Προς το περιεχόμενο

preamp pedals


scoup

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολη την παρεα!!!θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να συνδεσω preamp pedal σε combo ενισχυτη κ πιο ειδικα ebs valvedrive σε ebs session 60!!!καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για το reply...αυτο που ειχα στο νου ηταν να στελνω στο combo καλυτερο σημα ή ελαφρως παραμορφωμενο.Ξερεις αν μπορω να δουλευω παραλληλα κ compressor μιας και ο combo δεν εχει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!!!!combo εχεις κ εσυ???με το preamp ουσιαστικα εχεις 2 equalaizer,ενισχυτη κ πεταλιου????τι εξοπλισμο κανεις χρηση...εγω θα παρω τον ebs 60 κ τα αντιστοιχα πεταλακια απο την ιδια μαρκα ενω μπασο εχω ενα cort b4 art

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Combo εχω στο σπιτι για εξασκηση. Το sansamp (το preamp pedal) το κουμπωνω στον ενισχυτη της εκαστοτε σκηνης/στουντιο και φτιαχνω τον ηχο μου απο αυτο, αγνοωντας κατα κανονα το EQ του ενισχυτη. Κανεις δεν σου απαγορευει να κανεις κατι διαφορετικο, αυτο απλα βολευει εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

υπάρχουν δύο τρόποι σύνδεσης της προενίσχυσης (valvedrive) στον ενισχυτή. ο ένας από την είσοδο του οργάνου στο μπροστινό panel, δηλαδή να δουλεύει το πεταλάκι ως overdive, και ο δεύτερος τρόπος είναι παρακάμπτοντας την προενίσχυση του ενισχυτή σου συνδέοντας το πεταλάκι στο effects returns (στο πίσω μέρος του ενισχυτή βρίσκεται συνήθως αυτή η υποδοχή), δηλαδή να δουλεύεις το πετάλι ως προενίσχυση. στην δεύτερη περίπτωση το gain, compressor (αν έχει), και bass, treble, mid του ενισχυτή παρακάμπτονται και δεν λειτουργούν. γιαυτό το πετάλι είναι preamp/overdrive. αυτό σημαίνει ότι αν συνδέσεις το όργανο στο πετάλι (προενίσχυση) και το πετάλι σε μια κονσόλα ή μείκτη (ενισχυση) τότε τα ηχεία του συστήματος θα είναι καμπίνα σου και το πετάλι ο ενισχυτής σου.   

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου