Προς το περιεχόμενο

DIY Travel Electric Guitar


wremir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενισχυτής εννοείς ? εεε.... λίγη ντροπή... ;)

όχι ακριβώς , αλλα ένιωθα άβολα , όταν πριν 10 χρονια ακόμα σταμάταγα διπλα στον κάδο σκουπιδιών

όταν έβλεπα μια λαμπατι τηλεόραση , και ξήλωνα μετασχηματιστεί εξόδου...

μια φορα πριν μερικά χρονια που μου πέρασε διπλα στην μούρη

ένας παλιατζής με ολόκληρο σασί μεγάλου γερμανικού ραδιοφωνου

με PP στην έξοδο , ήθελα να παρατήσω το αμάξι στην μέση του δρόμου και να τον κυνηγήσω... ;D

Τώρα σοβαρά !

Ότι δεν έχει ο Φανός , το περνώ από  TubeTown.

δεν ξέρω ποσο με κόστιζε , γιατί πάντα περνώ περισσότερα από τι χρειάζομαι , έχω και πάντα μερικές ιδέες στο κεφάλι...

σκέφτεσαι για λαμπάτο?

 

Έχω έναν MusicMan 112RD, τον είχα πάρει καμένο και τον επισκεύασα, πιο πριν είχα επισκευάσει δυο παλιά ραδιόφωνα με λυχνίες και γενικά έχω φτιάξει και πετάλια, ενισχυτές με τρανζίστορ, αλλά η λάμπα είναι η μεγάλη μου αγάπη.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σοβαρά , ρίξε μια ματια

γύρο σου , στα πατάρια , αποθήκες , χωριο

ρώτησε φίλους , γνωστούς - για παλιές σπασμένες λαμπάτες συσκευές

(  ΜΗ ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΙΣ  ΑΝΤΊΚΕΣ !!! )

και με λίγη τύχη 80% ενισχυτή κιθάρας έχεις . Θα προσθέσεις

1-2 λάμπες και κάποιες μικρές μετατροπές εξαρτάται από απαίτησης...

άμα όχι θα δούμε τι μπορείς να κανεις...

η προσωπική μου γνώμη είναι ότι

η κιθάρα σου αξίζει κάτι ωραίο στην άλλη άκρη του καλωδίου...

και  θα σε βοηθήσω σε ότι μπορώ...

και πιστεύω και αλλα παιδιά εδώ, που είναι πολλοί αξιοθαύμαστοι ειδικοί...

πείσμα και αγάπη σε αυτό που κανεις έχεις , τα υπόλοιπα άμα δεν ξέρεις , θα μάθεις...

Η μήπως κάποιος θα άνοιγε ένα θέμα

με τίτλο πχ. "λαμπάτος για όλους " E?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν MusicMan 112RD, τον είχα πάρει καμένο και τον επισκεύασα, πιο πριν είχα επισκευάσει δυο παλιά ραδιόφωνα με λυχνίες και γενικά έχω φτιάξει και πετάλια, ενισχυτές με τρανζίστορ, αλλά η λάμπα είναι η μεγάλη μου αγάπη.

Και γω μια απο τα ίδια

Travel guitar έχω φτιάξει όταν ήμουν φαντάρος για να χωράει στο σάκο, ήταν με σώμα παραλληλόγραμμο μαόνι για να χωρά τα απαραίτητα, γέφυρα, μαγνήτη,  ποτ καί μπράτσο κελεμπέκι τη είχα συνδέσει  με το walkman και ήχα ήχο στα ακουστικά :D

Ακόμα θυμάμαι στη σκοπιά που τη ζωγράφιζα στο χώμα, έβγαζα το σχέδιο.

Είχε άδοξο τέλος, έσπασε το μπράτσο μέσα στο σάκο σε μια μεταφορά και τη πέταξα ???

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σου Νάσο κομάντο! Είμαι σίγουρος ότι γυάλιζες τα όπλα όπως τις κιθάρες και έπαιρνες τιμητικές (και τα πατώματα  ;D)  Δηλαδή τι να περίπου να ψάξει κάποιος να κανιβαλίσει;;;;; ???  Θυμάμαι παλιά που έφτιαχνα για λίγο πεταλάκια ότι οι transformer ήταν το πιο ακριβό μέρος του ενισχυτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σου Νάσο κομάντο! Είμαι σίγουρος ότι γυάλιζες τα όπλα όπως τις κιθάρες και έπαιρνες τιμητικές (και τα πατώματα  ;D)   Δηλαδή τι να περίπου να ψάξει κάποιος να κανιβαλίσει;;;;; ???  Θυμάμαι παλιά που έφτιαχνα για λίγο πεταλάκια ότι οι transformer ήταν το πιο ακριβό μέρος του ενισχυτή. 

 

Βασικά μετασχηματιστές , εξόδου και ρεύματος...

αν πρόκεται για καινούριους , υπολόγιζε από 100e και πάνω...

Και εδώ κοιτάς μήπως σε καλύπτει κάτι από λαμπάτο τις αγοράς που αρχίζουν από 150 και πάνω...

diy όμως , πέρα από την χαρά που θα σου δώσει, σου επιτρέπει να το φτιάξεις στα μετρα σου και όπως το θέλεις,

αντί να μετατρέπεις φθηνό αγορασμένο , που σίγουρα κάτι θα θέλεις ακόμα παραπάνω...

θέλεις ακόμα παραπάνω...

Αντίκες , εννοώ συσκευές που είναι ολόκληρες , σπάνιες , και με αυτό η αξια τους

είναι μεγαλύτερη από αυτό που θα πάρεις από μέσα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου