Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για καλωδιο Mogami


Dragoneti3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα δεί βίντεΑ στο youtube αλλά μου φάνηκε απλή η διαδικασία και δεν το έψαξα τόσο για την ποιότητα της κόλλησης . Σκέφτηκα μια κόλληση στο βύσμα μια κόλληση για γείωση και έτοιμος ο Φώντας. Και επειδή έχω ξανακάνει κολλήσεις σκέφτηκα ότι αρκεί να αποφύγω ένωση της γείωσης με την κόλληση στο βύσμα και θα είμαι ΟΚ.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν είναι απλό το θέμα, όχι ότι είναι δύσκολο.

 

Κάτι άλλο που παίζει μεγάλο ρόλο είναι να υπάρχει η επαφή μεταξύ των δύο υλικών και χωρίς να υπάρχει κόλληση, η κόλληση δηλαδή να παίζει μόνο το ρόλο της στήριξης και όχι του αγωγού. Θα έλεγα ότι αυτό είναι και το σημαντικότερο στη σωστή κόλληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

 

Από κολλήσεις ξέρω, έχω κάνει εκατοντάδες, άλλα και πάλι έκανα μια, ξανά μανά χθες το βραδύ με κόψιμο καλωδίου και κόλληση για να δω μπας και παίζει κάτι από εκεί. Δεν έχω προλάβει να τεστάρω όμως γιατί είμαι στην δουλειά τωρα το πρωι.

 

Το θέμα είναι ότι με το πολυμετρο βλέπω τα Ohm του μαγνήτη σωστά άρα λογικά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα κόλλησης.

 

Απλά ρωτώ αν είναι νορμάλ για τα χαρακτηριστικά του καλωδίου τα μειωμένα μπάσα (τα πρίμα δεν είναι shrill απλά λίγο πιο τονισμένα). Πχ πως λένε για τα George L ότι έχουν πιο πολλά πρίμα ή κάποια klotz πιο πολλά μπάσα?

 

Και μιας και τα ανέφερα, το Klotz ac110 τι λέει σαν καλώδιο? Έχω ακούσει καλά λογία από διαφόρους Online και το βλέπω και σχετικά φτηνό το μετρό.

 

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι με το πολυμετρο βλέπω τα Ohm του μαγνήτη σωστά άρα λογικά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα κόλλησης.

Δυστυχώς η ψυχρή κόλληση δεν φαίνεται με πολύμετρο.

 

Δε λέω ότι το πρόβλημα σου είναι σίγουρα εκεί απλά πολλοί μετράνε με πολύμετρο να βρουν ψυχρές κολλήσεις, κάτι το οποίο είναι λάθος.

 

Μπορείς να μας στείλεις ένα κλιπάκι με τις διαφορές των καλωδίων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολυμετρο απλα για να δειξει αν βλεπει full Ohm απο τον μαγνητη, γιατι αν δεν... τοτε σιγουρα υπαρχει προβλημα.

 

Παντως το εκοψα / ξανακολλησα προχθες οποτε ε νισαφι ποσες ψυχρες κολλησεις να γινουν, δεν το εχω δοκιμασει ακομα, και εφτιαξα και ενα ακομα 3m με Klotz Ac-106 οποτε θα εχω ενα ακομα μετρο συγκρισης περα απο το spectraflex.

 

Τωρα μου μενει να βρω χρονο να κατσω να το ελενξω... :P

 

Κλιπακι δυστηχως οχι, δεν εχω καταλληλο εξοπλισμο (μονο με το pod xt live... αλλα εκει που να βγει ακρη... )

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mini update:

 

Τωρα πριν απο λιγο, και με το ζιζανιο της περιεργειας (αν και κομματια απο την δουλεια) να δω αν αλλαξε κατι και πως ακουγεται (και αν ολα οκ) και το klotz ανοιξα τον peavey classic 30 για ενα riff και μονο.

 

Μου φαινεται οτι οκ τωρα οποτε μαλλον ηταν κακη κολληση γιατι (αν και σε πολυ χαμηλες εντασεις) τα 3 καλωδια επαιξαν κοντα το ενα με το αλλο με τα σωστα μπασα.

 

Βεβαια θα περιμενω το τελικο τεστ το σαββατο με τα πιο μεγαλα θηρια για να βγαλω τελικο συμπερασμα αλλα νομιζω οτι ολα οκ...  :)

 

Θα μεταφερω τις περαιτερω εντυπωσεις το σκ...

 

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου