Προς το περιεχόμενο

Όταν ένα φτηνό πετάλι κάνει την διαφορά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου από ένα πολύ φτηνω πέταλακι που με έχει τρελάνει.

Boss sd1

Εχωντας δοκιμάσει αρκετά πετάλια και πολύ ακριβά και φτηνά το συγκεκριμένο με έχει τρελάνει το πήρα κατά τύχη σε μια συμφωνία που δεν τα βρίσκαμε για 15 ευρώ και τελικά ίσως να είναι η καλύτερη αγορά μου.

Οι εντυπώσεις μου μόνο θετικές ειδικά όταν το χρησιμοποιώ σε ρυθμικά μέρη αλλά και σαν booster To Hot british το απογειώνει.

Η πλάκα είναι ότι δεν ήθελα καν να το δοκιμάσω..............

Τελικά μήπως κάποια πετάλια είναι υπερτιμημενα;

Μήπως είναι αλήθεια αυτά που μου έλεγε ο πωλητής του ότι είναι από τις πρώτες παρτίδες και είναι σχεδόν ίδιο με το ts 808.

Τέλος πάντων προτείνω οποίος μπορεί να το δοκιμάσει και είμαι σίγουρος ότι δεν θα απογοητευτεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πριν κάτι μήνες, είδα το pedalboard του ενός κιθαρίστα των Last Drive, σε ένα live που είχαν..

 

Για όσους δε γνωρίζουν, οι Last Drive είναι το καλύτερο ελληνικό garage συγκρότημα. Είναι 30 χρόνια μπάντα και με κάποιες αλλαγές στο line up, παίζουν ακόμα. Μάλιστα, έχουν και πρόσφατες δουλειές με εξαιρετικό ήχο (σε περίπτωση που υποπτευθήκατε το αντίθετο εξαιτίας της λέξης garage).

 

Ε λοιπόν, το pedalboard ήταν αρκετά ταπεινό και ο ήχος όπως έπρεπε. Για παράδειγμα, υπήρχε στο pedalboard ένα Danelectro Tuna Melt (αξίας 30€).

 

Πόσοι είναι αυτοί βέβαια που θα το σνομπάρανε επειδή είναι Danelectro και στοιχίζει μόνο 30€? Ακόμα χειρότερα, πόσοι είναι αυτοί που θα το αγοράζανε και θα λέγανε τα καλύτερα αν είχε το ίδιο κύκλωμα αλλά έγραφε Mad Professor και η τιμή του ήταν 180€?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Η εμπειρία μου κ εμένα είναι με το sd-1. Το είχα πάρει μεταχειρισμένο πολύ φτηνά και ήταν απίστευτα καλό σε σχέση με το δεύτερο πετάλι drive που ήδη είχα και κόστιζε τα τριπλά. Έτσι σε κάποια φάση που αναγκάστηκα να διώξω ένα drive έδιωξα το "φτηνό" και κράτησα το "boootique, ακριβό, φανταστικό". Στο τέλος της ιστορίας ξαναγόρασα το sd-1 και μάλιστα καινούριο και ξεφορτώθηκα επιτέλους το ακριβό. Αφού σκεφτόμουν να πάρω μερικά ακόμα sd-1 για να έχω κάβα αλλά τελικά συγκρατήθηκα λόγω οικονομικής στενότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι μια απλή περίπτωση που επαληθεύεται η κλασσική ποιότητα χωρίς να είναι ανάγκη να τρέχει κάποιος σε κουφές... μπουτίκες. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που ο μύθος τους όλο και διογκώνεται, είναι εξαιρετικά εύκολο και συμβαίνει συνεχώς νεοεισερχόμενοι (ή ακόμη και πιο έμπειροι) να παρασέρνονται με τα μυαλά γεμάτα αέρα από το ίντερνετ και να πηγαίνουν κατευθείαν σε αυτές χωρίς να έχουν καν περάσει από τις κλασσικές και διαχρονικές λύσεις, και χωρίς να έχουν δει τι τις κάνει τόσο δημοφιλείς και αν τους κάνουν, υπό ποιες προϋποθέσεις, και γιατί.

 

Το SD1 δεν είναι ένα 808. Μικρές διαφορές στο κύκλωμα το κάνουν να έχει διαφορετικό, λίγο πιο οξύ ήχο από το TS. Eπίσης, πολύ αμφιβάλλω πως η καλή απόδοση του SD1 έχει κάποια σχέση με μερικές και καλά "περγαμηνές" όπως αυτές που χρησιμοποιούνται κατά κόρον στο Ebay και γενικότερα στις αγγελίες για να ραντίσει με μαγική mojo σκόνη & να φουσκώσει κάποιος μια τιμή μεταχειρισμένου Boss (πχ. "made in Japan", "pink label", "grey label" κλπ). Όχι ότι δεν έχουν ποτέ αντίκρυσμα, αλλά σε ελάχιστες περιπτώσεις και είναι μικρό. Ένα Boss είναι ένα... Boss. Για αυτό θα το πάρεις! Το "they don't make'em like they used to" 7-8 φορές στις 10 δεν έχει καμία ηχητική βάση, σύμφωνα με την δική μου πείρα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης, πολύ αμφιβάλλω πως η καλή απόδοση του SD1 έχει κάποια σχέση με μερικές και καλά "περγαμηνές" όπως αυτές που χρησιμοποιούνται κατά κόρον στο Ebay και γενικότερα στις αγγελίες για να φουσκώσει κάποιος μια τιμή μεταχειρισμένου Boss (πχ. "made in Japan", "pink label", "grey label" κλπ). Όχι ότι δεν έχουν ποτέ αντίκρυσμα, αλλά σε ελάχιστες περιπτώσεις και είναι μικρό.

Χωρίς να ξέρω πολλά για τα διάφορα label των boss, πιστεύω ότι όσον αφορά στο sd-1 το κύκλωμα πρέπει να έχει παραμείνει το ίδιο, αυτό τουλάχιστον γράφουν σε διάφορες σελίδες στο διαδίκτυο. Κάποια στιγμή το σκεφτόμουν κι εγώ λέγοντας αφού το taiwan ακούγεται τόσο καλά φαντάσου πως θ' ακούγεται το japan αλλά στην τελική λέω wgaf αν φτιάχτηκε και στο νεπάλ, αφού ακούγεται τόσο καλά.

Anyway το σταματάω εδώ γιατί είμαι ικανός να μετατρέψω το θέμα σε sd-1 worship

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά είναι το sd1.

Λίγο "στενό" συχνοτικά και δυναμικά αλλά εντάξει, με καμμιά τριανταριά ευρώ που το βρίσκεις μεταχειρισμένο είναι must για κάποιον που θέλει κλασσικό overdrive χωρίς να ξοδευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά είναι το sd1.

Λίγο "στενό" συχνοτικά και δυναμικά αλλά εντάξει.

Όταν λες στενό εννοείς την έμφαση που έχει στα μεσαία και ίσως έλλειψη στα μπάσα; Δυναμικά εννοείς ότι δεν ακούει καλά στις δυναμικές της πένας;

Κάνω τις ερωτήσεις για να δω αν αντιλαμβάνομαι σωστά το post σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες στενό εννοείς την έμφαση που έχει στα μεσαία και ίσως έλλειψη στα μπάσα; Δυναμικά εννοείς ότι δεν ακούει καλά στις δυναμικές της πένας;

Κάνω τις ερωτήσεις για να δω αν αντιλαμβάνομαι σωστά το post σου.

 

Yeap.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok κατάλαβα, όμως επειδή είναι tubescreamer τύπου εφέ πρέπει να έχει έμφαση στα μεσαία και να είναι στενό συχνοτικά νομίζω, όσο για τις δυναμικές δεν γνωρίζω κάτι επ' αυτού. Κ μιας και εξέφρασες γνώμη mr. longshadow ποιο πετάλι π.χ. είναι σαν το sd-1 αλλά χωρίς τα μειον. που ανέφερες; ΝΑ μάθουμε και τπτ και να έχουμε υπ' όψιν για καμιά μελλοντική δοκιμή άμα τύχει.

Thanks in advance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου