Προς το περιεχόμενο

Όταν ένα φτηνό πετάλι κάνει την διαφορά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ήχος μου είναι προϊόν προσωπικού πειραματισμού και αναζήτησης. Μεγάλωσα ακούγοντας τους προσωπικούς μου ήρωες να κρανκάρουν Marshall, το οποίο είναι ένα σενάριο που δεν μου ταιριάζει ούτε στο budget ούτε και στις συνθήκες που παίζω. Στη πορεία διαπίστωσα ότι προτιμώ πολύ περισσότερο ένα μοντερνο σχετικά ενισχυτή, που τον βάζω στα όρια του break-up και χρησιμοποιώ όλα τα time-based effects και τα λοιπά βρωμοπέταλα μπροστά στο input του. Αυτό που πήρα και κράτησα από τους ήρωές μου (τους περισσότερους) είναι οι Les Pauls, με PAF-style μαγνήτες. Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφερον σου... Παρθενογένεση δεν θα το έλεγα (είσαι της υπερβολής όμως, έτσι...;  ::) ) αλλά και πάλι μου πήρε και λίγα χρονάκια να βρω τι ταιριάζει σε ΕΜΕΝΑ, και όχι αντιγράφωντας gear-lists από το youtube.

 

Επομένως και πήρες ιδέες από πολλούς, και προσπάθησες να τις εφαρμόσεις, και διαμόρφωσες την δικιά σου προσωπική "φωνή" in the process. Πού διαφωνούμε, και πού είναι το πρόβλημα?

 

Όσο για τους ενισχυτές που ΤΩΡΑ αναφέρεις εσύ και ο Superfunk, απέχουν... παρασάγγας από τις υπερβολές τύπου gorilla με τις οποίες δήθεν μπορεί κάποιος να παίξει και να βγάλει ήχο

 

ξέρω κι έχω δει ο ίδιος άπειρους μεγάλους κιθαρίστες να χρησιμοποιούν όχι το εξτρίμ παράδειγμα που έφερα, αλλά εντελώς ταπεινό εξοπλισμό που οποιοσδήποτε μοδάτος gearhead θα απέρριπτε γελώντας. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και περιπτώσεις από superstars με πολύ ακριβό κι εξωτικό εξοπλισμό, αλλά είναι πολύ λιγότερες από τον run of the mill και όπως πάντα θεωρούνται απλά "εργαλεία" και τίποτα παραπάνω.

(α) Αυτό το έχω δει επίσης να γίνεται από πολλούς παιχταράδες με jawdropping αποτελέσματα, (β) αν δεν υπάρχουν "δάχτυλα"... δεν σε σώζει ούτε μια συστοιχία από Dumble και Cornish, και (γ) σχολιάστηκε επίσης και ανωτέρω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στα υποψιν παιδια οτι σχεδον κανενας απο τους κιθαριστες που εκαναν καρριερα, δισκους περιοδειες κτλ, ειδικα στο χωρο του hard rock & metal δεν επαιζε με στοκ ενισχυτες. Οι περισσοτεροι πηγαιναν σε διαφορους "γκουρου" του αθληματος και εκαναν μοντες. Το ιδιο και με τα εφφε. Τωρα σε αλλα ειδη, soul, jazz, rock κτλ, που εχουν γραφτει με καρφι fender η marshall αν ψαχνεις αυθεντικο ηχο δεν θα ξεκινησεις και απο τον αυθεντικο ενισχυτη;

 

Αlter διαφωνώ κάθετα... σε hard rock και metal όντως γινόταν της μόντας το κάγκελο, ειδικά από mid 70s κι έπειτα μέχρι τέλος 80s, αλλά σε όλες τις άλλες περιπτώσεις η αρχή και πολλές φορές το τέλος και ηχογραφημένο αποτέλεσμα ήταν με σκέτους stock ενισχυτές. Για περισσότερα παραπέμπω στην βιβλιογραφία, πχ. στο πολύ καλό βιβλίο του Dave Hunter "Guitar Rigs: classic guitar & amp combinations" όπου περιγράφεται ακριβώς αυτό για πολλά στυλ.

 

Α, και όσον αφορά τους Gorilla... δεν υπάρχει "σωστός" και "λάθος" τρόπος να χρησιμοποιηθεί πχ. ένας ενισχυτής. Όλα κρίνονται από το αποτέλεσμα. Ένας από τους μεγαλύτερους θαυμαστές των crappy amps (και ειδικά των Gorilla) είναι ο Josh Homme, ο οποίος επίσης τους έχει χρησιμοποιήσει τα τελευταία χρόνια. Αν θες αυτό το ηχόχρωμα, αυτό είναι και το συγκεκριμένο εργαλείο που πρέπει να χρησιμοποιήσεις (όπως συμβαίνει σε κάθε περίπτωση άλλωστε). Ποιον άλλο να θυμίσω? Όλους αυτούς πχ. που έχουν ηχογραφήσει με Pignose (Κλάφτον, Ζάππα κλπ.)?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου αναφερεις μερικους...γιατι υπαρχει η πιθανοτητα να ΜΗΝ τους..κρανκαραν και τοσο πολυ οσο νομιζεις... ;D

 

 

 

Για χάρη της κουβέντας:

 

Slash

Billy Duffy

Joe Perry

Joe Satriani

Richie Blackmore

Tony Iommi (Laney)

Gary Moore

Rory Gallagher (AC30 & Bassman)

Schenker & Jabs

Schenker (o άλλος ντε!)

Uli Jon Roth

Dave Murray & Adrian Smith

Tipton & Downing

Mustaine & Friedman

Petrucci (Mesa)

Oliva brothers

 

και όλοι οι τύποι από Skynyrd, Black Crowes, Outlaws και λοιπό southern rock

 

και αυτοί από όλο το hard rock  / classic rock / classic metal / prog metal φάσμα

 

 

είμαι μέσα...;  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε να δω....

 

Λοιπον μπορεις να ξε-αγχωθεις  μια και τα περισσοτερα απο τα παρδειγματα που θετεις ΔΕΝ απαιτουν κρανκαρισμενο ενισχυτη (ουτε καν Marshall ενισχυτη...)

 

Slash--ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΒΡΩΜΙΚΑ ΤΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΤΟ ΒΡΩΜΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΤΟΥ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΡΑΝΚΑΡΕ ΗΤΑΝ ΤΟ GAIN...

 

Billy Duffy-ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΟ SS ROLAND & ΤΑ ΒΡΩΜΙΚΑ ΤΟΥ ΑΠΟ TS,ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΣΕ ΛΟΓΙΚΕΣ ΕΝΤΑΣΕΙΣ (ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΗ ΜΕΣΗ) (ημουν backstage οταν ειχαν παιξει και τα θυμαμαι καλα...)

 

Joe Perry-τωρα πια περισσοτερο μικρους ενισχυτες χρησιμοποιει στο στουντιο και κυριως πεταλια live...

 

 

Joe Satriani-τα ιδια με τον Slash & αυτος ο βρωμικος ηχος του ειναι καθαρα αποτελεσμα προενισχυσης και οχι amp cranking

 

 

Richie Blackmore-Αυτος επαιζε με ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΥΣ 200αρηδες Major & ενα...ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΟ που το χρησιμοποιουσε για να παραμορφωνει τον ηχο,τωρα πια βεβαιο και αυτος ακολουθει τη κλασσικη λυση του δικαναλου ενισχυτη...

 

 

Tony Iommi(Laney)-Αυτος στην αρχη επαιζε με Laney (οχι βεβαια τιγκαρισμενους μια και η βρωμα του εβγαινε κυριως απο το Dallas Range Master Treble Booster,αλλωστε δεν ειχε και ιδιαιτερα βρωμικο ηχο,οπως ΟΛΟΙ οι μεγαλοι hard rock κιθαριστες ο ηχος του ειχε σχετικα ΛΙΓΟ gain.. ) τωρα πια βεβαια παιζει καργα με προενισχυτικη παραμορφωση

 

 

Gary Moore-Και αυτος κυριως με προενσιχυση και πεταλακια εβγαζε τον ηχο του (ειδικα στην μεταλλαδικη περιοδο του)

 

 

Rory Gallagher (AC30 & Bassman)-Αυτος οντως τους ανοιγε αλλα αν δεν ειχε το treble booster δουλεια δεν εκαμε..

 

Schenker & Jabs-Τα ιδια με τον Slash & ολους τους μεταλλαδες και αυτοι

 

Schenker (o άλλος ντε!)-δεν τον ξερω

 

Uli Jon Roth-Τα ιδια και αυτος..

 

Dave Murray & Adrian Smith-καλα ειδικα αυτοι ακομα και τωρα με  τις κλασσικες rack προενισχυσεις της Marshall παιζουν

 

 

Tipton & Downing-τα iδια με τους παραπανω

 

Mustaine & Friedman-τα ιδια και αυτοι..

 

Petrucci (Mesa)-τα ιδια και αυτος..

 

Oliva brothers-δεν τους ξερω..

 

Οι Lynard Skynard χρησιμοποιουσαν 160αρηδες  PEAVEY MACE με τραντζιστορατη προενισχυση σε κτηνωδεις JBL loaded καμπινες ,οι οποιοι δεν παραμορφωνουν ουτε με σφαιρες οποτε παλι τα πεταλακια εκαναν την δουλεια (και αυτοι βεβαια δεν εχουν ιδιαιτερα παραμορφωμενο ηχο)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτορα μαλλον σαν Oliva bros εννοεις τον Criss Oliva, τον κιθαριστα των Savatage (εκρηκτικος κιθαριστας με πολυ προσωπικο υφος και αδικα αγνωστος κατ'εμε), αφου ο αδερφς του επαιζε...πληκτρα!

Ο Criss Oliva επαιζε τις Jackson/Charvel του σε 100άρη λαμπατο Laney, ολοκαθαρο στο low gain καναλι, και βρωμα εβγαζε απο δυο Boss ds-1 στη σειρα (ενα με το tone κατω για ρυθμικα κι ενα με το tone τερμα για τα σολο του.

Οποτε σιγουρα "φουσκωνε" ο τελικος για να παιζει καθαρα στις εντασεις των συναυλιων, αλλα η βρωμα εβγαινε απο τα τρανζιστορακια των Boss..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Jon έπαιζε τα πάντα και είχε ξεκινήσει από την κιθάρα μαζί με τον αδερφό του και μάλιστα είχε παίξει και κιθαριστικά μέρη σε album στα οποία δεν πήρε τα credits, γι'αυτόν τους ανέφερα μαζί. Τις υπόλοιπες πληροφορίες να πω την αλήθεια δεν τις γνώριζα και ευχαριστώ που τις πόσταρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με όλο το σέβας προς κάποιους σπουδαίους κιθαρίστες εντός και εκτός πόρδουμ ,έχω τη δικιά μου,κατάδικιά μου άποψη, την οποία απέκτησα, πριν καν αποκτήσω ενισχυτή και αξιοπρεπή κιθάρα  8)

Βρέθηκα να παίζω στο ξεκίνημα της σπουδαίας καριέρας μου ;D με μια Στράτο του 75 και μια πεταλιέρα Boss με το official petallboard  και το μετασχηματιστή της το 82 καθότι συστεγαζόμασταν σε στούνδιο-όχι μασάζ- με βάνδα που είχαμε κοινό νδράμερ.

Όταν απέκτησα το 86 τη κιουρία στ αριστερά και το ταπεινό κυριούλη στο κέντρο κατά το 88 ,απαλλάχθηκα απ το καημό της φλάντζας ,του νδιλέι του κομβρέσσορα και άτινων αιτιών δια να  χαλάω τα τσάκρα μου .

Δεν θέλω ,ούτε λάμπες ,ούτε φλάντζες ,αλλά είπαμε , ο καθένας έχει τη γνώμη του ................και βασικά είναι θέμα χεριών  ;D κι εγώ προς ώρας έχω δύο γυμνασμένα και με ανεπτυγμένη τρυχοφυία και εις τας δύο παλάμες  ;D ;D ;D

P7020004.thumb.JPG.3ce6703191f346da3f0855445f4b6d79.JPG

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η squier στα δεξια με τη νεκροκεφαλη....Ποσο σου τεριαζει ρε μπαγασα. :D ;) ;D ;D Ακους και Αβριλ λαβιν ? :o 8) ;D

Ποιος ενισχυτης ειναι αυτος ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με όλο το σέβας προς κάποιους σπουδαίους κιθαρίστες εντός και εκτός πόρδουμ ,έχω τη δικιά μου,κατάδικιά μου άποψη, την οποία απέκτησα, πριν καν αποκτήσω ενισχυτή και αξιοπρεπή κιθάρα  8)

Βρέθηκα να παίζω στο ξεκίνημα της σπουδαίας καριέρας μου ;D με μια Στράτο του 75 και μια πεταλιέρα Boss με το official petallboard  και το μετασχηματιστή της το 82 καθότι συστεγαζόμασταν σε στούνδιο-όχι μασάζ- με βάνδα που είχαμε κοινό νδράμερ.

Όταν απέκτησα το 86 τη κιουρία στ αριστερά και το ταπεινό κυριούλη στο κέντρο κατά το 88 ,απαλλάχθηκα απ το καημό της φλάντζας ,του νδιλέι του κομβρέσσορα και άτινων αιτιών δια να  χαλάω τα τσάκρα μου .

Δεν θέλω ,ούτε λάμπες ,ούτε φλάντζες ,αλλά είπαμε , ο καθένας έχει τη γνώμη του ................και βασικά είναι θέμα χεριών  ;D κι εγώ προς ώρας έχω δύο γυμνασμένα και με ανεπτυγμένη τρυχοφυία και εις τας δύο παλάμες  ;D ;D ;D

 

παντα εξαρταται τι παιζεις και εμεις στο σκυλαδικο παιζαμε με κιθαρα καλοδιο και κονσολα αλλα στο σπιτι που θελεις γουστα ε ενα drive , delay to θελεις..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου