Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά 3 κιθαρών & 1 μπάσου!


VKz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμητές,

 

σε λιγότερο από 1 μήνα μετακομίζω μόνιμα στη Γερμανία για σπουδές και έχω ένα θέμα με τα όργανα μου! Η μεταφορική που ρώτησα δε μεταφέρει κάτι άλλο εκτός από οικιακές συσκευές και οι courrier δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη σε περίπτωση φθοράς κάποιου οργάνου! Οι 2 ηλεκτρικές κιθάρες βρίσκονται σε σκληρή θήκη, ενώ το μπάσο και η ακουστική μου βρίσκονται σε μαλακή! Η ερώτηση μου λοιπόν προς εσάς είναι τι μου προτείνετε να κάνω για να μεταφέρω τα όργανα μου στη Γερμανία και να φτασούν εκει υγειή!

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ψαξεις αλλη μεταφορικη! Κανονικα θα επρεπε να μεταφερουν οτιδηποτε και αν θες να μπορεις να τα ασφαλισεις κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ψαξεις αλλη μεταφορικη! Κανονικα θα επρεπε να μεταφερουν οτιδηποτε και αν θες να μπορεις να τα ασφαλισεις κιολας!

 

Aυτο για πρωτη κινηση. Μην εμπιστευτεις κανεναν, συσκευασε τα οργανα μονος σου με πολλες στρωσεις bubble wrap και σκληρο χαρτονι πανω απο τις θηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λιγότερο από 1 μήνα μετακομίζω μόνιμα στη Γερμανία για σπουδές

Λοιπόν άκου...για τους πρώτους μήνες δεν θα σου χρειαστούν 3 κιθάρες και ένα μπάσσο...εκτός εάν πάς να σπουδάσεις μουσική!!! 8)

Θα πάρεις λοιπόν μαζί μόνο τη 1η κιθάρα.

Τα Χριστούγεννα που θα έρθεις Ελλάδα ή θα έρθουν κάποιοι δικοί σου, θα έρθει το δεύτερο όργανο...μέχρι το καλοκαίρι θα τα έχεις όλα...

Εγώ έτσι έφερα περίπου 300 ποτήρια για τη συλλογή μου από ποτήρια μπύρας όταν ήμουν φοιτητής στο εξωτερικό ;)...και έσπασε μόνο ένα που το είχα διπλό ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι,αν δεν χρειάζεσαι για κάποιο λόγο όλα τα όργανα από την 1η μέρα,μπορείς να τα φέρεις/φέρνουν σταδιακά.

Εγώ να σου πω την αλήθεια,δε θα εμπιστευόμουν μουσικά όργανα σε μεταφορική,

ειδικά σε κάποια που δεν έχει ιδέα πως να μεταχειριστεί ένα μουσικό όργανο.

 

Γερμανία έχω μεταφέρει με double gigbag 2 κιθάρες ταυτόχρονα επάνω στην καμπίνα του αεροπλάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα τις χρειαζομαι ολες τις κιθαρες γιατι οντως θα παω να σπουδασω μουσικη:-) αρχικα θα δοκιμασω μια αλλη μεταφορικη που μου προτεινε ενας συμφορουμιτης και αν μπορεσω θα τς ασφαλισω κιολας! Σας ευχαριστω πολυ και παλι ολους:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα μετέφερα όλο μου το νοικοκυριό στην Γερμανία, λόγω μετακόμισης. Οι εμπειρίες μου δεν ήταν και οι καλύτερες, το ότι ήρθαν σώα τα πράγματα οφείλεται κυρίως στο ανελέητο τύλιγμα σε bubble wrap/χαρτόνια/κλπ παρά στην ευγένεια και την προσοχή των μεταφορέων. Επίσης έφαγα και στήσιμο 2 μέρες γιατί "το φορτηγό κάπου κόλλησε" και "έλα μωρέ πως κάνεις έτσι θα τα πάρεις τα πράματα".

 

Εν κατακλείδι: κάντο ΜΟΝΟ αν είσαι απελπισμένος και ΜΟΝΟ με πολύ καλή συσκευασία. Αν είσαι bolt-on ξεβίδωμα μπράτσου και συσκευασία ξεχωριστά. Αν είσαι κολλητός ή μονοκόμματος ΠΡΟΣΕΥΧΗ και ΝΗΣΤΕΙΑ.

 

Επίσης καλό θα ήταν να προσεύχεσαι 3 φορές την μέρα να μην βρεθούν τα πράγματα σου σε καμιά Τσεχία/Ουκρανία/Αυστραλία/Μαγική Χώρα της Μπάρμπι. Μην ξεχνάς, κάνεις μπίζνες με βαλκάνιους.

 

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η μεταναστευση προς γερμανία συνεχίζεται...

 

Σε ποιες πόλεις αν επιτρέπεται είστε? (kwstas79 και σένα ρωτάω)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έκλαψα το headstock τις les paul μου με τους μακάκες θα σου έλεγα να πάρεις 2 όργανα στην καμπίνα ένα στην πλάτη και ένα χειραποσκευή (δεν s λέει κανεις τίποτα δοκιμασμένα)και λογικά θα σε πάνε οι δικοί σου στο αεροδρόμιο, πάρε ακόμα ένα όργανο μαζί σου και όλο και κάποιος θα στο περάσει για χειραποσκευή του! εγώ τουλάχιστον κάπως έτσι τα πέρασα! με ποια εταιρία πετάς? γιατί στην aegean s κάνουνε και μετακόμιση τα παιδιά!με έχουνε σώσει παρα πολλές φορες! (όταν έφερνα μια doubleneck και μια βαλίτσα με το pc μου και τα πετάλια μου κάπου στα 36 κιλά :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου