Προς το περιεχόμενο

Ύφασμα για Green Screen στη Θεσσαλονίκη?


Kanimothrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

ψάχνω το χαρακτηριστικό λαχανί ύφασμα για Green Screen στη Θεσσαλονίκη.

 

MobileGreenscreen.jpg

 

Ψάχνω μόνο ύφασμα,καθώς δεν μπορώ να βάψω τον τοίχο.

Τα υφάσματα από e-bay,κ.λ.π. που βρίσκω, έχουν μεταφορικά πολύ μεγαλύτερα από την αξία του υφάσματος,οπότε σκεφτόμουν ότι ίσως σε κάποιο από τα καταστήματα με τόπια υφάσματος έβγαζα άκρη.

Σε ένα forum επεξεργασίας video διάβασα πως στη Θεσσαλονίκη θα έβρισκα τέτοιο ύφασμα στους Γρίβα και Ηλιοφιν,αλλά τα τηλέφωνα που βρίσκω στο internet δεν ισχύουν πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οπουδήποτε πουλάν κουρτίνες / σεντόνια θα βρεις φθηνά, σχεδόν ό,τι απόχρωση σε πρασινάκι θες.

Μια βόλτα στην Ερμού, και δεν θα ξέρεις τι να διαλέξεις.

 

Αν θες να πλερώσεις κάτι παραπάνω...(είτε σε χαρτί, είτε σε πτυσσόμενο φόντο) εδώ:

 

http://www.fotomarket.gr/epaggelmatika-proionta/eksoplismos-studio/fonta-kit-stiriksis-fonton/fonta/

(ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ 25)

Έχουν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ πράματα.

 

Υ.Γ.

 

Υπ’ όψιν πάντως

Θες πολύ καλό φωτισμό όμως και μάλιστα σωστά τοποθετημένο για να κάνεις decent δουλειά, και πολύ καλά τεντωμένο το φόντο, για να μην κάνει σκιές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα Λάκη,ήμουν σίγουρος ότι θα ήσουν από τους πρώτους που θα απαντούσες. :)

Έχω δει τα βίντεό σου και σε έχω διαβάσει σε άλλο thread περί Sony Vegas,το οποίο χρησιμοποιώ και εγώ για video editing.

 

Μάλλον θα προτιμήσω την βόλτα στην Ερμού και τη λύση του υφάσματος.

Έλεγα μήπως υπάρχει κανένας πιο υποψιασμένος πωλητής που να έχει ξανακούσει αυτό που θα ζητήσω.

Γιατί έχω διαβάσει ότι και η απόχρωση του λαχανί έχει τη σημασία της,αν και δεν πιστεύω ότι υπάρχουν μεγάλα περιθώρια να κάνω λάθος στην απόχρωση.

Έντονο λαχανί προς πράσινο θα ζητήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...κανένας πιο υποψιασμένος πωλητής που να έχει ξανακούσει αυτό που θα ζητήσω.

Γιατί έχω διαβάσει ότι και η απόχρωση του λαχανί έχει τη σημασία της,αν και δεν πιστεύω ότι υπάρχουν μεγάλα περιθώρια να κάνω λάθος στην απόχρωση.

Έντονο λαχανί προς πράσινο θα ζητήσω.

 

Παίζουν πολλά ρόλο.

Τι φωτισμό θα έχει το μαγαζί (εσωτερικό) όπου θα διαλέξεις το χρώμα.

Βγάλτο έξω από το μαγαζί , για να το δεις το χρώμα με φυσικό φώς.

Θα έλεγα όσο πιο σκούρο, τόσο καλλίτερο, αλλά μην το παρακάνεις

 

Επίσης παίζει πολύ βασικό ρόλο με τι θα το φωτήσεις εσύ στο χώρο σου.

Με tungsten light, με  fluorescent, με led light, κ.ο.κ.

 

Βασικά είναι trial and error διαδικασία, παίξε με το white balance  της κάμεράς σου (ανάλογα με το φωτισμό του χώρου σου), μέχρι να βρείς τα optimum settings , γι΄αυτό που θες να κάνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι,καλύτερα να το βγάλω στο φως της μέρας για να το δω.

 

Ωραία,trail and error λοιπόν.

Και αν καταφέρω να ελαχιστοποιήσω τα errors,θα ανεβάσω τα κατορθώματά μου να τα δείτε και εσείς. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Και αν καταφέρω να ελαχιστοποιήσω τα errors,θα ανεβάσω τα κατορθώματά μου να τα δείτε και εσείς. ;D

 

 

Ανέβασέ το anyway!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου