Προς το περιεχόμενο

..Επιλογή δικάναλου overdrive-distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα..όπως λέει κι ο τίτλος του θέματος, ψάχνω δικάναλο (και τρικάναλο δεν με χαλάει.. ;D) overdrive distortion..δεν έχω ψαχτεί πολύ με αυτού του είδους τα πεταλάκια γιατί μέχρι σήμερα παίρνω τα drive από τον ενισχυτή μου..για να καταλάβετε για τί είδους drive μιλάω, να πω ότι έχω έναν mesa boogie express 5 50 και χρησιμοποιώ για overdrive το crunch κανάλι του που μου φέρνει κάτι σε vox ηχοχρώματα και για distortion χρησιμοποιώ το burn κανάλι του..

είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον ήχο μου, αλλά το πρόβλημά μου είναι το ότι δεν μπορώ να έχω πλήρη πρόσβαση στους ήχους μου σε πραγματικό χρόνο..εννοώ ότι όταν έχω στο 1 κανάλι τον καθαρό μου ήχο, στον άλλο έχω το distortion αλλά δεν έχω overdrive..αντίστοιχα, αν στο 1 κανάλι έχω το overdrive και στο 2 το distortion, δεν έχω καθαρό ήχο..επειδή σιγά-σιγά αρχίζουν πρόβες κτλ, χρειάζομαι καθαρό, overdrive, distortion, χωρίς να παίζω με κανάλια του ενισχυτή..

μέχρι στιγμής έχω στον νού μου το tc electronic drive και το sansamp triac..

θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια με μιά σύντομη περιγραφή του ηχοχρώματός των, χωρίς να σας απασχολήσει η τιμή, το αν είναι boutique και το αν θα το βρω ελλάδα..

ξεχωριστά πετάλια δεν με ενδιαφέρουν προς το παρόν..

ευχαριστώ εκ των προτέρων.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ θα πρότεινα αυτό

http://www.visualsound.net/index.php/products/guitar_effects_pedals/v2_jekyll_hyde

κ κάτι για το triac  το έχω χρησιμοποιήσει σε Live και έχει ένα θέμα με την διατήρηση των ρυθμίσεων

π.χ. μια φορά λόγω ρευματος σε Live έκανε reset

για γράψιμο είναι μια χαρα αλλα για live όχι εκτός αν χρησιμοποιήσεις έναν ήχο και δεν κάνεις αλλαγές συνέχεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχεις ακούσει το πετάλι? μπορείς να το περιγράψεις λίγο? πάντως το ότι το περιγράφουν ως μπουσταρισμένο ts 808 με χαλάει, διότι δεν μου άρεσε καθόλου όταν το δοκίμασα (το ts 808)..

πάντως θα ήθελα να ακούσω και πιό αντισυμβατικές λύσεις.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είχα το ts9 και μετά πήρα το royte66

και στον fender hrd και στον harley benton ga5h ακούει πολύ καλύτερα το αισθάνομαι πιο ζωντανό και νομίζω οτι είναι πιο ευρύ συχνοτικά.

Το πως ακούγεται πάντως είναι υποκειμενικό και εξαρτάται απο την κιθάρα, τον ενισχυτή, τις ρυθμίσεις κ.λ.π.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πως ακούγεται πάντως είναι υποκειμενικό και εξαρτάται απο την κιθάρα, τον ενισχυτή, τις ρυθμίσεις κ.λ.π.

οκ, ευχαριστώ..έχεις δίκιο..εγώ παίζω με mustang με hotrails στη γέφυρα και texas special στη neck θέση και με βαρύτονη jazzmaster σε σι κούρδισμα (για την βαρίτονη δεν ξέρω για πόσο ακόμα) και κάποια στιγμή θα πάρω και μια telecaster..

με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αυτό το vox-like ηχόχρωμα στο overdrive και χρησιμοποιώ πολλά μεσαία..

άλλες προτάσεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Mιά πολύ ωραία λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι να πάς από τον JAM να σου φτιάξει ένα multipedal που θα αποτελείται από κάποιο Tubescreamer (βγάζει δύο πολύ ωραίες εκδόσεις) και από ένα Big Muff ή RAT (πάς τα ακούς και αποφασίζεις, υπάρχουν κι άλλες επιλογές)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου σου αρεσει η παραμορφωση του ενισχυτη σου γιατι δεν αποφασίζεις ποιό από τα 2 βρωμικα καναλια θα θυσιασεις και να παρεις ενα πεταλι παραμορφωσης? Εννοω γιατι ενω σου αρεσει , θα καταργησεις αυτη τη χροια και θα μπεις σε εξοδα για διπλό od/dst?

 

Αν πχ σου αρεσει το καθαρό σου και το distortion του ενισχυτη, μπορεις να παρεις απλα ενα πεταλι od για ημι-βρωμικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το vox το είχα δοκιμάσει πρόχειρα και δεν με εντυπωσίασε..βέβαια, δεν θα με χαλούσε να το ξανα-ακούσω, όπως και κάποια εμπειρία από κάποιον που το έχει δουλέψει..

το damage control το απορρίπτω μόνο λόγω εμφάνισης χωρίς να ξέρω τίποτα για αυτό..μήπως κάνω λάθος όμως?

για το triac μπορεί να πει κάποιος 2 λόγια? μπορεί να προγραμματιστεί ανεξάρτητα από τα 3 modes που έχει? π.χ στο 1 button tweed και στα άλλα δυο california? είναι ανεξάρτητα τα κανάλια μεταξύ τους ή κάνουν μόνο cascade? έχω πάντως το sansamp classic και για distortion βγάζει ίδιο με του ενισχυτή μου..

ποιό μπουτίκ υλοποιήσεις κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου σου αρεσει η παραμορφωση του ενισχυτη σου γιατι δεν αποφασίζεις ποιό από τα 2 βρωμικα καναλια θα θυσιασεις και να παρεις ενα πεταλι παραμορφωσης? Εννοω γιατι ενω σου αρεσει , θα καταργησεις αυτη τη χροια και θα μπεις σε εξοδα για διπλό od/dst?

 

Αν πχ σου αρεσει το καθαρό σου και το distortion του ενισχυτη, μπορεις να παρεις απλα ενα πεταλι od για ημι-βρωμικα.

 

γιατί θέλω όλους τους ήχους μου με το πάτημα ενός κουμπιού..αν π.χ έχω καθαρό και distortion στον ενισχυτή και overdrive σε πετάλι, όταν θα θέλω να πάω από overdrive σε distortion στην μέση ενός τραγουδιού, θα πρέπει να απεωεργοποιήσω το overdrive και να αλλάξω κανάλι στον ενισχυτή, σε 2 χρόνους δηλαδή, πράγμα που δεν θέλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου