Προς το περιεχόμενο

..Επιλογή δικάναλου overdrive-distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό της Toadworks ίσως το φέρνει το Guitar Store στην Αθήνα, αλλά δεν το πολυβλέπω μιας και πρέπει να είναι ακριβό και σχετικά άγνωστη μάρκα. Το Bad Cat 2 Tone (400 ευρώ!!!) πρέπει να το έχει ο Κουρμπής (αν όχι, την πιο high gain έκδοσή του), και στις αγγελίες ίσως υπάρχει ένα. Τα άλλα δυο:

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Homebrew-Electronics-Big-D-Overdrive/-Distortion-Effektpedal/art-GIT0014024-000

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Homebrew-Electronics-Power-Screamer-Effektpedal/art-GIT0014022-000

 

Ναι υπάρχει  ;)

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Άλλη μια "παράδοξη λύση" αλλά και πολύ ενδιαφέρουσα...

 

Πάς στοn crazytubecircuits και τον ρωτάς αν μπορεί να σου φτιάξει μια customia multipedal 

που να περιλαμβάνει το overdrive και το distortion του!

 

Αν κι εγώ, θα το έφτιαχνα μόνο με τα δυό overdrives, ένα ziggy με το gain όλο αριστερά για AC30 low o/d κι ένα ziggy plus με το gain όλο δεξιά για το plextortion!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κι εγώ, θα το έφτιαχνα μόνο με τα δυό overdrives, ένα ziggy με το gain όλο αριστερά για AC30 low o/d κι ένα ziggy plus με το gain όλο δεξιά για το plextortion!

κι αυτό καλή ιδέα, αλλά έχει κάποιο άλλο πετάλι για distortion? προτιμώ κάτι σε boogie εκδοχή.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι αυτό καλή ιδέα, αλλά έχει κάποιο άλλο πετάλι για distortion? προτιμώ κάτι σε boogie εκδοχή.. :)

 

Το black magic είναι το πιο heavy dist που έχει

και είναι boogie like dist / dual rect

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το black magic είναι το πιο heavy dist που έχει

και είναι boogie like dist / dual rect

 

για την ακρίβεια πρόκειται για το κύκλωμα του ιδιου του ενισχυτη Mesa Boogie Dual rectifier προσαρμοσμένο σε πετάλι.

 

είναι πολύ καλό, έχει πολύ "σφιχτό" ήχο, και έχει αίσθηση "ενισχυτη", δηλαδή ανταποκρίνεται ωραία στις δυναμικές σου και δε χαλάει ο ήχος αν χαμηλώνεις το volume της κιθάρας

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tότε τσεκάρεις και αυτό που προαναφέρθηκε, και ακόμη βλέπεις κι ένα εξαιρετικό που μου διέφυγε και δεν το πρότεινα προηγουμένως, το Mesa Boogie V Twin (στις αγγελίες κάποιο είχα δει). Ακόμη, ξέχασα το T Rex Spin Doctor που κοστίζει μια μικρή περιουσία αλλά είναι φοβερό. Αυτό όμως δεν έχει Mesa στυλ distortion, πάντως, ούτε αυτό ούτε κάποιο από αυτά που πρότεινα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό της Toadworks ίσως το φέρνει το Guitar Store στην Αθήνα, αλλά δεν το πολυβλέπω μιας και πρέπει να είναι ακριβό και σχετικά άγνωστη μάρκα. Το Bad Cat 2 Tone (400 ευρώ!!!) πρέπει να το έχει ο Κουρμπής (αν όχι, την πιο high gain έκδοσή του), και στις αγγελίες ίσως υπάρχει ένα. Τα άλλα δυο:

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Homebrew-Electronics-Big-D-Overdrive/-Distortion-Effektpedal/art-GIT0014024-000

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Homebrew-Electronics-Power-Screamer-Effektpedal/art-GIT0014022-000

 

το κιταρ στορ εχει το ντεθ ρατλ. η τουλαχιστον το ειχε μεχρι σχετικα προσφατα!

αλλα πραγματι το εχει ακριβουτσικα!

το εχει σε πολυ καλη τιμη ομως,ενα απο τα γνωστα ηλεκτρονικα καταστηματα(καλη τιμη σε φαση 160λιρες) αλλα δεν θυμαμαι ποιο απ τα δυο και αυτη τη στιγμη δεν μπορω να το ψαξω!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΝOVA DRIVE, από τις περιγραφές στο site φαίνεται ότι στηρίζεται στα παλιότερα Vinrage Overdrive και Vintage Distrortion της T.C Electronics τα οποία είχα παλιότερα.

 

To Vintage Overdive είναι ένας Tube Screamer κλώνος χωρίς καθόλου compression και χωρίς την προσθήκη των μεσαίων. Aπλά καλό μου φάνηκε, αν κι έχει να κάνει πολύ με τον ενισχυτή και την κιθάρα το συγκεκριμένο. Και φυσικά έχει να κάνει και με τα γούστα. Εγώ δεν είμαι και ο πιο φανατικός των Tube Screamers...

 

To Vintage Distortion έχει πολύ ιδιαίτερη χροιά, στα low gain μπορεί να χαρακτηριστεί και ως Jazz Distortion, dark και μπαρουτοκαπνισμένο. Στα high gain του fuzzάρει πολύ περισσότερο απ' ότι θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να fuzzάρει ένα "πραγματικό" distrortion. Βασικά γίνεται ένα σχετικά πριμάτο fuzz. Γενικά είναι πολύ περιορισμένο και πιστεύω εδώ πως είμαι πιο κοντα στην αντικειμενικότητα.

 

Με κάθε επιφύλαξη ως προς την ακρίβεια της αρχικής υπόθεσης, αν αυτή ισχύει τότε μάλλον δεν σου κάνει με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου