Προς το περιεχόμενο

..Επιλογή δικάναλου overdrive-distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mιά πολύ ωραία λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι να πάς από τον JAM να σου φτιάξει ένα multipedal που θα αποτελείται από κάποιο Tubescreamer (βγάζει δύο πολύ ωραίες εκδόσεις) και από ένα Big Muff ή RAT (πάς τα ακούς και αποφασίζεις, υπάρχουν κι άλλες επιλογές)...

αυτό δεν είναι κακή ιδέα..αλλά ρε γαμώτο, όποτε ακούω tubescreamer βγάζω σπυράκια.. ;D

για το tc electronic nova drive, έχει κανείς άποψη? πολύ φιλοσοφιμένο και εύχρηστο το είδα..από την άλλη, επειδή πιστεύω ότι η tc βγάζει ωραία μηχανήματα για στουντιακή χρήση, μήπως παραείναι στεγνό και αποστειρωμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Koίτα, από προτάσεις μπορώ να σου λέω μέχρι μεθαύριο (τις πιο πολλές τις έχω δοκιμάσει και προσωπικά). Όμως κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο. Εφάρμοσε αυτό που λένε τα παιδιά. Κράτα το καθαρό σου και το crunch κανάλι, και δοκίμασε ένα ήπιο overdrive ή boost για να αποκτήσεις το distortion σου ενεργοποιώντας το πάνω στο crunch. Και πιο οικονομικό είναι, και πιο απλό, και δεν θα χάσεις το crunch που σου αρέσει, και το distortion σου θα κρατάει το μεγαλύτερο χαρακτήρα του ενισχυτή σου. Αυτή κατά τη γνώμη μου είναι σαφώς η καλύτερη λύση, γιατί καλά τα δικάναλα od/dist αλλά θα αποχαιρετήσεις τον ήχο που έχεις βρει και σε ικανοποιεί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφάρμοσε αυτό που λένε τα παιδιά. Κράτα το καθαρό σου και το crunch κανάλι, και δοκίμασε ένα ήπιο overdrive ή boost για να αποκτήσεις το distortion σου ενεργοποιώντας το πάνω στο crunch.

bloody, αυτό δεν γίνεται..το 1o κανάλι, έχει 2 voices, clean kai crunch..αν κρατήσω το crunch δεν θα έχω καθαρό και το ανάποδο..

 

Koίτα, από προτάσεις μπορώ να σου λέω μέχρι μεθαύριο (τις πιο πολλές τις έχω δοκιμάσει και προσωπικά)

ε, πέστες ντε.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ενδιαφέρομαι για μια τέτοια λύση διπλού OD-Dist και είχα υπόψη μου

το Tech 21 tri AC. Διαβάζω παντού όμως ότι για να ακουστεί καλά θέλει να το συνδέσεις σε τελικό καθώς είναι preamp και ο ήχος του χάλαει αν το στείλεις σε καθαρό κανάλι ενισχυτή. Ισχύει αυτό? μηπώς συμβαίνει λόγω της εξομοιώσης καμπίνας που εχει? (φαντάζομαι δεν απενεργοποιείται αυτο με καποιο τρόπο ετσι?)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αυτό δεν είναι κακή ιδέα..αλλά ρε γαμώτο, όποτε ακούω tubescreamer βγάζω σπυράκια.. ;D

 

Κι εγώ... ;D.

 

Αλλά ovedrive/distortion ζήτησες, είπα να σου προτείνω τα πλέον "κλασσικά".

 

Δεν γίνεσαι λίιγο πιο συγκεκριμένος.

 

Εγώ νομίζω π.χ ότι για τον Boogie στο καθαρό, θα έψαχνα κάποιο Dumble style overdrive. Όπως π.χ το ZenDrive ή το ΖenKudo ή το Μenatone Howie. To BB Preamp ακούγεται επίσης εξαίσια σε αυτούς τους ενισχυτές.

 

Το πρόβλημα έιναι ότι ακόμα και κάποια "διπλά" πετάλια που μου έρχονται στο μυαλό είναι συνήθως οverdrive/boost ή distortion/boost και δεν ξέρω κάτι πραγματικά αξιόλογο σαν overdrive/distortion.

 

Θα μπορούσα βέβαια να προτείνω να πάρεις το overdrive απ' το boost, αλλά με αυτόν τον τρόπο στον συγκεκριμένο ενισχυτή και κανάλι δεν θα μπορείς εύκολά να βρείς ισορροπία στην ένταση.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι κάτοχος του bulldog distortion χρονια τώρα

 

μέχρι πριν κάμποσο καιρό το χρησιμοποιούσα με μια Schecter C-1 classic (διπλοι μαγνητες) και τον epi valve jr head.

 

το πρώτο κανάλι βγάζει ήχο ροκάδικο ήχο crunchαριστό και με αρκετά μεσαία

το δευτερο κανάλι βγάζει πάρα πολλές επιλογές σε high gain ήχους. έχει εναν επιλογέα (voice) που επηρρεάζει την γενική συχνοτική απόκριση ολόκληρου του 2ου καναλιού και μπορείς να πετυχεις απο scooped μεχρι edgy ηχους

 

το voice σου χρησιμεύει και όταν αλλάζεις ενισχυτη να διορθώνεις το 2ο καναλι για να ταιριάζει καλύτερα με τον εκάστοτε ενισχυτή

 

το κακό είναι οτι αν βάλεις το πρώτο κανάλι με λιγο gain για ρυθμικά, όταν πατήσεις το 2ο κανάλι θα αλλάξει δραματικά ο ήχος. Γενικά το 2ο κανάλι μου ακουγεται καλύτερα με gain απο 12:00 μέχρι 3:00, πιο πριν ακουγεται πολυ αδυναμο, πιο μετά φασαριοζικο. οπότε κινδυνευεις να μη ταιριάζουν πολύ καλα οι 2 ήχοι σου

 

επίσης πρόκειται για πριμο πετάλι, μη περιμένεις άπειρα μπάσα, εμένα μου φαινεται πολυ πριμο ακόμα και με τον jazz που εχω neck και τον EVJ που ειναι μουντος ενισχυτης

 

όπως και να'χει ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος όσο χρησιμοποιούσα τον EVJ. Τώρα όμως πήρα τον fender blues jr και έχω απογοητευτει με το 1ο κανάλι, μου ακούγεται πλέον άθλια, πολύ "πεταλίστικο" δεν έχει χαρακτήρα ενισχυτη, άδειο, πριμο-τζιτζικιστό. Το 2ο κανάλι είναι φοβερό, αφού έχει την ικανότητα να προσαρμόζεται χαρη στο voice, αλλά το έχω για ήχο μεταλ.

πλέον το 1ο κανάλι το χρησιμοποιώ μονο μπουσταρισμένο απο άλλο OD που έχω για να παίρνει λιγα μπασα και αρμονικές

 

συμπέρασμα: δοκίμασέ το στον ενισχυτή σου για να αποκτησεις σωστη εικόνα. εγώ όσο ήμουν με τον EVJ επεινα νερό στην υγεια του, τώρα όμως..

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε IraklisZS ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική διατύπωση της άποψης σου..κι εμένα κάπως πρίμο μου φάνηκε όταν το δοκίμασα σε έναν blues junior

γενικώς δεν νομίζω ότι θα μου κάτσει αυτό το πετάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody, αυτό δεν γίνεται..το 1o κανάλι, έχει 2 voices, clean kai crunch..αν κρατήσω το crunch δεν θα έχω καθαρό και το ανάποδο..

 

Έχεις δίκιο για το crunch, έκανα λάθος. Όμως τότε το πρόβλημα γίνεται ακόμη απλούστερο... πάνω στο καθαρό σου κανάλι θα έχεις ένα πετάλι για crunch, και όταν θες distortion το ενεργοποιείς στον ενισχυτή. Βέβαια, θα έχεις ένα μικρό πρόβλημα χορεύοντας κλακέτες αν θες να περάσεις από το crunch στο dist κατευθείαν. (EDIT: εκτός αν ρυθμίσεις το dist να ακούγεται καλά με το πετάλι ενεργοποιημένο)

 

Το Fulltone Fulldrive, όπως και το Ηughes & Kettner Τubefactor και το T Rex Moller έχoυν σαν βάση τους tubescreamer ήχους, οπότε απορρίπτονται. Το GT500 στην πρώτη του έκδοση δεν μου άρεσε καθόλου. Το Maxon ROD881 καλό αλλά δύσκολα ρυθμίζεται για να δώσει τον καλύτερό του εαυτό. Το Visual Sound Jeckyll and Hyde καλό αλλά δεν με είχε ξετρελάνει, πάντως έχει άψογο value for money. To Radial Plexitube πολύ καλό αλλά πανάκριβο. Το Μenatone Workinman's Blue ωραίο αλλά όχι για distortion (γενικά η Menatone τα πάει πολύ καλά σε άλλους ήχους, mild οd). Kανένα από τα drives της Seymour Duncan δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. To Diamond Fireburst προσεγμένο αλλά δεν με ενθουσίασε. Το Vox Satchurator και το Ibanez Jemini φέρνουν πολύ σε Boss DS1, οπότε δεν βρίσκονται στα γούστα μου. Το T Rex Dr. Swamp πιθανότατα να σου κάνει, εμένα μου αρέσει, όχι to die for αλλά αρκετά. Ίσως μου διαφεύγει και κάποιο.

 

Μετά από αυτή την απροκάλυπτη φιγούρα, οι προτάσεις: Toadworks Death Rattle (ακριβό αλλά αξίζει), Bad Cat 2 Tone (κορυφαίο), HBE Big D (πολύ παραμετροποιήσιμο και εξαιρετικό), HBE Power Screamer (δεν μένει στους tubescreamer ήχους, είναι πιο "άγριο"). Yπάρχουν κι άλλα πολλά που γνωρίζω & ίσως σου κάνουν, αλλά δεν τα έχω ακούσει και δεν μπορώ να προτείνω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αυτή την απροκάλυπτη φιγούρα, οι προτάσεις: Toadworks Death Rattle (ακριβό αλλά αξίζει), Bad Cat 2 Tone (κορυφαίο), HBE Big D (πολύ παραμετροποιήσιμο και εξαιρετικό), HBE Power Screamer (δεν μένει στους tubescreamer ήχους, είναι πιο "άγριο"). Yπάρχουν κι άλλα πολλά που γνωρίζω & ίσως σου κάνουν, αλλά δεν τα έχω ακούσει και δεν μπορώ να προτείνω.

ευχαριστώ πολύ.. :)

φαντάζομαι δεν μπορώ να βρω κάποια από αυτά στην ελλάδα, έτσι δεν είναι?

είναι κάποιο από αυτά που να μην έχει ανεξάρτητα κανάλια?

..επίσης, θα ήθελα μια γνώμη για το nova drive και το triac..

ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό της Toadworks ίσως το φέρνει το Guitar Store στην Αθήνα, αλλά δεν το πολυβλέπω μιας και πρέπει να είναι ακριβό και σχετικά άγνωστη μάρκα. Το Bad Cat 2 Tone (400 ευρώ!!!) πρέπει να το έχει ο Κουρμπής (αν όχι, την πιο high gain έκδοσή του), και στις αγγελίες ίσως υπάρχει ένα. Τα άλλα δυο:

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Homebrew-Electronics-Big-D-Overdrive/-Distortion-Effektpedal/art-GIT0014024-000

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Homebrew-Electronics-Power-Screamer-Effektpedal/art-GIT0014022-000

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου