Προς το περιεχόμενο

Bugera 1960 infinium και καμπίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπερα,ανοίγω αυτό το θέμα για να κάνω μια ερώτηση σχετικά με ότι αφορά την σύνδεση κεφαλής και καμπίνας.Είμαι παντελώς άσχετη για αυτό συγχωρέστε ότι κοτσάνα πετάξω ::) Μπορεί η ερώτηση μου να είναι πολύ απλή αλλά όπως είπα δε ξέρω τίποτα σε σχέση με κεφαλές-καμπίνες καθώς μέχρι τώρα είχα μόνο combo.Λοιπόν,πρόσφατα πήρα αυτήν την κεφαλή και ακόμα δε έχω πάρει καμπίνα.Ο ενισχυτής είναι 150 watt.Η καμπίνα που θα επιλέξω πρέπει να είναι πάνω από 150 watt ώστε να μην καεί το ηχείο; ??? Διάβασα λίγα θέματα αλλά δε έβγαλα άκρη.Μπόρει το συγκεκριμένο θέμα ακριβώς να έχει ξανασυζητηθεί,αν ναι παραθέστε το μου. 8)

Νιώσε την δύναμη του Black Dragon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Τελείως καρα-off-topic ;D]

Φίλε gdevelek ένα google search δεν είναι υποχρεωτικό να βγάζει τα ίδια αποτελέσματα σε κάθε χρήστη, ιδίως εάν κάποιος είναι logged in με το gmail του. Συνεπώς σε μια πιο γενική αναζήτηση πέραν του noiz.gr, να είσαι σίγουρος ότι τα αποτελέσματα θα είναι διαφορετικά.

Αυτά προς αποφυγήν εκπλήξεων!

[/Τελείως καρα-off-topic ;D]

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η άβολη εκείνη στιγμή που ανοίγω τα 2 πρώτα θέματα της αναζήτησης που πρότεινε ο gdevelek και κάτι μου θυμίζει ο τρόπος γραφής του ΟΡ...

...και μετά βλέπω ότι είναι θέματα που έχω ανοίξει εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήσπερα,ανοίγω αυτό το θέμα για να κάνω μια ερώτηση σχετικά με ότι αφορά την σύνδεση κεφαλής και καμπίνας.Είμαι παντελώς άσχετη για αυτό συγχωρέστε ότι κοτσάνα πετάξω ::) Μπορεί η ερώτηση μου να είναι πολύ απλή αλλά όπως είπα δε ξέρω τίποτα σε σχέση με κεφαλές-καμπίνες καθώς μέχρι τώρα είχα μόνο combo.Λοιπόν,πρόσφατα πήρα αυτήν την κεφαλή και ακόμα δε έχω πάρει καμπίνα.Ο ενισχυτής είναι 150 watt.Η καμπίνα που θα επιλέξω πρέπει να είναι πάνω από 150 watt ώστε να μην καεί το ηχείο; ??? Διάβασα λίγα θέματα αλλά δε έβγαλα άκρη.Μπόρει το συγκεκριμένο θέμα ακριβώς να έχει ξανασυζητηθεί,αν ναι παραθέστε το μου. 8)

Ειναι πολλα watt λαμπας οποτε χρειαζεσαι μεγαλη σε watt καμπινα.

Μπορεις να βαλεις για παραδειγμα μαι καμπινα 100 watt εαν παιζεις σε εντασεις δωματιου (κατι το οποιο δεν γινεται με αυτον το ενισχυτη).

Θα παιξει κανονικα,απλα εαν δωσεις παραπανω το αποτελεσμα ειναι να παραμορφωσουνε τα ηχεια,οποτε τερματιζει το οριο του ηχειου(καμπινα),οποτε γεια σας..

Θα πρεπει να βαλεις 200 watt και πανω καμπινα ετσι ωστε να μην φτανεις στα ορια τα ηχεια.

Δεν ξερω εαν με πιανεις..

Για παραδειγμα,στα κλασικα heads στυλ marshall 100 watt  βαζουνε 300 η 400 watt καμπινες.Αυτο γιατι;;

Οταν σκας τον ενισχυτη στο 8-9 η καμπινα δεν ζοριζεται με αποτελεσμα να παιζει σωστα ο ενισχυτης και να βγαζει οτι πραγματικα εχει να δωσει(μπασα,πριμα κτλ)

Εαν βαλεις "μικρη"καμπινα σκοτωνεις τον ενισχυτη σου..

Μην μπερδευεσαι με το hi-fi..

Στο hi-fi εαν εχεις μικρο ενισχυτη πχ 50 watt και 200 watt ηχεια ,οταν σκασεις τον ενισχυτη θα καψεις τα ηχεια..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ sotos9 για την απάντηση.Πραγμάτικα κατάλαβα καλύτερα.Οπότε λογικά αν πάρω μια καμπίνα 2x12 200 watt υποθέτω πως θα είμαι καλά έτσι; Δε θα ήθελα να πάρω κάποια καμπίνα 4x12 λόγω του μεγέθους αλλά και έλλειψης χρημάτων.

Νιώσε την δύναμη του Black Dragon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ sotos9 για την απάντηση.Πραγμάτικα κατάλαβα καλύτερα.Οπότε λογικά αν πάρω μια καμπίνα 2x12 200 watt υποθέτω πως θα είμαι καλά έτσι; Δε θα ήθελα να πάρω κάποια καμπίνα 4x12 λόγω του μεγέθους αλλά και έλλειψης χρημάτων.

Ναι θα εισαι ok,

μια 2χ12 στα 200 watt και εισαι ετοιμη.

Απλα προσεξε να παρεις καποια στα 8 ohm mono για καλυτερα αποτελεσματα.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου