Προς το περιεχόμενο

Vox πεταλοσιελόρροια..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου εν μερει εχεις δικιο αν εβγαζα και εγω overdrive μονο με τα δαχτυλα μου θα ειχα παει ηδη στο τσιρκο και θα ειχα ''χεστει στο ταληρο'', αλλο ηθελα να πω και μαλλον δεν το καταλαβες, παρε δυο κιθαριστες ισοδυναμου επιπεδου,δωσε τους την ιδια κιθαρα με το ιδιο setup ιδιους ενισχυτες και εφε και φυσικα να παιξουν το ιδιο κοματι η μονη περιπτωση να εχουν πανομοιότυπο ηχο ειναι εαν θα ηταν ομοζυγωτικοι διδυμοι.

 

Δεν καταλαβενω που ειναι το περιεργο, ειναι θεμα ανοτομιας και χαρακτηρα το πως θα βαλεις τα δαχτυλα στη ταστιερα και πως θα παιξεις με τη πενα,και βεβαια αυτο ισχυει για ολους τους μουσικους αλλο ηχο ειχαι ο Parker αλλο ηχο ειχαι ο Coltrane.

 

Και για να το παω λιγο πιο μακρια αλλο ηχο θα εχει καποιος που σε ενα 12μετρο σολαρει μονο σε πεντατονικη και αλλο ενας που παιζει modal (παντα με το ιδιο setup).

 

Σιγουρα το τι setup και εξοπλισμο εχει ο καθενας δινει μια ταυτοτητα στον ηχο του αλλα αυτο ειναι το δευτερο επιπεδο το πρωτο ειναι μονο τα χερια του ή το στομα του και το μυαλο του...  

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μα ακριβώς επειδή σημασία έχει το μυαλό του, γιαυτό χρειάζεται τα εφέ. Υπερμουσικοί όπως ο Hendrix, Gilmour κλπ πήραν τα πεταλάκια και έφτιαξαν ροκ ιστορία. Και την έψαξαν τρελά, δεν είναι ότι έπαιζαν με ότι νάναι.

 

Ένας που παίζει καλά θα ακούγεται πάντα καλύτερα από έναν μέτριο μουσικό, σε σημείο που να τον ξεπερνάει ακόμα και αν έχει πολύ χειρότερο setup. Άλλο αυτό, και άλλο το τι έχει στο μυαλό του και τι χρειάζεται για να το κάνει πραγματικότητα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη... καλή αυτή η συζήτηση αλλά τι σχέση έχει με τα πεταλάκια της Vox? Kαι πώς και βρέθηκε εδώ?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επίσης...

 

Καλημερα,το να βγαζεις πεταλακια σε μια εποχη που οι σοφτγουερ εκδοχες ενισχυτων και εφε

(πχ.guitar rig,κλπ) ''παιρνουν κεφαλια'' μου φενεται καπως...

 

Τι σχέση έχει η μια αγορά με την άλλη? Εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις, εντελώς διαφορετικές χρήσεις (εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις που κάποιος παίρνει ένα σετάπ με Guitar Rig κλπ. σε λάιβ). Δηλαδή θα αμφισβητήσουμε τη χρησιμότητα της παγκόσμιας παραγωγής πεταλιών επειδή τα... software βαράνε καλά τη λα?  ???

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη... καλή αυτή η συζήτηση αλλά τι σχέση έχει με τα πεταλάκια της Vox? Kαι πώς και βρέθηκε εδώ?

 

Απλά είναι η 542η φορά που γίνεται σύγχυση μεταξύ του πώς ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ένας κιθαρίστας και του ΠΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ είναι ένας κιθαρίστας. Δηλαδή ανάμεσα στο ηχόχρωμα και τη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν η vox να επικεντρωθεί σε μία ανανεωμένη και μοντέρνα έκδοση της tonelab sε και να αφήσει τα πεταλάκια σε άλλες εταιρείες. Όχι ότι η παλιά έκδοση είναι κακή, απλά είναι ότι καλύτερο έχουν βγάλει μέχρι τώρα  ;) Προσωπικά θα προτιμούσα (καιρός είναι!) επίσης να πάρουν τα δικαιώματα απο τις εταιρείες και να βάλουν τα σωστά ονόματα πάνω στην πεταλιέρα (μπορεί χαζό να ακούγεται αλλά anyway...).

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για το οτι πηγα αλλου τη κουβεντα, να πω οτι τα συγκεκριμενα πεταλια συμπαθητικα τα ακουσα,κατα τη γνωμη μου (παντα) υπαρχουν και καλυτερα.

 

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εν μερει εχεις δικιο αν εβγαζα και εγω overdrive μονο με τα δαχτυλα μου θα ειχα παει ηδη στο τσιρκο και θα ειχα ''χεστει στο ταληρο'',

 

Μπορω να κανω τον καθαρο ηχο βρωμικο ,και τον βρωμικο καθαρο.

Χρησιμοπιησε την ηλεκτρικη ενεργεια στις αποληξεις των νευρωνων στα δαχτυλα.

 

Lydios

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να κανω τον καθαρο ηχο βρωμικο ,και τον βρωμικο καθαρο.

Χρησιμοπιησε την ηλεκτρικη ενεργεια στις αποληξεις των νευρωνων στα δαχτυλα.

 

Lydios

 

εγω εχω προχωρησει ακομα περισσοτερο...βαζω το φις στον κολο μου... :P και φωτιζω ΟΛH ΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ! ;D

 

Βεζουβιος

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου