Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα απο Αμερική και τελωνείο...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ από το 2000 αλλά από ότι καταλαβαίνω τελευταία, το λεκτικό USPS express το βάζουν by default και από κει και πέρα τα δίνουν σε όποιον courier έχουν σύμβαση.

 

Καθότι οι κάφροι δεν καταλαβαίνουν ότι για εμάς έχει τεράστια διαφορά η επιλογή courier (USPS ή UPS).

 

Μακάρι να κάνω λάθος....

η πλακα ειναι οτι του εστειλα (πριν ψωνισω) επι τουτου μνμ κ του ειπα οτι θελω οπωσδηποτε usps κ μου το ξεκαθαρισε οτι μπορει να στειλει με usps...

αν το μπουγιουρντι ειναι μεγαλο,μπορω να κανω αρνηση παραλαβης...? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν το μπουγιουρντι ειναι μεγαλο,μπορω να κανω αρνηση παραλαβης...? :P

Αν τελικά είναι UPS, τo μπουγιουρντί είναι πάνω-κάτω δεδομένο με την προϋπόθεση οτι τον εκτελωνισμό θα τον κάνεις εσύ και όχι η UPS

17 ευρα τα χαρτιά της ups

15 ευρα η goldenair της οποίας είναι η αποθήκη

23% ΦΠΑ στην συνολική αξία του σώματος (99 + έξοδα αποστολής) καθότι είναι μικρής αξίας και δεν πληρώνεις τίποτα άλλο πλην ΦΠΑ.

2-3 Ευρώ η χαρτούρα του Τελωνείου

Βενζίνες, διόδια Αττικής οδού.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τελικά είναι UPS, τo μπουγιουρντί είναι πάνω-κάτω δεδομένο με την προϋπόθεση οτι τον εκτελωνισμό θα τον κάνεις εσύ και όχι η UPS

17 ευρα τα χαρτιά της ups

15 ευρα η goldenair της οποίας είναι η αποθήκη

23% ΦΠΑ στην συνολική αξία του σώματος (99 + έξοδα αποστολής) καθότι είναι μικρής αξίας.

2-3 Ευρώ η χαρτούρα του Τελωνείου

Βενζίνες, διόδια Αττικής οδού.

thanx Κωστα για τις πληροφοριες,αλλα εγω μενω επαρχια... ;D...οποτε ειναι αδυνατο να παραστω στο αεροδρομιο... :-\

το κοστος ειναι 99 δολλαρια (μαζι με τα ταχυδρομικα:22 δολλαρια το σωμα+77 δολλαρια τα ταχυδρομικα)...

αν μπορω να κανω αρνηση παραλαβης,θα το κανω...προτιμω να χασω περιπου70 ευρω ,παρα να πληρωσω 200 ευρω εκτελωνισμο επιπλεον.... ???

Απλα δεν περιμενα ποτε οτι ενω ενα αντικειμενο ενω δρομολογειται με usps στην πορεια να αλλαζει κ να δρομολογειται με ups....δεν μου εχει ξανασυμβει...μαλλον αυτη θα ειναι κ η κυκνεια αγορα μου απο Αμερικη.,...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 -60 plus το κόβω συνολικά.

 

Κάνε άρνηση παραλαβής και άμα δεν σου κάνει refund τουλάχιστον το κόστος του σώματος, άνοιξε ένα case στο Paypal/Ebay καθότι "item was not received" as described (καθότι κατά την άποψή μου ΔΕΝ ήταν όπως περιγράφη) και βλέπεις...

 

Ελπίζω τελικά να σου έρθει USPS.

 

Με τις παπαριές αυτές και τα κομπλέ πακέτα μεταφοράς/τελωνείων /tracking που γέμισε το Ebay USA, όντως το σκέφτεσαι πάρα πολλές φορές για ογκώδεις αγορές.

Άσε που η Ευρώπη πλέον έχει τις ευκαιρίες της.... 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 -60 plus το κόβω συνολικά.

 

Κάνε άρνηση παραλαβής και άμα δεν σου κάνει refund τουλάχιστον το κόστος του σώματος, άνοιξε ένα case στο Paypal/Ebay καθότι "item was not received" as described (καθότι κατά την άποψή μου ΔΕΝ ήταν όπως περιγράφη) και βλέπεις...

 

Ελπίζω τελικά να σου έρθει USPS.

 

Με τις παπαριές αυτές και τα κομπλέ πακέτα μεταφοράς/τελωνείων /tracking που γέμισε το Ebay USA, όντως το σκέφτεσαι πάρα πολλές φορές για ογκώδεις αγορές.

Άσε που η Ευρώπη πλέον έχει τις ευκαιρίες της.... 

αν ειναι 60 τα δινω να παει στα κομματια...παραπανω ομως για το συγκεκριμενο used σωμα,δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο...

ευχαριστω Κωστα...στην χειροτερη θα κανω το paypal case οπως μου ειπες κ ας ελπισουμε σε καποια καλη καταληξη...

παντως,ας εχουν το νου τους οποιοι μας διαβαζουν...εχει γενικα ψιλοχαλασει η κατασταση στο Αμερικανικο ebay....το παρατηρω καιρο τωρα...Μου φαινεται θα αρχισω να υποστηριζω αγορες μεσω ΕΕ φανατικα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να ρωτήσω..πως μπορώ να φέρω μια κιθάρα απο Αμερική με το λιγότερο δυνατό κόστος τελωνείου?

Τι πρέπει να κάνω?

 

Καλησπερα,

 

Με μια κουβεντα.....αγορασε απο Ευρωπη,θα σε ξεσκισουν!!!!

Το παθαμε με την αγορα σε καποια αθλητικα ειδη με εναν φιλο,280€ τα προιοντα + 122 € το τελωνειο. :'( Αστο παρε απο Ευρωπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.

τις προαλλες παρηγγειλα ενα guitar body (used) απο Αμερικη (99 usd) κ ειπα στον πωλητη να το στειλει με usps...μου ειπε ok τον πληρωσα κ προχωρησε η διαδικασια....μεχρι προχθες που τσεκαρα το tracking μου εβγαζε αυτα:

 

Shipped from US Shipping Center to International Destination

 

Oct-26-13, 16:57 PM, Erlanger

 

Customs Documentation and Labeling

 

Oct-26-13, 14:05 PM, Erlanger

 

Arrived at US shipping Center

 

Oct-25-13, 13:49 PM, ERLANGER, KY 41018

 

In Transit-Processed through USPS Sort Facility

 

Oct-25-13, 12:51 PM, CINCINNATI, OH 45235

 

In Transit-Processed at USPS Origin Sort Facility

 

Oct-22-13, 01:06 AM, BELL GARDENS, CA 90201

 

In Transit-Accepted at USPS Origin Sort Facility

 

Oct-21-13, 23:51 PM, COSTA MESA, CA 92627

 

Σημερα που ξανατσεκαρα μου εβγαλε αυτο:

 

This shipment has been transferred to International Mail Logistics for delivery to the final destination #

με ενα tracking numb το οποιο οταν το παταω με οδηγει σ αυτο στην φωτο:

Αλλαξανε ερημην μου το κουριερ?κ γιατι?

 

wf08.png]wf08.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Στα μεταφορικά μέσα είχε και Import charges? Αν ναι δεν θα πληρώσεις τίποτα στο τελωνείο, θα έρθει κατευθείαν σπίτι σου.

Είναι νέο μάλλον σύστημα του ebay όπου πληρώνεις προκαταβολικά το τελωνείο μέσω του Global Postage Programme.  Δεν έχει σημασία o courier, μπορεί να το αναλάβει και η UPS.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μεταφορικά μέσα είχε και Import charges? Αν ναι δεν θα πληρώσεις τίποτα στο τελωνείο, θα έρθει κατευθείαν σπίτι σου.

Είναι νέο μάλλον σύστημα του ebay όπου πληρώνεις προκαταβολικά το τελωνείο μέσω του Global Postage Programme.  Δεν έχει σημασία o courier, μπορεί να το αναλάβει και η UPS.    

 

Αυτό είναι το ενδιαφέρον. Το νέο πρόγραμμα του eBay μπορεί να τα λέει πολύ ωραία για προπληρωμή δασμών και φόρων, αλλά έχει αγοράσει κανείς τους τελευταίους μήνες; Για την αξιοπιστία του eBay δεν αμφιβάλλουμε αλλά μήπως οι αγοραστές θα έχουν να αναμετρηθούν με καμιά... βαλκανική πατέντα στα Σπάτα;

 

Με τις παπαριές αυτές και τα κομπλέ πακέτα μεταφοράς/τελωνείων /tracking που γέμισε το Ebay USA, όντως το σκέφτεσαι πάρα πολλές φορές για ογκώδεις αγορές.

 

Ποιά ογκώδη; Για καμιά ντουζίνα σετ χορδών χαζεύεις και σφίγγεται η ψυχή σου.  ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μεταφορικά μέσα είχε και Import charges? Αν ναι δεν θα πληρώσεις τίποτα στο τελωνείο, θα έρθει κατευθείαν σπίτι σου.

Είναι νέο μάλλον σύστημα του ebay όπου πληρώνεις προκαταβολικά το τελωνείο μέσω του Global Postage Programme.  Δεν έχει σημασία o courier, μπορεί να το αναλάβει και η UPS.    

Απ' όσο ξέρω οχι δεν ηταν μεσα...

αυτο το νεο συστημα του ebay (import charges) το χω ξαναδει,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι υλοποιησιμο στην χωρα μας....στο συγκεκριμενο auction του ebay ουτε καν εμφανιζοτανε το import charges....μονο αξια+ταχυδρομικα.

Στην προκειμενη περιπτωση ειμαι πολλαπλα χαμενος...κ αυτο γιατι η αξια των shipping ειναι μεγαλυτερη απο την αξια του προΐόντος....ακομη κ να αρνηθω να παραλαβω κ να ανοιξω case στο paypal το πολυ-πολυ (εαν κερδισω) να μου επιστραφουν 22usd στο λογαριασμο μου...ενω θα εχω χασει ηδη τα 77 usd των μεταφορικων+κ ενα σωμα κιθαρας που λογικα θα παει στα καταστρεφομενα του τελωνειου...βρασε ρυζι...το σκεφτομουνα χθες κ νευριασα... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το ενδιαφέρον. Το νέο πρόγραμμα του eBay μπορεί να τα λέει πολύ ωραία για προπληρωμή δασμών και φόρων, αλλά έχει αγοράσει κανείς τους τελευταίους μήνες; Για την αξιοπιστία του eBay δεν αμφιβάλλουμε αλλά μήπως οι αγοραστές θα έχουν να αναμετρηθούν με καμιά... βαλκανική πατέντα στα Σπάτα;

 

Ποιά ογκώδη; Για καμιά ντουζίνα σετ χορδών χαζεύεις και σφίγγεται η ψυχή σου.  ;D

 

Εγώ πριν δυο εβδομάδες αγόρασα δύο τεράστια κομμάτια curly maple περίπου 1,80m ύψος και αρκετά βαριά. Όλα κομπλέ ήρθε στο σπίτι από UPS χωρίς να πληρώσω τίποτα εξτρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου