Προς το περιεχόμενο

Όταν ένα φτηνό πετάλι κάνει την διαφορά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω! Ηταν απο τα πιό καλά πετάλια που είχα μαζί με το τεθωρακισμένο Marshall Guv'Nor. Σταθερές αξίες (στα αυτιά μου και στη τσέπη μου) αυτά τα δύο!

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για tubescreamerοειδές φθηνό πετάλι που κάνει καλή δουλειά το holy grail είναι το Bad Monkey. αν και πλέον με τα φθηνά joyo πετάλια μπορεί να υπάρχουν και καλύτερες επιλογές.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάτι μήνες, είδα το pedalboard του ενός κιθαρίστα των Last Drive, σε ένα live που είχαν..

 

Για όσους δε γνωρίζουν, οι Last Drive είναι το καλύτερο ελληνικό garage συγκρότημα. Είναι 30 χρόνια μπάντα και με κάποιες αλλαγές στο line up, παίζουν ακόμα. Μάλιστα, έχουν και πρόσφατες δουλειές με εξαιρετικό ήχο (σε περίπτωση που υποπτευθήκατε το αντίθετο εξαιτίας της λέξης garage).

 

Ε λοιπόν, το pedalboard ήταν αρκετά ταπεινό και ο ήχος όπως έπρεπε. Για παράδειγμα, υπήρχε στο pedalboard ένα Danelectro Tuna Melt (αξίας 30€).

 

Πόσοι είναι αυτοί βέβαια που θα το σνομπάρανε επειδή είναι Danelectro και στοιχίζει μόνο 30€? Ακόμα χειρότερα, πόσοι είναι αυτοί που θα το αγοράζανε και θα λέγανε τα καλύτερα αν είχε το ίδιο κύκλωμα αλλά έγραφε Mad Professor και η τιμή του ήταν 180€?

 

 

 

 

Το ίδιο συμβαίνει τώρα και με τα JOYO απίστευτα πετάλια των 30 δολαρίων, σε στιβαρά μεταλλικά κουτιά  που ο κόσμος δεν τα αγοράζει γιατί είναι φτηνά.

 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα ότι κάποια πετάλια είναι τουλάχιστον υπερεκτιμημένα !!!

Εγώ θα πω απλώς ότι ένα πολύ καλό-ακριβό πετάλι πολλές φορές δεν ταιριάζει με το τι περιμένει να ακούσει ο κιθαρίστας ! Τα τελευταία 10 χρόνια αγόρασα σχεδόν ότι υπήρχε στην αγορά από ακριβό-boutique πετάλι για booster-overdrive... Τζίφος!!! Τα πούλησα όλα χάνοντας αρκετά λεφτά αν και τα περισσότερα δεν τα είχα χρησιμοποιήσει καν...

Στη συνέχεια το έριξα στα vintage πετάλια (τάδε χρονολογίας κτλ) που υποτίθεται ότι δεν υπήρχε καλύτερο....

Και πάλι τζίφος...

Τους τελευταίους 8-10 μήνες κατέληξα... ευτυχώς.... Που;;; Σε ένα bad monkey των 30 ευρώ που μάλιστα το πήρα εις διπλούν... Τέτοιος έρωτας... Από τότε δεν έχω σνομπάρει κανένα πετάλι όσο φθηνό και αν είναι... μέχρι να το χρησιμοποιήσω εγώ ο ίδιος, να το κρατήσω ή να το απορρίψω !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok κατάλαβα, όμως επειδή είναι tubescreamer τύπου εφέ πρέπει να έχει έμφαση στα μεσαία και να είναι στενό συχνοτικά νομίζω, όσο για τις δυναμικές δεν γνωρίζω κάτι επ' αυτού. Κ μιας και εξέφρασες γνώμη mr. longshadow ποιο πετάλι π.χ. είναι σαν το sd-1 αλλά χωρίς τα μειον. που ανέφερες; ΝΑ μάθουμε και τπτ και να έχουμε υπ' όψιν για καμιά μελλοντική δοκιμή άμα τύχει.

Thanks in advance

 

Try this one...

 

LTD_SR.jpg

 

or this one...

 

13032015295339.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην πάμε αρκετά μακριά.

Εφτιαξα ένα Okko Diablo Gain Plus, το κουτί και τα κουμπιά τα αγόρασα από Γερμανία.

Χοντρικής το πετάλι μου βγήκε 75ευρο αλλά θεωρείται το καλύτερο Overdrive αυτήν την στιγμή, η τουλάχιστον οι Γερμανοί το προμοταρουν ετσι.

Αν και  νομίζω ότι με το Gain +  γίνεται πλέων Distortion.

Η Okko  το πουλάει 330 εύρο, όταν  είπα σε έναν φίλο να το βάλει σε ένα Live ξίνισε, μετά από δυο εβδομάδες που το άκουσε να “παίζει” του έπεσαν τα μούτρα.

Αυτό κάνει και η Danelectro  και η Joyo, απλά αντιγράφει.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Try this one...

 

LTD_SR.jpg

 

or this one...

 

13032015295339.jpg

 

Το φανταζόμουν ότι θα προτείνεις κάτι τέτοιο. Νομίζω όμως ότι το stardust δεν έχει τόσο έμφαση στα μεσαία. Επίσης και τα δύο είναι ακριβούτσικα. Thanks anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πολλάααααα χρόνια το είχα πάρει από τον Νάκα σε εξευτελιστική τότε τιμή (το είχε προσφορά ή κάτι τέτοιο) και ΣΚΟΤΩ.

 

00000156_1.jpg

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι καταπληκτικό με strat...

 

 

 

Τώρα γιατί μου το κάνεις αυτό ρε longshadow... >:( Θα κούμπωνε γάντι με τον Marshall JVM μου...  ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου