Προς το περιεχόμενο

Kιθαρες VIGIER...τη γνωμη σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..προσφατα ακουσα οτι εχουν εξαιρετικα χαμηλο action...εργοστασιακα 2mm στο 12 ταστο. Eχω προβλημα με τα χερια μου εδω και χρονια.. και πλεον βρισκομαι με μια ibanez prestige...με οντως πολυ χαμηλο action αλλα με πολυ setαρισμα και πολυ παιδεμα γενικοτερα. Φανταζομαι λοιπον πως μια κιθαρα που εργοστασιακα εχει τοσο χαμηλο action θα εχει περιθωρια για ακομα πιο χαμηλο με λιγο πειραγμα.

 

Πριν βιαστειτε..να σας πω πως εχω σοβαρο θεμα με τους τενοντες μου και το χαμηλο action για καποιον "υγιη" για μενα ειναι απλα ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΟ...οποτε ειναι πολυ σημαντικη η ερωτηση μου και θα ηθελα τη γνωμη σας αν ετυχε ποτε να δοκιμασετε καποια κιθαρα VIGIER..και να τα οσα λενε αληθεουν..

 

Πραγματικα θα ηταν δωρο θεου για μενα μια κιθαρα η οποια εχει extra χαμηλο action και τα bends γινονται καθαρα :)

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει / παίξει εκτενώς.

Ωραία εμφανισιακά κιθάρα, άριστα σεταρισμένη από τη μάνα της, αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί κάποιος θα πλήρωνε τόσα λεφτά.

Όντως χαμηλό action αλλά καμία διαφορά από την Ibanez Prestige μου όπως την έστησε πρόσφατα ένας καλός μάστορας.

Πήγαινε την καημένη την Ibanez σου σε κάποιον που ξέρει τη δουλειά, πες του τι θες και μη την πάρεις πίσω μέχρι να σου κάνει αυτό που θες.

Τα λεφτά για τη Vigier κάντα κάτι πιο χρήσιμο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει / παίξει εκτενώς.

Ωραία εμφανισιακά κιθάρα, άριστα σεταρισμένη από τη μάνα της, αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί κάποιος θα πλήρωνε τόσα λεφτά.

Όντως χαμηλό action αλλά καμία διαφορά από την Ibanez Prestige μου όπως την έστησε πρόσφατα ένας καλός μάστορας.

Πήγαινε την καημένη την Ibanez σου σε κάποιον που ξέρει τη δουλειά, πες του τι θες και μη την πάρεις πίσω μέχρι να σου κάνει αυτό που θες.

Τα λεφτά για τη Vigier κάντα κάτι πιο χρήσιμο.

 

Μπορεις να μου στειλεις το ονομα του μαστορα στο mail μου ??? [email protected] // thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως την παρακάτω θα την έπαιρνα...

http://www.vigierguitars.com/page/fiche_produit.php?id_prod=3469

 

γιατί δεν πας να παίξεις με μία?

απ' όσο ξέρω(αν είσαι Αθήνα) υπάρχουν...

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε την καημένη την Ibanez σου σε κάποιον που ξέρει τη δουλειά, πες του τι θες και μη την πάρεις πίσω μέχρι να σου κάνει αυτό που θες.

 

+1

 

Eιμα κατοχος μιας Excalibur Indus (μαυρης :P) τα τελευταια 3 χρονια. Η ταστιερα της ειναι αρκετα flat οπου σε συνδιασμο με το D shape του μπρατσου μου θυμιζει λιγο ταστιερα κλασσικης (αρκετα πιο λεπτη βεβαια μην φοβασαι!). Τωρα σε συγκριση με το μπρατσο των prestige, ειναι λιγο πιο στενο και σιγουρα πιο παχυ...αν αυτο ειναι καλο ή κακο, εσυ το ξερεις.

 

Επισης η ιστορια με το carbon οντως δουλευει, εχω ανεβασει παχος χορδων απο 9 σε 10, και εχει φαει απειρο air condition/καλοριφερ χειμωνα καλοκαιρι κλπ κπ και δεν καταλαβαινει τιποτα! Ντουφεκι ;D

 

Δυστυχως δεν μπορω να επιβεβαιωσω τα 2mm action απο το εργοστασιο, αφου ειμαι ο 2ος ιδιοκτητης. Το site τους παντως το αναφερει, μαζι με τα υπολοιπα μετρηματα της, ισως βγαλεις μια ακρη:

http://www.vigierguitars.com/page/fiche_produit.php?id_prod=231

 

Παρολα αυτα, και οντας κατοχος prestige στο παρελθον, δεν ειμαι σιγουρος πως μπορεις να πετυχεις χαμηλοτερο action με τη vigier. Το καλυτερο βεβαια που μπορεις να κανεις βεβαια ειναι να πας και να το παιξεις απο κοντα το οργανο και να σχηματισεις προσωπικη γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Eχω ένα χρόνο την Supra 7. Δεν έχω χρόνο να στο αναλύσω, για μένα είναι τρομερή απλά.

Να πω μόνο ό,τι δε θα χρειαστείς απλά μάστορα με stainless, carbon και με το setup που έρχεται. Α' και επειδή τώρα το είδα, σε ότι αφορά το action είναι ΠΟΛΥ χαμηλό ακόμα και για τρελαμένο shredά.Bend δυσκολευομαι λίγο γιατί ειναι 7χορδη με 10ρες και είμαι άμπαλος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου