Προς το περιεχόμενο

Τις συμβουλές σας για τρόπο ηχογράφησης τυμπάνων.


Amitdrums

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις ακούσει όμως σε κανα live 16αρα κασα, με ή χώρίς μικρόφωνα;

Έχω ακούσει αρκετές φορές και με και χωρίς. Με μικρόφωνο έβγαινε ΟΚ. Χωρίς, άλλοτε έτσι άλλοτε αλλιώς. Δυστυχώς δεν έχω παίξει για να έχω προσωπική άποψη.

Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να το συζητάμε πάντως, αφού μπορείς να δοκιμάσεις και να βγάλεις το δικό σου συμπέρασμα. Είναι βέβαιο ότι δεν θα έχεις τις χαμηλές που θα σου δώσει μια 22άρα (οι οποίες όμως ενδέχεται να γίνουν ενοχλητικές σε πολύ μικρούς χώρους), αλλά μπορεί το αποτέλεσμα να σε καλύψει.

 

Για τα περί ηχογράφησης, νομίζω ότι πήρες αρκετές απαντήσεις που θα σε βοηθήσουν τουλάχιστον να ξεκινήσεις. Από κει και πέρα είναι θέμα διαβάσματος, πειραματισμού και επιμονής. Και από ότι καταλαβαίνω είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς σοβαρά, οπότε δεν σε φοβάμαι! ;D

 

Είχα ανεβάσει παλιότερα ένα βίντεο με τύμπανα ηχογραφημένα με παρόμοιο εξοπλισμό:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=194107.msg672397#msg672397

Βάζω το λινκ μόνο και μόνο γιατί νομίζω ότι είναι καλό να υπάρχει σαν αναφορά μέσα σε ένα σχετικό θρεντ.       

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οσο για την 16αρα μποτα,

 

καλα ΠΟΣΕΣ φορες πρεπει να το πω εδω μεσα?... ;D

 

κασα κατω απο 24" ΔΕΝ ειναι κασα.. ;D...ΤΟΜ ειναι που επεσε στο πατωμα...

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ΠΟΣΕΣ φορες πρεπει να το πω εδω μεσα?... ;D

 

κασα κατω απο 24" ΔΕΝ ειναι κασα.. ;D...ΤΟΜ ειναι που επεσε στο πατωμα...

 

;D

Τέτοια λέγε του τού ανθρώπου, και θα πουλήσει την Catalina για να πάρει κανένα θηρίο.

Και μετά δεν θα χωράει ούτε να περάσει από την πόρτα του οποιουδήποτε "Art Cafe" (και περιστασιακά live stage) των 20 τετραγωνικών, που θα πάει να παίξει! ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια λέγε του του ανθρώπου, και θα πουλήσει την Catalina για να πάρει κανένα θηρίο.

Και μετά δεν θα χωράει ούτε να περάσει από την πόρτα του οποιουδήποτε "Art Cafe" (και περιστασιακά live stage) των 20 τετραγωνικών, που θα πάει να παίξει! ;D

Έχει δίκιο ο από πάνω σου αγαπητέ μου.

Τώρα για τα 20τμ δεν χρειάζονται τέτοια...κατεβαίνεις και με ένα ψηφιακό.  ;D Σιγά μην ξεκινήσουν τα stage divings οι καλεσμένοι...και χάσει η μάνα το παιδί και το παιδί την Gibson.  :)

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ. αυτος που παιζει με 28αρα

 

 

δεν θα παιξει ποτε στο Art Cafe?

 

;D

 

(εξω απο την πλακα τη ΗΧΑΡΑ που εχει η 28αρα....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγώ θα ήθελα να προσθέσω κάποια πράγματα...

 

- το μέγεθος και ο τύπος του drum kit φυσικά και είναι εξαιρετικά σημαντικός... φυσικά όμως και δεν υπάρχουν κανόνες του τι κολλάει που... είναι θέμα αισθητικής και προσέγγισης. Γενικέυσεις του είδους μια μικρή κάσα έχει λιγότερα χαμηλά ή μια κάσα με κλειστό resonant head έχει λιγότερο attack είναι απλά ατυχείς.

 

- ο χώρος παίζει τρομακτικά μεγάλο ρόλο... φυσικά ακολουθεί τον εκτελεστή και το κιτ , αλλά εξακολουθεί να είναι τεράστιας σημασίας...ειδικά στα τύμπανα που λόγω ακουστικής ενέργειας και συχνοτικού περιεχομένου κυριολεκτικά θέτουν τον χώρο σε κίνηση με αποτέλεσμα να αποτελεί προέκταση του οργάνου. Ασχέτως λοιπόν από το είδος, μέγεθος κλπ ένας συγκεκριμένος χώρος αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του τελικού ηχητικού αποτελέσματος.

 

- η επιλογή της τεχνικής ηχογράφησης επίσης (πρέπει να) αποτελεί προιόν αισθητικής προσέγγισης... το ζητούμενο είναι να πετύχουμε τον ήχο που ταιριάζει με τον εκάστοτε σκοπό και όχι απλά να λέμε αυτό είναι καλύτερο από το άλλο...γιατί πολύ απλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει... η κόντρά ανάμεσα στο minimal micing και Multi micing είναι απλά χαζή.

 

- στις στέρεο τεχνικές, ακόμη και όταν είναι εξεζητημένες όπως πχ η G.Johns θεωρούμε ως δεδομένο την hard panned τοποθέτηση. Το έυρος της στερεοφωνικής εικόνας καθορίζεται από την επιλογή και εφαρμογή της τεχνικής τοποθέτησης των μικροφώνων και όχι από το Panning.

 

- Η επεξεργασία (eq, compression κλπ) ακόμη και αν εκ των πραγμάτων αποτελεί δευτερεύουσα διεργασία στο συνολικό signal chain , εντούτοις αποτελεί τρομερά σημαντικό κομμάτι του τελικού αποτελέσματος, είτε το ζητούμενο είναι ένα natural sounding kit είτε ένα processed multi mic'ed kit.

 

παραθέτω κάποια ακόμη video παραδείγματα ως ακουστικό υλικό για τα παραπάνω:

 

g.johns 4 mic variation (no snare mic + an extra mono room mic)

 

 

generic multi mic'ed drum kit with closed resonant head

 

 

minimal mic'ed small acoustic drum kit (3 mic overhead setup plus distant kick drum mic)

 

 

multi mic'ed hard rock drum kit (with ambience mics)

 

 

 

...όπου είναι δυνατόν χρησιμοποιείστε την hd επιλογή

 

...δείτε πόσο εμφανής είναι η ηχητική υπογραφή του χώρου σε όλα τα παραδείγματα  ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Η επεξεργασία (eq, compression κλπ) ακόμη και αν εκ των πραγμάτων αποτελεί δευτερεύουσα διεργασία στο συνολικό signal chain , εντούτοις αποτελεί τρομερά σημαντικό κομμάτι του τελικού αποτελέσματος, είτε το ζητούμενο είναι ένα natural sounding kit είτε ένα processed multi mic'ed kit.

 

+1000

 

btw. ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δουλεια εχεις κανει Νικοδημε!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ. αυτος που παιζει με 28αρα

 

δεν θα παιξει ποτε στο Art Cafe?

 

Φυσικά και θα παίξει. Ειδικά αν ο ιδιοκτήτης είχε σκοπό να κάνει ανακαίνιση ούτως ή άλλως. ;D

 

 

(εξω απο την πλακα τη ΗΧΑΡΑ που εχει η 28αρα....)

 

Oh yes!

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δουλεια εχεις κανει Νικοδημε!

Απίστευτη ιντίντ...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες συμβουλές αλλά και το πλούσιο υλικό. Σε συνδυασμό με διάβασμα και εφαρμογή έχω δουλειά για αρκετό καιρό νομίζω.

Θα επανέλθω οταν θα έχω νέο και καλύτερο υλικό προς αξιολόγηση και σχολιασμό.

Οπως προειπώθηκε, "ένας καινούριος κόσμος απλώνεται μπροστά.."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου