Προς το περιεχόμενο

Revolted Masses, Free Multitracks για κάθε ενδιαφερόμενο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο για την προσπάθεια και για την προσφορά του πολυκάναλου. Ως τρελός και παλαβός με αυτές τις ..αηδίες (μίξεις κλπ) αν και όχι φαν των brutal φωνητικών, έκανα μια προσπάθεια που με πήγε λίγο πίσω στο χρόνο γιατί κατέληξα οι ρυθμικές να μου ακούγονται λίγο Jeff Waters και οι solo προς Hammett μεριά. Δεν ξέρω αν "έφταιγαν" οι πηγές ή εγώ και το κεφάλι μου, αλλά το αποτέλεσμα μου άρεσε αρκετά για αυτό και το ανεβάζω..ναι, μπορεί το ταμπούρο να είναι πρίμο, ή μπορεί τα δίκασα να εξαφανίζονται πολλές φορές, αλλά μου μένει ένα excitement που μου αρέσει πολύ και είναι αποτέλεσμα της μιάμισης ώρας που ασχολήθηκα και δεν άφησα να με "αναλώσει" το τραγούδι. Συνήθως μετά από αυτό το χρονικό διάστημα έχω καταλήξει στο feeling που θέλω να πάρω από το κομμάτι και μετά απλώς ασχολούμαι με τα λιγότερο σημαντικά (levels κλπ). Έτσι λοιπόν και εδώ, οπότε σας το προσφέρω και ελπίζω να σας αρέσει! Εγώ τουλάχιστον πέρασα ένα ωραίο δίωρο με το κομμάτι, οπότε σας ευχαριστώ για αυτό! Cheers και εύχομαι τα καλύτερα για την μπάντα! Rock on!

 

http://www.mediafire.com/?j40jn12si10yy5k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αλλά πάλι αυτή είναι απλώς η γνώμη μου και ως γνωστό όλοι έχουμε από μια.

 

Δεκτή, συμφωνώ σε αυτά που γράφεις, μακάρι να αλλάξει το θέμα loudness wars κάποια στιγμή!

 

 

Μπράβο για την προσπάθεια και για την προσφορά του πολυκάναλου. Ως τρελός και παλαβός με αυτές τις ..αηδίες (μίξεις κλπ) αν και όχι φαν των brutal φωνητικών, έκανα μια προσπάθεια που με πήγε λίγο πίσω στο χρόνο γιατί κατέληξα οι ρυθμικές να μου ακούγονται λίγο Jeff Waters και οι solo προς Hammett μεριά. Δεν ξέρω αν "έφταιγαν" οι πηγές ή εγώ και το κεφάλι μου, αλλά το αποτέλεσμα μου άρεσε αρκετά για αυτό και το ανεβάζω..ναι, μπορεί το ταμπούρο να είναι πρίμο, ή μπορεί τα δίκασα να εξαφανίζονται πολλές φορές, αλλά μου μένει ένα excitement που μου αρέσει πολύ και είναι αποτέλεσμα της μιάμισης ώρας που ασχολήθηκα και δεν άφησα να με "αναλώσει" το τραγούδι. Συνήθως μετά από αυτό το χρονικό διάστημα έχω καταλήξει στο feeling που θέλω να πάρω από το κομμάτι και μετά απλώς ασχολούμαι με τα λιγότερο σημαντικά (levels κλπ). Έτσι λοιπόν και εδώ, οπότε σας το προσφέρω και ελπίζω να σας αρέσει! Εγώ τουλάχιστον πέρασα ένα ωραίο δίωρο με το κομμάτι, οπότε σας ευχαριστώ για αυτό! Cheers και εύχομαι τα καλύτερα για την μπάντα! Rock on!

 

http://www.mediafire.com/?j40jn12si10yy5k

 

Να είσαι καλά haryy! Εμείς ευχαριστούμε για τον χρόνο σου.  ;)

 

Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση οφείλω να πω, και με άποψη! Μου αρέσει ότι είναι ισορροπημένη και έχεις βάλει την προσωπική σου πινελιά σε σημεία, πόσο μάλλον για την ώρα που ασχολήθηκες!

Πολλά μπράβο! Θα μεταφέρω το αρχεία και στα υπόλοιπα παιδιά από τη μπάντα μαζί με τις ευχές, cheers!  :)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks! ;) H δική σας μίξη είναι πιο power και τα φωνητικά ιδιαίτερα είναι πολύ in your face! Η δική μου προσέγγιση είναι περισσότερο real και πιο μπασαριστή. Για να κάνετε καλύτερη σύγκριση θα πρέπει να ακούσετε τις διαφορές σε ένα daw με ίσες τις στάθμες (αλλά πιθανότατα το ξέρετε αυτό!). Καλή επιτυχία και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks! ;) H δική σας μίξη είναι πιο power και τα φωνητικά ιδιαίτερα είναι πολύ in your face! Η δική μου προσέγγιση είναι περισσότερο real και πιο μπασαριστή. Για να κάνετε καλύτερη σύγκριση θα πρέπει να ακούσετε τις διαφορές σε ένα daw με ίσες τις στάθμες (αλλά πιθανότατα το ξέρετε αυτό!). Καλή επιτυχία και πάλι!

 

Ισχύει, θα μάντευα ότι στη μίξη σου το ταμπούρο δεν έχει γίνει replaced καθόλου για παράδειγμα! Στο δεύτερο album ιδανικά θα ήθελα μια τέτοια προσέγγιση, γιατί το πολύ γυάλισμα η αλήθεια είναι ότι αφαιρεί από τη φυσικότητα και την αμεσότητα της παραγωγής. Μια σημείωση, σε αρκετά σημεία ακούγονται κάποια clicks, όπως ακριβώς ο ήχος μιας corrupted κυματομορφής, είναι κάτι που παρουσιάστηκε από την πηγή, ή λόγω του περιορισμένου χρόνου που είχες στη διάθεσή σου;

 

Ευχαριστώ πολύ ;)

Θα κατεβάσω το  project για εξάσκηση...!

 

:) Enjoy!!

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει, θα μάντευα ότι στη μίξη σου το ταμπούρο δεν έχει γίνει replaced καθόλου για παράδειγμα! Στο δεύτερο album ιδανικά θα ήθελα μια τέτοια προσέγγιση, γιατί το πολύ γυάλισμα η αλήθεια είναι ότι αφαιρεί από τη φυσικότητα και την αμεσότητα της παραγωγής. Μια σημείωση, σε αρκετά σημεία ακούγονται κάποια clicks, όπως ακριβώς ο ήχος μιας corrupted κυματομορφής, είναι κάτι που παρουσιάστηκε από την πηγή, ή λόγω του περιορισμένου χρόνου που είχες στη διάθεσή σου;

 

Δεν έκανα replace τίποτα και δεν κάνω ποτέ, μου φαίνεται ότι ακυρώνεις την σημαντικότερη προσπάθεια με αυτή της μίξης, την ηχογράφηση. Αν όμως το απαιτεί το κομμάτι, θα το κάνω για να φτάσω στο αποτέλεσμα που θέλω. Το συγκεκριμένο ταμπούρο παίρνει δουλειά ακόμη ώστε να πω "θέλει sample".

Το clicks υπάρχουν στην πηγή σας..εντάξει δεν είναι κάτι τρομερό αυτό...βγαίνουν άνετα με editing και στο mix, αλλά όπως είπες, λόγω περιορισμένου χρόνου...περιορίστικα στο βασικό feel του κομματιού. Μετά από αυτό θα έκανα δουλειά περαιτέρω στα προβληματικά σημεία και λίγο παραπάνω στο ταμπούρο και στη στερεοφωνία, και έπειτα θα ζητούσα feedback από εσάς για να μου πείτε τι θα θέλατε παραπάνω ή λιγότερο από το Mix. :)

Είναι πολύ "υγιής" η σκέψη να πάτε σε φυσικότερο αποτέλεσμα στην επόμενη δουλειά σας γιατί θα ξεφύγετε από αυτό που κάνουν όλοι και γιατί θα είναι πιο ανθρώπινο το αποτέλεσμα...απλώς θα χρειαστεί περισσότερη δουλειά το recording για να πάρετε το 70-80% του ήχου που θέλετε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από ΄μένα,καταρχήν μπράβο και από την πλευρά μου για την προσφορά του πολυκάναλου(μπραβο από πολλές απόψεις),αν και δεν το συνηθίζω να δημοσιέυω mix-remix κομματιών μπήκα και εγώ στον πειρασμό γιατί μου άρεσε το κομμάτι,θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του Χάρη

και του Βαγγέλη αλλά πιστέυω στην συγκεκριμένη ηχογράφηση των τυμπάνων είναι απαραίτητο το replaced για να γίνει πιο ''ανταγωνιστικός'' ο ήχος, γνωριζοντάς  την δυναμική του χώρου-στούντιο που έγινε η ηχογράφηση....ανέβάζω και εγώ την δική μου άποψη που απ' 'οτι άκουσα εκ των υστέρων είναι κοντά στην αρχική με την διαφορά ότι και εγώ 'εχω ακολουθήσει πιο μπασσαριστό δρόμο,όπως και να έχει καλή ακρόαση και καλή τύχη στην μπάντα,και πάλι μπράβο.

Υ.Γ.-1 Δεν μπήκα στη διαδικασία να μπω στα πολύ λεπτά μονοπάτια του edit κυρίως λόγο έλλειψης χρόνου

Υ.Γ.-2 λόγο τεχνικου προβλήματος αδυνατώ να ανεβάσω wav αρχείο οπότε περιορίζομαι στο

ταπεινό mp3

revolted_masses_Ad_rose_mix.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Μόλις επέστρεψα, και είμαι χαρούμενος που βλέπω εκ νέου συμμετοχή στο thread!

 

 

Δεν έκανα replace τίποτα και δεν κάνω ποτέ, μου φαίνεται ότι ακυρώνεις την σημαντικότερη προσπάθεια με αυτή της μίξης, την ηχογράφηση. Αν όμως το απαιτεί το κομμάτι, θα το κάνω για να φτάσω στο αποτέλεσμα που θέλω. Το συγκεκριμένο ταμπούρο παίρνει δουλειά ακόμη ώστε να πω "θέλει sample".

 

Είναι πολύ "υγιής" η σκέψη να πάτε σε φυσικότερο αποτέλεσμα στην επόμενη δουλειά σας γιατί θα ξεφύγετε από αυτό που κάνουν όλοι και γιατί θα είναι πιο ανθρώπινο το αποτέλεσμα...απλώς θα χρειαστεί περισσότερη δουλειά το recording για να πάρετε το 70-80% του ήχου που θέλετε εκεί.

 

 

Πολύ σωστά τα όσα γράφεις haryy!  :)

Θυμάμαι παλιότερα να Postάρεις ένα κομμάτι από kyuss, με ρυθμίσεις από ampsims κτλ (το οποίο με είχε βοηθήσει πολύ btw), οπότε δεν μου κάνει εντύπωση η προσέγγισή σου για πιο φυσικό αποτέλεσμα, αλλά και η έφεση για πιο μπασαριστή μίξη (και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος!).

 

Δεν είμαι σίγουρος αν έχω αναφέρει ότι τα περισσότερα σημεία στα έγχορδα (τουλάχιστον στο συγκεκριμένο κομμάτι) είναι one take και συνεχόμενα για να βγει μια πιο live αισθητική.

Η μετέπειτα "γυαλισμένη" μίξη μπορεί να αναίρεσε κατά μεγάλο ποσοστό αυτή την αρχική επιδίωξη, αλλά σίγουρα το πιο ελεύθερο παίξιμο είναι κάτι που βοηθάει να ξεφύγει το τελικό αποτέλεσμα από τον μηχανικό "on the grid" χαρακτήρα που ανέφικτα πολλές φορές συναντάται στο συγκεκριμένο είδος.

 

Τέλος, μακάρι να φτάσουμε στο σημείο που αναφέρεις για το recording! Όπως να το κάνεις το να έχεις δικό σου χώρο για τύμπανα σου δίνει περιθώρια για πειραματισμό, οπότε στο δεύτερο θα προσέξουμε τις πηγές ακόμα περισσότερο.

 

Καλησπέρα και από ΄μένα,καταρχήν μπράβο και από την πλευρά μου για την προσφορά του πολυκάναλου(μπραβο από πολλές απόψεις),αν και δεν το συνηθίζω να δημοσιέυω mix-remix κομματιών μπήκα και εγώ στον πειρασμό γιατί μου άρεσε το κομμάτι,θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του Χάρη

και του Βαγγέλη αλλά πιστέυω στην συγκεκριμένη ηχογράφηση των τυμπάνων είναι απαραίτητο το replaced για να γίνει πιο ''ανταγωνιστικός'' ο ήχος, γνωριζοντάς  την δυναμική του χώρου-στούντιο που έγινε η ηχογράφηση....ανέβάζω και εγώ την δική μου άποψη που απ' 'οτι άκουσα εκ των υστέρων είναι κοντά στην αρχική με την διαφορά ότι και εγώ 'εχω ακολουθήσει πιο μπασσαριστό δρόμο,όπως και να έχει καλή ακρόαση και καλή τύχη στην μπάντα,και πάλι μπράβο.

Υ.Γ.-1 Δεν μπήκα στη διαδικασία να μπω στα πολύ λεπτά μονοπάτια του edit κυρίως λόγο έλλειψης χρόνου

Υ.Γ.-2 λόγο τεχνικου προβλήματος αδυνατώ να ανεβάσω wav αρχείο οπότε περιορίζομαι στο

ταπεινό mp3

 

 

Να΄σαι καλά ad rose!  :)

 

Χαίρομαι που σου άρεσε! Πολύ ωραία η μίξη, προσωπικά μου άρεσε πολύ, την προωθώ και στα υπόλοιπα μέλη.

 

Μου αρέσει ιδιαίτερα που κρατάς πιο μπασαριστό χαρακτήρα στα έγχορδα και “παίρνεις” τα πρίμα σου από τα overheads. Ισχύει ότι πλησιάζει σαν αισθητική την αρχική έκδοση, αλλά και πάλι διαφοροποιείται σε αρκετά σημεία με βάση την αισθητική σου.

 

Υποθέτω επιβεβαιώνεται αυτό που λένε, ότι δείξε μου 10 διαφορετικούς ηχολήπτες να σου δείξω 10 διαφορετικές μίξεις, ακόμα και αν μιλάμε για ίδιες πηγές.

 

Θα είχε ενδιαφέρον αν κάποιος χρησιμοποιήσε κάποια τεχνική που να είναι άξια αναφοράς, να την μοιραστεί!

 

Για παράδειγμα, στη δική μου μίξη, χώρισα το μπάσο σε 3 ίδια κανάλια, τα οποία χειρίστηκα με διαφορετικό τρόπο. Ένα για τα μπάσα (low passed αρκετά χαμηλά για ένα στιβαρό Low end), ένα ελαφρώς "αρπαγμένο" DI (high-passed για να μην συγκρούεται με το πρώτο), και ένα τρίτο με έντονο Mid-range distortion, (το οποίο έκανα automation ανάλογα το μέρος και τη δυναμική του κομματιού). Όλα αυτά έγιναν blend για τον ήχο του μπάσου που είχα στο μυαλό μου, και αργότερα το οδήγησα σε ένα ενιαίο bus για καθολικό eq+comp.

 

Η συγκεκριμένη πρακτική είναι common practice σε πολλές μίξεις ιδιαίτερα τέτοιου τύπου!  ;)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει ωραία δουλειά Βαγγέλη, δώσε και άλλα tips όταν θελήσεις, είμαι σίγουρος ότι όσοι ασχολούνται με το είδος θα το εκτιμήσουν δεόντως.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μόλις επέστρεψα, και είμαι χαρούμενος που βλέπω εκ νέου συμμετοχή στο thread!

 

 

 

Πολύ σωστά τα όσα γράφεις haryy!  :)

Θυμάμαι παλιότερα να Postάρεις ένα κομμάτι από kyuss, με ρυθμίσεις από ampsims κτλ (το οποίο με είχε βοηθήσει πολύ btw), οπότε δεν μου κάνει εντύπωση η προσέγγισή σου για πιο φυσικό αποτέλεσμα, αλλά και η έφεση για πιο μπασαριστή μίξη (και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος!).

 

Δεν είμαι σίγουρος αν έχω αναφέρει ότι τα περισσότερα σημεία στα έγχορδα (τουλάχιστον στο συγκεκριμένο κομμάτι) είναι one take και συνεχόμενα για να βγει μια πιο live αισθητική.

Η μετέπειτα "γυαλισμένη" μίξη μπορεί να αναίρεσε κατά μεγάλο ποσοστό αυτή την αρχική επιδίωξη, αλλά σίγουρα το πιο ελεύθερο παίξιμο είναι κάτι που βοηθάει να ξεφύγει το τελικό αποτέλεσμα από τον μηχανικό "on the grid" χαρακτήρα που ανέφικτα πολλές φορές συναντάται στο συγκεκριμένο είδος.

 

Τέλος, μακάρι να φτάσουμε στο σημείο που αναφέρεις για το recording! Όπως να το κάνεις το να έχεις δικό σου χώρο για τύμπανα σου δίνει περιθώρια για πειραματισμό, οπότε στο δεύτερο θα προσέξουμε τις πηγές ακόμα περισσότερο.

 

Είμαι σίγουρος ότι θα το καταφέρετε, βασιζόμενος και στην τωρινή σας προσπάθεια που είναι αξιέπαινη.

Στο κομμάτι των kyuss έχεις δίκιο για την προσέγγισή μου, αλλά και γενικότερα ισχύουν αυτά που λες για την γενικότερη άποψη που έχω για το recording/mixing. Δεν νομίζω ότι κυνηγάω γενικά ένα μπασαριστό ήχο σε αυτό που κάνω, απλώς μου βγαίνει αυτό φυσιολογικά ώστε να φτάσω στο σημείο να μου αρέσει!

Γενικά, επιτυχημένο αποτέλεσμα για μένα είναι αυτό που έχει άποψη και excitement στο άκουσμά αλλά και φυσικότητα στους ήχους και στο παίξιμο, με φυσικό ανθρώπινο γκρουβ, χωρίς μετρονόμο αν είναι δυνατόν! Οι αναλογίες μπορούν να ποικίλουν ώστε να "ενθουσιαστεί" ο ακροατής. Μπορεί π.χ. ένα κομμάτι να μην έχει καλούς ήχους, άρα θα εστιάσω στο γεγονός ότι πρέπει να δημιουργήσω excitement. Εκεί λοιπόν μπορεί να καταφύγω σε διάφορες ακραίες λύσεις που δεν έχουν να κάνουν με "φυσικότητα", έτσι ώστε να δημιουργήσω ωραίο συναίσθημα (όσο μπορώ) για να παραμείνει ο ακροατής εώς το τέλος και να μην βαρεθεί! Αυτός είναι και απώτερος σκοπός σε ότι κάνω!!

Το δικό σας κομμάτι έχει πολλά ...κιλά συναισθημάτων που μπορεί να δώσει, και αυτό το ένιωσα όσο το δούλεψα..ελπίζω κάτι να έχει περάσει στην μίξη μου από αυτό (τουλάχιστον εγώ προσωπικά, όσες φορές το ακούω, αίσθάνομαι τα ίδια πράγματα όπως και κατά τη διάρκεια του Mix!! ;D Φυσικά, ήθελε κάποιες ώρες παραπάνω για τις ..λεπτομέρειες και για να χαρακτηριστεί ..commercial, αλλά αυτό που ήθελα να δώσω κατά 70-80%, βγήκε!

Anyway, καλή επιτυχία ξανά (που θα την έχετε νομίζω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου