε αυτα που τωρα ξερουμε και καταλαβαινουμε, ενω η φαντασια αγκαλιαζει ολο τον κοσμο, και ολα οσα υπαρχουν για να γνωριζουμε και να καταλαβουμε."

 

Εσυ εχεις ηδη απορριψει και τις δυο αποψεις. Φανταζομαι θα εχεις τα προσοντα για να το αιτιολογησεις. Ή εστω τις πηγες.

 

Το ξαναείπα, υπάρχουν δύο φιλοσοφικές σχολές αυτή που θεωρεί ότι τα μαθηματικά έχουν φυσική υπόσταση (ανακαλύπτονται δεν εφευρίσκονται) και αυτή που λέει ότι έχω γράψει μέχρι τώρα (μέσες άκρες). Όπως εσύ διάλεξες την μια έτσι εγώ διαλέγω την άλλη. Υπάρχει κανά πρόβλημα, τσαμπουκάς;  ;D

 

Ναι, ειπες οτι η ανθρωποτητα δεν εχει καποια συμπαντικη αξια. Και γω σου ειπα οτι εχουμε καθε λογο να αισθανομαστε γαμάτοι. Ειμαστε φτιαγμενοι απο την υλη των αστρων. Κυριολεκτικα. (Α, το ελεγαν και αυτο οι αρχαιοι μυστες...)

 

Γιατί αν υπάρχει κάποιος άλλος πολιτισμός μακριά από εδώ αυτοί θα είναι φτιαγμένοι από ζύμη για μπισκότα; Face the facts dude δεν είμαστε τίποτα ιδιαίτερο. Και ξέρεις ποιο είναι το πιο ωραίο, ότι εφόσον το αναγνωρίσεις αυτό και απελευθερωθείς απ' τα δεσμά του ανθρωποκεντρικού εγωισμού τότε μόνο θα μπορέσεις να αναγνωρίσεις την πραγματική αξία της ζωής.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 429
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η μουσικη απλα ειναι συμπαντικη γλωσσα.Γιατι μπορεις να επικοινωνησεις με οποιαδηποτε μορφη ζωης στο συμπαν.

 

ωχ....τους ειδες και ΕΣΥ? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσικη απλα ειναι συμπαντικη γλωσσα.Γιατι μπορεις να επικοινωνησεις με οποιαδηποτε μορφη ζωης στο συμπαν.

 

πάντως ο παπαγάλος μου είναι χεβιμεταλάς, τον έχω δει να κάνει headbanging όταν ακούω metal.  ;D

 

Όταν θα μας επισκεφτούν εξωγήινοι θα σε πάρουμε ένα τηλέφωνο να 'ρθεις να κάνεις τον διερμηνέα γιατί εγώ δεν ξέρω από νότες. Εκτός αν ξέρουν αυτοί ταμπλατούρες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμαστε εκει το μικροβιο που ανακαληφθηκε προσφατα, που αντι για δε θυμαμαι ποιο απαραιτητο για τη ζωη μοριο, χρησιμοποιουσε..Αρσενικο;

 

Arsenic-Life Discovery Debunked—But "Alien" Organism Still Odd

 

 

ή κατά το ελληνικότερον:

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ....τους ειδες και ΕΣΥ? ;D

Ο ανθρωπος ειναι αστρικη υπαρξη.

Όλοι τον έχουμε δεί 8) 8). Ο άνθρωπος είναι από άλλο πλανήτη.

 

ΥΓ.Προς τη διεύθυνση...Συγνώμη δεν κρατήθηκα!!!

imww1.jpg.72a82e0429b65153624dcea1cb4fd4e5.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ο παπαγάλος μου είναι χεβιμεταλάς, τον έχω δει να κάνει headbanging όταν ακούω metal.  ;D

 

Όταν θα μας επισκεφτούν εξωγήινοι θα σε πάρουμε ένα τηλέφωνο να 'ρθεις να κάνεις τον διερμηνέα γιατί εγώ δεν ξέρω από νότες. Εκτός αν ξέρουν αυτοί ταμπλατούρες.

 

Το οτι εισαι εγκλωβισμενος στις 3 διαστασεις δεν θα επρεπε να ταιριαζει με την απολυτοτητα των ποστ σου.

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το οτι η Γη εχει συνθηκες που ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεθουν ολες μαζι σε ενα μερος (νομιζω μερικοι πλανητες μετρημενοι στα δαχτυλα εχουν ανακαλυφθει) οποτε μια ιδιαιτεροτητουλα την εχει.

Αν αναλογιστουμε το μεγεθος του ορατου συμπαντος, με μερικα δισεκατομμυρια γαλαξιες οι οποιοι ο καθενας τους εχει μερικα δισεκατομμυρια αστερια και ποιος ξερει ποσα εκατομμυρια/δισεκατομμυρια πλανητες, το να λεμε οτι "η Γη εχει συνθηκες που ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεθουν ολες μαζι σε ενα μερος" και οτι η Γη "μια ιδιαιτεροτητουλα την εχει" ειναι τουλαχιστον αστειο.

Η Γη, το ηλιακο μας συστημα, ο γαλαξιας μας ο ιδιος ειναι ενα "τιποτα", ενα απειροελαχιστο σημειο μεσα στο συμπαν, και μεις βγαζουμε συμπερασματα για την "μοναδικοτητα" του πλανητη μας σε ολο αυτο το χαος... ::)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εισαι εγκλωβισμενος στις 3 διαστασεις δεν θα επρεπε να ταιριαζει με την απολυτοτητα των ποστ σου.

 

Άσ' το, σε 'χω  ;D

http://en.wikipedia.org/wiki/M-theory

 

και ξέχασες τον χρόνο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 7 ενεργειακα κεντρα στον οργανισμο(chakras) επηρεαζονται και αντιστοιχουν στους 7 κοντινοτερους πλανητες με τον ηλιο.Οι τυποι που τα λεγανε αυτα πριν χιλιαδες χρονια,ηταν μυστες ,γιατι αν τολμπουσαν να πουν την αληθεια στο δημοσιο πληθος,θα τους εκαιγαν.

images?q=tbn:ANd9GcQfD6rSslP9ssxNVpBxKd0EhTKDh3bXDfOtoXoWB4Ok8q0GH2GHMQ

 

Αυτή η θεωρία σηκώνει, κατά τη γνώμη σου, κάποια αμφισβήτηση; Ή έχει αποδειχθεί με τρόπο σαφή και οριστικό;

 

Μιλάς για την "αλήθεια" άρα μάλλον πιστεύεις το δεύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσ' το, σε 'χω  ;D

http://en.wikipedia.org/wiki/M-theory

 

και ξέχασες τον χρόνο.

 

Kατι δικο σου εχεις να μου πεις?

Εννοω δικο σου?

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου