Προς το περιεχόμενο

Micing bass drum με ατρύπητο reso


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο τελευταίο live με " υποχρέωσε " ο ηχολήπτης να αλλάξω δέρμα και να βάλω τρύπιο. Είχα κάνει ένα καταπληκτικό κούρδισμα με felt strips Bohnam style. Δεν γινόταν εκτόνωση του αέρα με αποτέλεσμα να είναι αδύνατον να πάρει σωστό ήχο, είπε. Πόσο δίκιο είχε; Οντως  ισχύει αυτό;

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ηχος σε ικανοποιουσε απο το μονιτορ που τυχον ειχες στο πλαι σου τοτε ειχε δικιο.Μα το πιο σημαντικο ειναι τι ηχος εβγαινε κατω (αυτοςκαι ο κοσμος  τι ακουγε δηλαδη; )ειναι κατα 90 % σωστος ο ηχοληπτης .Απο την αλλη μερια σου χαλασε το κουρδισμα αλλα Bonham ...δεν μπορει να τα θελεις ολα δικα σου. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που το...1970 ο Bohnam επαιζε μπροστα σε χιλιαδες ανθρωπους ΧΩΡΙΣ τρυπα στο δερμα με ΡΑ τραγικα χειροτερα απο τα σημερινα δεν υπαρχει δικαιολογια,απλα ο ανθρωπος δεν ηξερε να ....μικροφωνησει την κασα σωστα....(ειναι οντως ΠΟΛΥ πιο δυσκολο)

 

 

ΑΥΤΟΣ ο ηχοληπτης απο οτι ακους....ΞΕΡΕΙ... ;D

 

 

οπως και ΑΥΤΟΣ (για να ακουσουμε και πως βγαινει μεσα σε μπαντα μια ατρυπητη κασα)

 

http://www.youtube.com/watch?v=VUoOzKpTcoY

 

 

Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση (αυτο συμβαινει τις περισσοτερες φορες) αυτο που τον ενοχλησε να μην ηταν το ατρυπητο δερμα αλλα το πολυ Resonance που μια αμαφλαριστη κασα εχει και ειδικα σε καποια ειδη μουσικης ειναι απο ενοχλητικο εως και...ακυρο....το να προσπαθησεις ας πουμε να παιξεις 80s pop με κασα που εχει ηχο Bohnam ειναι ψιλο....αδυνατο... ;D...δεν ξερω βεβαια τι μουσικη παιζεις οποτε επιφυλασομαι.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα έλεγα "κοίτα να δεις, αυτός είναι ο ήχος μου, είσαι ηχολήπτης, σκίσου να τον βγάλεις από τα PA".

Αλλά, επιστρέφοντας στον πραγματικό κόσμο, είναι γεγονός ότι δεν μπορείς να έχεις από τους ηχολήπτες των ερασιτεχνικών live (τα οποία περιλαμβάνουν και ερασιτέχνες μουσικούς και, πολύ συχνά, ερασιτεχνικό εξοπλισμό) τις ίδιες απαιτήσεις με αυτές που έχεις από τους ηχολήπτες των βίντεο που ανέβασε ο SF.

Οπότε κάποιοι συμβιβασμοί είναι συχνά απαραίτητοι.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση (αυτο συμβαινει τις περισσοτερες φορες) αυτο που τον ενοχλησε να μην ηταν το ατρυπητο δερμα αλλα το πολυ Resonance που μια αμαφλαριστη κασα

 

Κανονικά θα έλεγα "κοίτα να δεις, αυτός είναι ο ήχος μου, είσαι ηχολήπτης, σκίσου να τον βγάλεις από τα PA".

 

I see your point SF, αλλά επειδή το χω συζητίσει με διάφορους ηχολήπτες κατέληγαν πάντα στον εξής διάλογο:

''Και δηλαδή πως μικροφωνίζουμε ατρύπητη κάσα?''

''Ανοίγεις μια τρύπα στο δέρμα, βάζεις μέσα μια πετσέτα να πιάνει και τα 2 δέρματα και βάζεις το μικρόφωνο εκεί''.

''Και αν δε μου αρέσει αυτός ο ήχος?''

''Γιατί να μη σου αρέσει?'' κτλ

 

Δηλαδή αν το καλοσκευτείς είναι σα να λες στο μπασίστα μη μου παίζεις πολύ μπάσες συχνότητες... Τώρα το αν είναι άκυρο μουσικά είναι άλλο θέμα, αλλα ποιός θα το αποφασίσει? Ο ντράμμερ, η μπάντα ή ο ηχολήπτης?

 

Εγώ το χω καταφέρει (όχι εγώ, ο μπασίστας που ρύθμιζε τον ήχο) και σε κλειστό και σε ανοιχτό χώρο, φυσικά με ερασιτεχνικό εξοπλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θελω να πάω το θέμα αλλού, όταν έχεις τέτοιες ιδιαιτερότητες πολύ απλά έχεις και δικό σου ηχολήπτη με τον οποίο θα έχεις κάτσει από πριν να συζητήσεις και να πειραματιστείς ψάχνοντας τον ήχο σου και τις ιδιαιτερότητες του σχήματος σου.

 

Δε μπορείς να έχεις την απαίτηση ο κάθε PAτζης, κουβαλητής να μπει σε τέτοια διαδικασία. Όλοι αυτοί πέρα του ότι είναι ηχολήπτες από ανάγκη γιατί είναι δικός τους ο εξοπλισμός,  ξέρουν μόνο ένα δρόμο, whatever get's the job done!  :)

 

Sorry για τον εκτροχιασμό αλλά πρόσφατα βρέθηκα σε φεστιβαλ στο Βολο κάνοντας ήχο για μια δικιά μου μπάντα και παραξενεύτηκα πάρα πολύ που από τα 14 σχήματα μόνο εμείς (που είχαμε έρθει και από 300 χλμ μακριά) και οι headliners είχαν δικούς τους ηχολήπτες! Και μιλάμε για σχήματα με πολλές ιδιαιτερότητες και περίεργα όργανα να αφήνουν στη τύχη τον ήχο τους και να προσπαθούν να βγάλουν άκρη! Κρίμα!

 

Όσο για το micing, αυτό που κάνω εγώ προσωπικά είναι να βάζω το mic (κατα προτίμηση πυκνωτικό μεγάλου διαφράγματος) ακριβώς στο κέντρο από την reso πλευρά και αν είναι παρα πολύ boomy και δεν μπορώ να βρω καθόλου ατάκα βάζω και ένα 57άρι απο την πλευρά του κόπανου με αντίστροφη πολικότητα και μιξάρεις κατα βούληση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Και αν δε μου αρέσει αυτός ο ήχος?''

''Γιατί να μη σου αρέσει?'' κτλ

 

Υπαρχουν καποια ειδη μουσικης που ΔΕΝ μπορουν να παιχτουν με ατρυπητη κασα και πολυ resonant ηχο,πως να το κανουμε, it is the nature of the beast...(οπως και καποια αλλα που δεν μπορουν να παιχτουν με μια καρα-μαφλαρισμενη κασα)

 

Αν παιζεις ας πουμε be bop ή  κλασσικο ροκ σε στυλ  Zepellin σε μια μπαντα μονο με μπασο,κιθαρα και ντραμς you can get away με μια resonant κασα...αν παιζεις ομως στους...Duran Duran οχι μονο δεν θα εχεις resonant κασα αλλα θα...χωσεις και το μικροφωνο...βαθια μεσα στην κασα  ;D (και οχι 2 ποντους μεσα στην.... τρυπα  :P ;D  οπως ειναι το πιο συνηθισμενο) γιατι εκει θες ΑΤΤΑΚΑ ωστε να "κοβει" η κασα στο mix....μεσα απο τα...30 καναλια synths & τα keyboards

 

ΜΙΑ συνταγη για ΚΑΘΕ περιπτωση ...ΔΕΝ υπαρχει...ο εξυπνος drummer κανει οτι ΟΛΟΙ οι καλοι μουσικοι ΠΡΕΠΕΙ να κανουν....he adjusts to the music.....και ΥΠΗΡΕΤΕΙ το τραγουδι... ;)

 

Παντως αν καποιος θελει κατι ευελικτο  μια μικρη τρυπα στο κατω δεξι (ή αριστερο) μερος του δερματος της κασας και δερματα τυπου Powerstroke ΧΩΡΙΣ επιπλεον muffling θα τον βγαλουν...λαδι στις περισσοτερες περιπτωσεις (ας εχει μαζι του και μια πετσετα ή καποιο αλλο muffler μηπως και του χρειαστει,δεν χανει τιποτα)

 

Παντως και...ατρυπητη και καρα-αμαφλαριστη να την εχεις την κασα....μονο ΕΣΥ θα την ακους ετσι...συνηθως θα την πλακωσει στο FOH ο ηχοληπτης στο gate,eq,comprssion που ο κοσμος θα την ακουει σαν...τρυπημενη... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το micing, αυτό που κάνω εγώ προσωπικά είναι να βάζω το mic (κατα προτίμηση πυκνωτικό μεγάλου διαφράγματος) ακριβώς στο κέντρο από την reso πλευρά και αν είναι παρα πολύ boomy και δεν μπορώ να βρω καθόλου ατάκα βάζω και ένα 57άρι απο την πλευρά του κόπανου με αντίστροφη πολικότητα και μιξάρεις κατα βούληση.

 

ενας αλλος πολυ εξυπνος τροπος (αλλα προϋποθετει κασα που εχει ηδη τρυπα για tom holder) ειναι να στερεωσεις στο..ματσουκι που ειναι μεσα στην κασα ενα μικροφωνο (εγω το εχω κανει με  ενα D112 ) το οποιο θα κοιταζει ΧΑΜΗΛΑ το batter δερμα και μετα να κλεισεις κανονικα την κασα με ενα ατρυπητο δερμα...(υπαρχουν βεβαια και συστηματα τυπου ΜΑΥ που κανουν την ιδια δουλεια αλλα κανουν πολλα λεφτα)..το καλωδιο το περνας μεσα απο το...ματσουκι που ειναι ετσι κι αλλοιως κουφιο...

 

μετα βαζεις και ακομα ενα μικροφωνο ΜΠΡΟΣΤΑ απο την κασα για να παιρνει τον ογκο της.

 

και αυτη η λυση

 

http://www.musicradar.com/reviews/drums/kelly-shu-kick-drum-microphone-mounting-system-211401

 

ειναι πολυ καλη και θα κανει ακομα και τον πιο....καρεκλα ηχοληπτη ευτυχισμενο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το micing, αυτό που κάνω εγώ προσωπικά είναι να βάζω το mic (κατα προτίμηση πυκνωτικό μεγάλου διαφράγματος) ακριβώς στο κέντρο από την reso πλευρά και αν είναι παρα πολύ boomy και δεν μπορώ να βρω καθόλου ατάκα βάζω και ένα 57άρι απο την πλευρά του κόπανου με αντίστροφη πολικότητα και μιξάρεις κατα βούληση.

 

Αυτο που ειπε ο fleamail (με τη διαφορα οτι συνηθως βαζω ενα 441 στο beater)

 

Παρ'ολα αυτα υπαρχει τροπος να εχεις mic μεσα στη μποτα αλλα δε νομιζω οτι ειναι πολυ εφικτο σε λα'ι'β καταστασεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου