Προς το περιεχόμενο

που μπορω να βρω πολυεστερικο βερνικι για βαψιμο κιθαρ


karozas76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καπου εχεις χασει επεισοδια  ;)

Το φινιρισμα σε ενα οργανο δεν τελειωνει με το που ριξεις το βερνικι και μολις στεγνωσει εχεις αυτο το "glass look" αποτελεσμα  ;) Υπαρχει αλλο 1 σταδιο στην ολη διαδικασια που λεγεται buffing.Google it  ;)

αδελφε ξερω οτι πρεπει να κανεις wet sanding και μετα buffing με αλοιφες...το προβλημα μου ειναι ποσο σκληρο ειναι το βερνικι και ποσο durable.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άνοιξα θέμα στο luthier.gr που έχει επίσης πολλούς έμπειρους μάστορες μπας και βγάλουμε άκρη. Για όσους θέλουν να το παρακολουθήσουν  το λινκ http://www.luthier.gr/index.php?topic=1334.msg21460#msg21460

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδελφε ξερω οτι πρεπει να κανεις wet sanding και μετα buffing με αλοιφες...το προβλημα μου ειναι ποσο σκληρο ειναι το βερνικι και ποσο durable.

Προσφατα δουλεψα με νιτρο που θεωρειται αρκετα thin σε σχεση με πολυουρεθανικο φινιρισμα.Σε πληροφορω οτι με 2 χερια βερνικι ΜΟΝΟ εκανα δουλεια.Δεν εβαλα δυναμη στο 600 και 1200 grit γυαλοχαρτο παρα μονο με το βαρος του χεριου μου.Μετα αλοιφες και η διαδικασια που ξερεις.Εχω αψογο αποτελεσμα και λογω των αλοιφων αλλα και του ιδιου του βερνικιου ειναι αρκετα "durable" το φινιρισμα.Φυσικα ο πολυεστερας ειναι ακομα πιο ανθεκτικος.(αλλα υπαρχει και το θεμα με το industrial και το commercial προιον οπου τα πολυεστερικα ειναι industrial και δεν τα βρισκεις ευκολα σε χρωματοπωλεια.)Ολα παιζουν ρολο στο τι αποτελεσμα θες να εχεις.Θες να εχεις μια κιθαρα που θα κρατησει την γυαλαδα της και 100 χρονια ? τοτε το νιτρο δεν κανει για σενα.Η πολυουρεθανη ομως.......

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα μου ειναι ποσο σκληρο ειναι το βερνικι και ποσο durable.

 

Δεν γνωρίζω αν ισχύει για τα πολυεστερικά, πάντως για τα ακρυλικά διπλής (τα συνηθισμένα που χρησιμοποιούνται στα αυτοκίνητα) πρέπει να αφήσεις το clear coat να στεγνώσει (cure) αρκετούς μήνες πριν το υγρό τρίψιμο και το buffing. Αν πετύχεις δε, κανένα αμφιβόλου ποιότητας προϊόν, ή κακές συνθήκες/μέθοδο εφαρμογής, αυτό μπορεί να πάρει ακόμα περισσότερο. Μήπως και το πολυεστερικό πρέπει απλά να "κάτσει" περισσότερο χρόνο;

 

Είμαι βέβαιος οτι στη βιομηχανία, θα χρησιμοποιείται κάποια χημική διαδικασία για να επιταχυνθεί το στέγνωμα, αλλά δεν νομίζω οι κοινοί θνητοί να έχουν πρόσβαση σε τέτοια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

messalion και infectme247 προφανως εχετε δικιο και προφανως κατι κανω λαθος.ισως ειναι η ποιοτητα του προιοντος ισως παλι να μην εχω καλη πιεση η κατι τετοιο.Απλα ηλπιζα οτι μπορουσα να εχω ευκολη προσβαση σε πολυεστερικο βερνικι (κατι που απο οτι καταλαβα δεν ειναι και τοσο ευκολο)προκειμενου να το δοκιμασω.Αnyway ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,ηταν παραπανω απο χρησιμες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άνοιξα θέμα στο luthier.gr που έχει επίσης πολλούς έμπειρους μάστορες μπας και βγάλουμε άκρη. Για όσους θέλουν να το παρακολουθήσουν  το λινκ http://www.luthier.gr/index.php?topic=1334.msg21460#msg21460

εισαι ωραιος ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι διαβάζω το θέλεις επειδή ειναι πολύ σκληρό, δεν έχεις άδικο καί γω στο πρώτο βάψιμο κιθάρας πολυεστέρα είχα ρίξει παρασυρμένος απο την σκληράδα του αλλά έχει τόσα μειονεκτήματα που γι αυτό σταμάτησε να χρησιμοποιείται.

 

Το πλέον κοντινό βερνίκι ειναι η πολυουρεθάνη, δώσε της λίγο παραπάνω χρόνο να σκληρήνει, το  νίτρο χρειάζεται πάνω απο δύο μήνες για να πιάσει τα μέγιστα γιατι έχει πιο πολλά πτητικά συστατικα.

Όλες αυτές οι γυαλάδες που έχεις δει απο μένα ειναι το ταπεινό, μέτριας σκληρότητας νίτρο.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πλέον κοντινό βερνίκι ειναι η πολυουρεθάνη, δώσε της λίγο παραπάνω χρόνο να σκληρήνει,

αυτο θα κανω... σε ευχαριστω πολυ :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν αντιχαρακτικα βερνικια αυτοκινητου με μεγαλυτερη σκληροτητα απο τα επιπλοποιϊας που βρισκουμε στο ραφι, αλλα οι τιμες τους φυσικα ειναι αλμυρες. Εχω την εντυπωση οτι η συνθεση τους ειναι τετοια που ακομη και χωρις θερμαινομενο booth μπορεις να κανεις buffing μετα απο 1-2 ημερες. Δεν ειμαι σιγουρος για να ειμαι ειλικρινης, αλλα υποθετω οτι ισχυει, γιατι αλλιως οι χρονοι παραδοσης σε επισκευες αυτοκινητων θα ηταν τεραστιοι.

Εχω δοκιμασει, μονο μια φορα βεβαια, της Sikkens (αν θυμαμαι καλα λεγεται Autoclear ή κατι τετοιο) και ο μονος λογος που δεν ξαναπηρα ηταν η τιμη του. Ο ανθρωπος στο καταστημα με διαβεβαιωσε οτι την επομενη ημερα μπορω να κανω αφοβα buffing και οντως δεν διαπιστωσα καποιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου