Προς το περιεχόμενο

Floyd rose ( tremolo stop assembly )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά ,

 

Έχω μια ερώτηση προς τους γνωστές του Floyd rose . Επειδη θέλω ενίοτε να χαμηλό κουρδιζω αλλά να μην κάνω σετ απ του τρεμολου κτλ , ψάχνω έναν τροπο να το λοκαρω και να αλλάζω κουρδισμα . Η λύση tremol no δεν μου πολυ αρέσει . Δεν ξέρω γιατι αλλά κάτι δεν μου κάθεται . Ετσι ψάχνωντας στο σάιτ της εταιρείας είδα ένα εξάρτημα που λέγεται tremolo stop assembly . 

 

http://www.floydrose.com/authentic_parts/parts_FloydRoseOriginal.php

 

Αν καταλαβαίνω σωστά πρέπει να είναι κάποιο νέο εξάρτημα το οποίο βιώνεται πάνω στην κιθάρα ανάμεσα απο τα ελατηρια και όταν θες λοκαρεις την μια κίνηση απλά βίδωνεις το βιδακι ; Δηλαδή με αυτό θα μπορω να κουρδιζω χαμηλότερα χωρίς να πέφτει το τρεμολο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα Άρη,

 

Απ' ότι κατάλαβα απο το site της FR, χρειάζεσαι αυτό το τρέμολο Block το οποίο φαίνεται να διαθέτει το "stop" πάνω του. Έχοντας αυτή την πατέντα θα μπορείς να κάνεις Dive και δεν θα έχεις λογικά προβλήματα όταν θα αλλάζεις κούρδισμα. Μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες εδώ: www.forum.ibanez.com/Default.aspx?g=posts&t=69978

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις ένα κομμάτι ξύλο ανάμεσα στο Block και στο σώμα. Το μόνο που θα έχεις να κάνεις είναι να πάρεις τις διαστάσεις σωστά και να πας σε κάποιον να σου το κόψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ,

 

Έχω μια ερώτηση προς τους γνωστές του Floyd rose . Επειδη θέλω ενίοτε να χαμηλό κουρδιζω αλλά να μην κάνω σετ απ του τρεμολου κτλ , ψάχνω έναν τροπο να το λοκαρω και να αλλάζω κουρδισμα . Η λύση tremol no δεν μου πολυ αρέσει . Δεν ξέρω γιατι αλλά κάτι δεν μου κάθεται . Ετσι ψάχνωντας στο σάιτ της εταιρείας είδα ένα εξάρτημα που λέγεται tremolo stop assembly .  

 

http://www.floydrose.com/authentic_parts/parts_FloydRoseOriginal.php

 

Αν καταλαβαίνω σωστά πρέπει να είναι κάποιο νέο εξάρτημα το οποίο βιώνεται πάνω στην κιθάρα ανάμεσα απο τα ελατηρια και όταν θες λοκαρεις την μια κίνηση απλά βίδωνεις το βιδακι ; Δηλαδή με αυτό θα μπορω να κουρδιζω χαμηλότερα χωρίς να πέφτει το τρεμολο ;

Γεια σου Αρη,

ειχα το tremol-no σε μια suhr ,ουτε drop μπορουσες να κανεις..εχανε..οποτε αστο..

Το κομματι ξυλο οπως ανεφερε ο φιλος το ειχα δοκιμασει σε μια prs και δουλεψε,απλα πρεπει να μετρησεις και το χιλιοστο για να αποφυγεις τυχον "θεματακια".

Αλλα γενικα εαν θελεις να ριξεις κουρδισμα ολα αυτα δεν εξυπηρετουν γιατι πρεπει να "πειραξεις" και to floyd,λιγο αλλα θα χρειστει να το πειραξεις.

Τι ακριβως θελεις να κανεις;

Να ριξεις ενα τονο;

Παραπανω;

neck through η bolt on;

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Αρη,

ειχα το tremol-no σε μια suhr ,ουτε drop μπορουσες να κανεις..εχανε..οποτε αστο..

Το κομματι ξυλο οπως ανεφερε ο φιλος το ειχα δοκιμασει σε μια prs και δουλεψε,απλα πρεπει να μετρησεις και το χιλιοστο για να αποφυγεις τυχον "θεματακια".

Αλλα γενικα εαν θελεις να ριξεις κουρδισμα ολα αυτα δεν εξυπηρετουν γιατι πρεπει να "πειραξεις" και to floyd,λιγο αλλα θα χρειστει να το πειραξεις.

Τι ακριβως θελεις να κανεις;

Να ριξεις ενα τονο;

Παραπανω;

 

Βασικά θέλω να την κουρδιζω σε ντο και απο εκεί και πέρα να πεφτω σε σι η σε λα ... Τώρα είδα ένα τραγούδι του Keith Merrow και εχει κουρδισει το άτομο σε φα... Ήμαρτον ... Αλλά το μπακινκ τρακ είναι σε φα οπότε χρειάζεται η ευκολία στα κουρδισματα . Τι να κάνω ο άνθρωπος ; Να πάρω μια Harley Benton ? δεν γουστάρω άλλες κιθάρες . Έχω πιξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλω να την κουρδιζω σε ντο και απο εκεί και πέρα να πεφτω σε σι η σε λα ... Τώρα είδα ένα τραγούδι του Keith Merrow και εχει κουρδισει το άτομο σε φα... Ήμαρτον ... Αλλά το μπακινκ τρακ είναι σε φα οπότε χρειάζεται η ευκολία στα κουρδισματα . Τι να κάνω ο άνθρωπος ; Να πάρω μια Harley Benton ? δεν γουστάρω άλλες κιθάρες . Έχω πιξει...

Επειδη το κατεχω το αθλημα σε χαμηλα κουρδισματα δωσε βαση.(παιζω τουλαχιστων 10 χρονια σε χαμηλα κουρδισματα).

Εαν θελεις να κουρδισεις c standard θα πρεπει να βαλεις 13αρες oxi 12αρες εφοσον εχεις floyd.Εαν ειχες stoptail θα μπορουσες να βαλεις 12αρες.Και φυσικα θα χρειαστει να σεταρεις floyd και neck για τετοιο κουρδισμα.Αφου η κιθαρα σου φοραει γνησιο floyd δεν θα εχεις θεμα.Θεμα θα ειχεις ενα ειχες ibanez floyd patend.Δεν χρειαζεται να ακυρωσεις το floyd εκτος βεβαια εαν το θες...Εαν το ακυρωσεις η ταστιερα θα σου φαινεται πιο σκληρη και στην αρχη ισως ξενερωσεις...

Παιζει ρολο και τι ειδους  ταστιερα εχεις..εαν εχεις ebony F_CK.

Οσο και τον κυριο Keith αυτος εχει baritone κιθαρες οι οποιες εχουνε διαφορετικο scale απο τις θνητες οποτε κουρδιζεις οπως θες χωρις κανενα απολυτος προβλημα.

Εγω παιζω σε c# stantard με drop b .Φοραω τρεις 13αρες επανω και τρεις 12αρες κατω και ειμαι οκ.

Για c standard πρεπει να βαλεις 13αρες και θα εισαι οκ.Και ασε το floyd ως εχει,απλα κανε ενα σετ απ ταστιερα και τρεμολο.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το κατεχω το αθλημα σε χαμηλα κουρδισματα δωσε βαση.(παιζω τουλαχιστων 10 χρονια σε χαμηλα κουρδισματα).

Εαν θελεις να κουρδισεις c standard θα πρεπει να βαλεις 13αρες oxi 12αρες εφοσον εχεις floyd.Εαν ειχες stoptail θα μπορουσες να βαλεις 12αρες.Και φυσικα θα χρειαστει να σεταρεις floyd και neck για τετοιο κουρδισμα.Αφου η κιθαρα σου φοραει γνησιο floyd δεν θα εχεις θεμα.Θεμα θα ειχεις ενα ειχες ibanez floyd patend.Δεν χρειαζεται να ακυρωσεις το floyd εκτος βεβαια εαν το θες...Εαν το ακυρωσεις η ταστιερα θα σου φαινεται πιο σκληρη και στην αρχη ισως ξενερωσεις...

Παιζει ρολο και τι ειδους  ταστιερα εχεις..εαν εχεις ebony F_CK.

Οσο και τον κυριο Keith αυτοε εχει baritone κιθαρες οι οποιες εχουνε διαφορετικο scale απο τις θνητες οποτε κουρδιζεις οπως θεσ χωρις κανενα απολυτος προβλημα.

Εγω παιζω σε c# stantard με drop b .Φοραω τρεις 13αρες επανω και τρεις 12αρες κατω και ειμαι οκ.

Για c standard πρεπει να βαλεις 13αρες και θα εισαι οκ.Και ασε το floyd ως εχει,απλα κανε ενα σετ απ ταστιερα και τρεμολο.

 

Σε ευχαριστω πολυ αλλά το θέμα δεν είναι τόσο οι χορδές αλλά το γεγονός ότι θέλω να αλλάζω εύκολα κουρδισματα χωρίς να πρέπει κάθε φορά να σεταρω . Δηλαδή να έχω μια βάση σε c standard αλλά οπότε θέλω να μπορω να αλλάζω κουρδισματα χωρίς να πρέπει κάθε τρεις και λίγο να κάνω σετ απ . Δηλαδή νομίζω ότι το κλείδωμα του τρεμολου είναι απαραίτητο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ αλλά το θέμα δεν είναι τόσο οι χορδές αλλά το γεγονός ότι θέλω να αλλάζω εύκολα κουρδισματα χωρίς να πρέπει κάθε φορά να σεταρω . Δηλαδή να έχω μια βάση σε c standard αλλά οπότε θέλω να μπορω να αλλάζω κουρδισματα χωρίς να πρέπει κάθε τρεις και λίγο να κάνω σετ απ . Δηλαδή νομίζω ότι το κλείδωμα του τρεμολου είναι απαραίτητο .

Τωρα σε επιασα!!!

Ναι τοτε πρεπει να lockαρεις το floyd αναγκαστικα.

Δοκιμασε την λυση με το κομματι ξυλο,λειτουργει..και χωρις εξοδα.

Αλλα να ξερεις και να το κανεις αυτο θα εχεις απωλειες στον ηχο.Δεν μπορεις απο c stantard να ριχνεις εναν ολοκληρο τονο κατω για παραδειγμα b flat ,(επειδη εκεινη την ωρα γουσταρεις τετοιο κουρδισμα) και μετα να ξανακανεις c stantard.(χωρις να πειραξεις τιποτα!)

θα παρεις την ταστιερα στο χερι!!

Για αυτο χρειαζονται πολλες κιθαρες με διαφορετικα κουρδισματα.δυστυχως.. ;D

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπες την καλυτερη λυση φιλε Αρη, φτηνιαρικη κιθαρα.

Πες με καφρο αλλα εγω θα πηγαινα γι'αυτη εδω http://www.thomann.de/gr/harley_benton_r_458_bk_rock_series.htm

Υπαρχει και σε 7χορδη με 150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπες την καλυτερη λυση φιλε Αρη, φτηνιαρικη κιθαρα.

Πες με καφρο αλλα εγω θα πηγαινα γι'αυτη εδω http://www.thomann.de/gr/harley_benton_r_458_bk_rock_series.htm

Υπαρχει και σε 7χορδη με 150

 

Ναι βασικα αυτην λες

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_r457_bk.htm

 

αλλα σκεφτομαι μηπως ειναι και εντελως κουπι και δυσχρηστη ?

 

Ειδα και αυτην βασικα που ειναι jackson

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_js22_7_dinky_sb.htm

 

αλλα παλι το ιδια ισχυουν... Εχει παιξει κανεις με καμια απο τις δυο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου