Προς το περιεχόμενο

Πειραγμα σε φθηνη κιθαρα


ASPIRE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,αν και παρακολουθω εδω και καιρο το forum του noiz, ανοιγω για πρωτη φορα θεμα-βασικα ερωτηση..

Τον τελευταια καιρο ψηνομουνα για μια δευτερη κιθαρα και τελικα παρηγγειλα απο το Thomann αυτη  http://www.thomann.de/gr/harley_bentonhbt1500tbk_egitarre.htm με σκοπο σιγα σιγα να της αλλαξω μερικα πραγματα οπως μαγνητες,ηλεκτρονικα,tuners.bridge-αρκετα μαλλον :).

Θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου προτεινει μαρκες,μοντελα γι αυτα και απο που συμφερει να τ αγορασω?

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι επιλογές είναι άπειρες. Αν δεν γράψεις τι ήχο θέλεις, τι παίζεις και τα σχετικά, δεν μπορεί κανείς να σε βοηθήσει.

 

Επίσης, αν σκέφτεσαι να αλλάξεις ΤΟΣΑ πολλά πράγματα, ίσως το τελικό κόστος να ξεπεράσει αυτό μίας αξιοπρεπούς κιθάρας που θα μπορούσες να πάρεις εξαρχής και να ξεμπερδέψεις. Εκτός αν θέλεις να το κάνεις σταδιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τι ακριβώς θες να κάνεις; Δηλαδή..... θες να κάνεις κάτι κουφό για πείραμα ή χαβαλέ; Ή θες να φτιάξεις μια νορμάλ καλή κιθάρα σιγά σιγά; Γιατί αν θες το δεύτερο..... δε νομίζω να είναι καλή ιδέα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θέμα, και όντως χρειάζεται να διευκρινίσεις για ποια χρήση ακριβώς προορίζεται η κιθάρα.

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για πείραγμα σε φθηνή κιθάρα, αλλά μάλλον στα όρια του prepared guitar. Ο θωμάς έχει αυτή ας πούμε http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbms15sb_egitarre.htm, που λέει πολύ και είναι μόνο στα 80 Ευρώ. Εγώ θα ήθελα να την διαλύσω, να την χαράξω, να την ζωγραφίσω, να την καρφώσω, να την λυγίσω, να την βασανίχω, να την επεξεργαστώ και πάνω της να μεγαλουργήσω!!!

 

sfyraki.blogspot.com

 

Κουλ, βασικά θέλω κάτι γελοία φθηνό για να κάνω τα πειράματά μου. Έχετε καμιά ιδέα??? Δέχομαι και προσφορές για δικές σας κιθάρες που δεν θέλετε πια ή είναι άχρηστες. Στείλτε τις προτάσεις σας ή από το noiz ή στο [email protected]

 

Ευχαριστώ!!!

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,αν και παρακολουθω εδω και καιρο το forum του noiz, ανοιγω για πρωτη φορα θεμα-βασικα ερωτηση..

Τον τελευταια καιρο ψηνομουνα για μια δευτερη κιθαρα και τελικα παρηγγειλα απο το Thomann αυτη  http://www.thomann.de/gr/harley_bentonhbt1500tbk_egitarre.htm με σκοπο σιγα σιγα να της αλλαξω μερικα πραγματα οπως μαγνητες,ηλεκτρονικα,tuners.bridge-αρκετα μαλλον :).

Θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου προτεινει μαρκες,μοντελα γι αυτα και απο που συμφερει να τ αγορασω?

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα..

 

OK, φίλε μου, να την πειράξεις την κιθάρα όσο δεν πάει άλλο, αλλά εγώ στη θέση σου θα έκανα κάτι άλλο.

 

Θα έπερνα μια πιο vintage κιθάρα, η οποία να επιδέχεται περισσότερες μόντες... ;)

 

Γιατί, όπως και να το κάνουμε, αυτή η κιθάρα είναι ''περίεργη'' από μόνη της...

Τέλε με διπλούς; :-\

 

Πάρε μια πιο νορμάλ κιθάρα, που πειράζεται και πιο εύκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα κατι ενδιαμεσο..Κοιταξε δεν εχω ψευδαισθησεις οτι εχει τις πολλες δυνατοτητες εστω και μ αυτες τις αλλαγες.Εξαλλου εχω μια καλη κιθαρα..Απλα μεχρι να μπορεσω ν αγορασω αυτη που πραγματικα θελω για δευτερη , ειπα να εχω κι ενα διαφορετικο ηχο απ αυτο που εχω τωρα εννοειται βεβαια σε μια κατα πολυ πιο μετρια μορφη..

Στην ουσια το κυριοτερο που ψαχνω ειναι κατι σε μαγνητες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τη συγκεκριμενη τη διαλεξα για εμφανισιακους λογους,αφου ηταν μια αποφαση της στιγμης γνωριζοντας οτι

δεν υπαρχουν και πολλα αλλα κριτηρια για τις συγκεκριμενες κιθαρες.

Οσο για τον ηχο μου,θα ηθελα απο τη στιγμη που μου δινεται η ευκαιρια μ αυτη την κιθαρα να παρω καποιους μαγνητες που να βγαζουν καλα και "γλυκα" καθαρα.

Παιζω indie rock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου