Προς το περιεχόμενο

Πεταλια σε Solid State Ενισχυτη vs Λαμπα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λάμπα με χίλια απο όλες τις απόψεις!Να έχεις υπόψην οτι σε κάθε ενισχυτή τα πετάλια σου θα ακούγονται διαφορετικά (όσο και να πειράξεις τις ρυμθίσεις) παρόλα αυτά μια σχετικά ίδια βάση του ήχου σου θα την έχεις (αυτό εξάλου σε ενδιαφέρει νομίζω και στη προκειμένη περίπτωση).

+1 σε οτι σου πρότεινε ο SF απο μένα (εκτός του jet city που μεν είναι εξωφρενικά δυνατός για σπίτι και απο την άλλη το καθαρό του κανάλι δεν είναι καθαρό, αλλά crunch).

Προσωπικά ο καλύτερος ενισχυτής για καθαρό κανάλι σε συνεργασία με πετάλια που έχω ακούσει σε λίγα watt (45w όχι ακριβώς λίγα  ;D) είναι ο rivera pubster αλλά είναι αρκετά ακριβότερος.Εκπληκτικός όπως όλοι οι rivera  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να έχεις υπόψην οτι σε κάθε ενισχυτή τα πετάλια σου θα ακούγονται διαφορετικά (όσο και να πειράξεις τις ρυμθίσεις)

 

σαφως,για αυτο και πρεπει με...αγαπη και..προσοχη.. ;D...να διαλεξουμε τον ενισχυτη που μας αρεσει μια και ειναι ο βασικοτερος παραγοντας στην αλυσιδα του κιθαριστικου ηχου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφως,για αυτο και πρεπει με...αγαπη και..προσοχη.. ;D...να διαλεξουμε τον ενισχυτη που μας αρεσει μια και ειναι ο βασικοτερος παραγοντας στην αλυσιδα του κιθαριστικου ηχου.

+1000

Βέβαια με το συγκεκριμένο budget δε ξέρω πόσες ''καλές'' επιλογές σε λάμπα μπορεί να έχει ο φίλος πέρα απο αυτές που αναφέρθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λαμπα δινει καλυτερο definition στον ηχο

 

Δεν είναι το definition... όσο μια ας την πούμε "γλύκα" που δίνει, ένα πολύ ελαφρά κορεσμένο & fat ηχόχρωμα που εξακολουθεί να κρατάει μια "λάμψη" γεμάτη αρμονικές που είναι πολύ φιλικές στο ανθρώπινο αυτί.

 

πολυ σπανιο στην εποχη μας να βρεις ενισχυτη που "να μη δεχεται πεταλια"

 

Όλοι "δέχονται" πετάλια (εκτός από μερικούς που από ευθιξία γυρνούν και σου λένε "πάρτο από δω τούτο το Biyang, δε μπορώ ούτε να το βλέπω" κλπ  ;D), αλλά ο βαθμός επιτυχίας και συμβατότητας εννοείται πως μπορεί να διαφέρει πολύ. Ανεξαρτήτως "ίντερνετ".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μας ειπες για ποια κεφαλη μιλας..

 

sorry

 

αυτην εδω

 

http://www.orangeamps.com/products/guitar-amp-heads/crush-pro-series/crush-cr120h/

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γραψω και γω την εμπειρια μου..

 

Κλασικα οσοι με ξερετε, θα θυμαστε οτι εχω ενα podxt live απο τοτε που βγηκε(2005-2006), κατα καιρους λοιπον παιζοντας είτε στο Input διαφόρων solid state ενισχυτων ειτε στο return διαπιστωσα οτι όταν τον ανοιγα σε ενταση χαλαγε το eq-ing, δηλαδη ο ηχος γινοταν αρκετα και ενοχλητικα πριμος. Σημ: σπιτι ειχα ενα marshall park 80watt (αλλο χρεπι και αυτος) και τον ανοιγα, οπότε η διαφορα στα πριμα ερχοταν αν πηγαινα απτο 5 στο 7 και οχι (οπως ειναι φυσικο) αν παιζω σε εντασεις δωματίου σε εντασεις πρόβας με ντραμμερ που βαραει.

οταν το συνδεσα σε λαμπατο πρωτη φορα στο return σε ενα λαηβ στο on stage (metal mike που εισαι??) ειδα το φως το αληθινο, δυναμωνα οσο ηθελα και ο ηχος δεν αλλοιωνοταν καθολου. απο τοτε πηρα εναν σαπιο (οπως αποδειχθηκε) λαμπατο αλλα ακομα και με αυτο το αθλιο μηχανημα ειτε στο input ειτε στο return έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα.

παιζοντας με κανα τρανζιστορατο μετα παλι η τελικη ενισχυση του δεν μου αρεσε, μου ακουγοταν πολυ "αγρια" σαν να βγαινουν κατσιασμενες οι νοτες (οπως οταν τραγουδαει ο Κακοφωνιξ ενα πραγμα, τελοσπαντων καταλαβατε τι θελω να πω)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σπανιο στην εποχη μας να βρεις ενισχυτη που "να μη δεχεται πεταλια" (πριν βγει το...internet.. ;D..ετσι κι αλλοιως δεν υπηρχαν τετοιοι ενισχυτες... ;D)   

 

αν παρουμε ως δεδομενο οτι δν εχουμε ολοι τα ιδια αυτια/γουστα  ;D μην εισαι τοσο απολυτος,engl και mesa rectifiers δν τα χωνευουν και πολυ ευκολα τα dist/fuzz pedals πιστευω και υπαρχουν αλλοι λαμπατοι ενισχυτες με παρομοια κουσουρια,οι πιο high gain συνηθως

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα fuzz & τα distortion,ειδικα στον Mesa Rectifier μαμανε και δερνουν,μια και ουσιαστικα το καθαρο καναλι του ειναι ενας τεραστιος twin,τωρα για ENGL δεν ξερω αλλα δεν εχουν και αυτοι καθαρα καναλια?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα fuzz & τα distortion,ειδικα στον Mesa Rectifier μαμανε και δερνουν,μια και ουσιαστικα το καθαρο καναλι του ειναι ενας τεραστιος twin,τωρα για ENGL δεν ξερω αλλα δεν εχουν και αυτοι καθαρα καναλια?

 

big muff και rat που ειχα δοκιμασει σε mesa tripple rectifier στο καθαρο του ηταν απελπιστικα πλαδαρος και χαλι ο ηχος,ομοιως και με εναν engl screamer combo

αντιθετως με εναν diezel vh4 ειχα τα αντιθετα αποτελεσματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

big muff και rat που ειχα δοκιμασει σε mesa tripple rectifier στο καθαρο του ηταν απελπιστικα πλαδαρος και χαλι ο ηχος

 

περιεργο και εγω αυτα ειχα.... δοκιμασει και μαλιστα δισκογραφηθηκαν κι ολας χωρις προβλημα... ;D ;D ;D

 

αλλα ετσι κι αλλοιως ο ΟΡ δεν παει για ...Mesa.. ;D εναν ενισχυτη της σειρας ψαχνει να καμει δουλεια του..ασε που δεν εχει ουτε RAT ουτε MUFF... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου