Προς το περιεχόμενο

Ιστορική ορθογραφία, να απλοποιηθεί; (οι, η, ει κλπ)


sfaku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Μην αμφιβάλλεις καθόλου. Ρώτα μεγάλης ηλικίας ανθρώπους στην Κρήτη και θα δεις τι θα σου πούν σχεδόν όλοι. Μάλιστα, η 96(!!!) ετών γιαγιά ενός πολύ σημαντικού μουσικού όσο ζούσε έλεγε μαντινάδες από πολύ, πολύ παλιά, τις είχε ακούσει από μωρό παιδί, που μακάρι να την θυμόμουν αυτούσια. Έλεγε ως και την ημερομηνία της Άλωσης, και πόσο έκλαψε τότε ο πληθυσμός που το άκουσε. Και αυτή, και αρκετοί άλλοι αντίστοιχης ηλικίας άνθρωποι μου το είπαν για τα στιβάνια. Ανεξάρτητο μεταξύ τους υπερήλικες, άρα το άκουσαν από παιδιά, όπως μου είπαν και οι ίδιοι. Δεν έχω λόγους να μην το πιστέψω.

 

Από την άλλη, έχω πολλούς λόγους να αμφιβάλλω για τις θέσεις ενός ανθρώπόυ με σαφείς πολιτικές θέσεις, ανεξάρτητα της γνώσης του. Δεν είναι π.χ. τυχαίο ότι ένας άνθρωπος, αρχηγός κόμματος, συνταγματολόγος, με φοβερή γνώση του Συντάγματος, ονομάστηκε «αντισυνταγματολόγος»! Αφού μόνος του έγραψε τους περισσότερους αντισυνταγματικούς νόμους στην ιστορία της Ελλάδος!  ;D

 

Οι θέσεις της Αρβελέρ μου φαίνονταν και μου φαίνονται πολύ περίεργες και ύποπτες, υποκινούμενες από περίεργα πολιτικά κριτήρια. Επίσης όταν κάποιος έρχεται σε σαφή αντιπαράθεση με κορυφαίους του πλανήτη Βυζαντινολόγους, με ουσιαστικό σκοπό την υποβάθμιση της σημασίας της Βυζαντινής περιόδου και προώθηση του γνωστού τσιτάτου ότι οι Βυζαντινοί ήταν ο Ελληνικός Μεσαίωνας και υπήρξε μαύρη σελίδα για τον ελληνισμό, δεν μπορώ να τον πάρω στα σοβαρά. Και όχι, οι Βυζαντινοί δεν πήγαν στο φώς όπως λέει, ακόμη έκαιγαν μάγισσες τότε στη Δύση! Και για κάμποσο καιρό ακόμη...

 

 

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ξέρετε πάντως ότι γράφετε ιστορία .

Μέχρι και οι έγκριτοι σας διαβάζουν.

 

 

http://www.tokoulouri.com/society/like-duh/

 

;D

Ντυρί και κσερό πσομεί ρεεεεε.

Εγκίισι.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρετε πάντως ότι γράφετε ιστορία .

Μέχρι και οι έγκριτοι σας διαβάζουν.

 

 

http://www.tokoulouri.com/society/like-duh/

 

;D

 

Ορίστε ρε, κοτζαμάμ κολλέγιο το στηρίζει. Και τι κολλέγιο! Αμερικάνικο. Κατάλαβαν επιτέλους πως η μελέτη της ελληνικής γλώσσας τρώει άχρηστες εργατοώρες που θα μπορούσαν άνετα να κινηθούν κάπου μεταξύ μπίζνα στάντι και κομιουνικαιισιον εξπερτ.

Ό,τι θεωρείται άχρηστο στην περεταίρω επαγγελματική ανέλιξη του ατόμου, απλά θα παραγκωνίζεται. Αυτό το λέμε εξειδίκευση.

Και βέβαια μόνο οι Αμερικάνοι θα μπορούσαν να επινοήσουν καταστάσεις όπου θα σου τα αρπάζουν χωρίς να σου μαθαίνουν τίποτα. 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε το...ΚΟΥΛΟΥΡΙ ειναι σατιρικό site δεν αναφερει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γεγονοτα.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μετεφερα της Αρβελερ, να εισαι σιγουρος οτι το ειπε ετσι που τo εγραψα, στην τηλεοραση καποτε… μαζι με αλλα που θα χωνευες ακομη ποιο δυσκολα.

 

Την Αρβελερ δεν μπορουσα να παρω στα σοβαρα, αλλα τωρα βλεπω οτι μιλαγε στο χαζοκουτι και προφανως πεταξε μια κουβεντα μεσα στη συζητηση, οποτε μην περιμενουμε και πολλα.

 

Η ενσταση που εκανα σχετιζοταν με το γεγογονος, οτι μετα απο Weber, Annales, Popper ο τροπος που γραφουμε εχει αλλαξει ριζικα, δηλ. δεν χρειαζεται να χωνεψω τιποτα, απλα μου δινεις, υλικο, αναλυση, αποδειξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε το...ΚΟΥΛΟΥΡΙ ειναι σατιρικό site δεν αναφερει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γεγονοτα.. ;D

Θέλει προσπάθεια για να μην το αντιληφθείς.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει προσπάθεια για να μην το αντιληφθείς.  ;D

 

Εμ και εσύ καϋμένε διαβάζεις την έκδοση με το αλφάβητο..διάβασε την ΑΠΛΗ έκδοση με τα ιερογλυφικά.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου