Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα απο Αμερική και τελωνείο...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα περιμενω το ειδοποιητηριο...λογικα μεχρι το τελος της βδομαδας θα ρθει....για την ιστορια θα ενημερωσω κ το εδω θρεντ.Για να δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα περιμενω το ειδοποιητηριο...λογικα μεχρι το τελος της βδομαδας θα ρθει....για την ιστορια θα ενημερωσω κ το εδω θρεντ.Για να δουμε...

καλησπερα.

Το δεμα το παρελαβα σημερα απο Γενικη ταχυδρομικη στην επαρχια...το δεμα ηρθε κανονικα στην Ελλαδα μεσω ups κ ο μοναδικος λογος που δεν πληρωσα τελικα εξτρα εκτελωνισμο ειναι γιατι ο πωλητης (να ναι καλα το παλικαρι) εγραψε τιμολογιο για 20 Δολλαρια...αυτα προς γνωση ολων...φανταζομαι εαν αναγραφοταν το πραγματικο πληρωτεο ποσο, δεν θα την γλιτωνα... ;)

 

+το δεμα ανοιχτηκε τουλαχιστον μια φορα...(μπορει κ παραπανω)... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να ρωτήσω..πως μπορώ να φέρω μια κιθάρα απο Αμερική με το λιγότερο δυνατό κόστος τελωνείου?

Τι πρέπει να κάνω?

 

Ζητας απο τον πωλητη να ταχυδρομησει τη κιθαρα με αμερικανικο ταχυδρομειο (USPS) και να δηλωσει χαμηλη αξια με τη προυποθεση οτι αν παθει ζημια ή χαθει, η αποζημιωση που θα λαβεις θα ειναι η δηλωμενη αξια του.

 

Αυτό είναι το ενδιαφέρον. Το νέο πρόγραμμα του eBay μπορεί να τα λέει πολύ ωραία για προπληρωμή δασμών και φόρων, αλλά έχει αγοράσει κανείς τους τελευταίους μήνες; Για την αξιοπιστία του eBay δεν αμφιβάλλουμε αλλά μήπως οι αγοραστές θα έχουν να αναμετρηθούν με καμιά... βαλκανική πατέντα στα Σπάτα;

 

Το προγραμμα του ebay ισως ειναι καλο για αλλους που ζουν σε χωρες που δε ξεφευγει τιποτα. Προσωπικα μολις το βλεπω απλα πηγαινω στον επομενο πωλητη ή αν θελησω κατι πολυ θα δοκιμασω να ρωτησω αν ο πωλητης δε θελει να το ακολουθησει. Παντως δεν ειναι αναγκαστικο, δεν το ακολουθουν ολοι. Ηδη εχω δει μαγαζι που διαφημιζει οτι δεν το ακολουθει και οι πελατες του δε χρειαζεται να προ-πληρωσουν φορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....άνοιξε ένα case στο Paypal/Ebay καθότι "item was not received" as described (καθότι κατά την άποψή μου ΔΕΝ ήταν όπως περιγράφη καθότι) και βλέπεις...

Να ενημερώσω πάντως, ότι στην δική μου περίπτωση, μετά από επιμονή (και την παροιμιώδη μου ευγένεια και χάρη  ::)) αλλά και τεκμηρίωση, το Ebay με δικαίωσε με ένα μικρό refund (όσο είχα ζημιωθεί).

Σαφώς δεν επρόκειτο για ζήτημα χρημάτων αλλά επί της αρχής.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου