Προς το περιεχόμενο

Αξιολόγηση Telecaster για αγορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

s833392 serial number με σχετικές αβαρίες -επισκευασμένες- στο δέσιμο μανικιού-σκάφους. Την άκουσα τη κιθάρα αλλά δε μπορώ να σχηματίσω ακριβή άποψη λόγω μετριότατου ενισχυτή. Δεν  τρίζει ,είναι καλορυθμισμένη . Υποθέτω ότι πρέπει να είναι κάπου στη δεκαετία του 70 προς τα τέλη . Γνωρίζει κανείς αν αξίζει το κόπο ? Μπράτσο τριανταφυλλιά ,απλά δε γνωρίζω αν οι μαγνήτες που φοράει είναι καλής ράτσας  ;D μια και δε μπόρεσα να την ακούσω σωστά -εξαιτίας του ενισχυτή- ούτε δύναται να ταξιδέψει η κιθάρα για ακρόαση αλλού . Βρίσκεται σε ακριτική νησίδα  ;)

Τιμή 600 ευρώ ,βασικά δεν μου φαίνονται πολλά τα λεφτά ,αλλά απ την άλλη αν δεν είναι κάτι αξιόλογο -τη στιγμή που δεν είμαι συλλέκτης ,ούτε μαζεύω κιθάρες ...........

Αν όμως κάποιοι από εσάς που γνωρίζουν πολλά έχετε κάποια άποψη και γνώμη σεβαστή . Και είναι όμορφη η αφιλότιμη  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τιμή 600 ευρώ

 

αν δεν την παρεις ,εισαι απλα ΤΡΕΛΛΟΣ,600 ευρω για μια τελε του 78-80 (εκει γυρω ειναι φτιαγμενη) ειναι ΞΕΦΤΥΛΑ (ειδικα αν η κιθαρα εχει την αυθεντικη της βαλιτσα).

 

γενικα οι late 70s tele δεν ειναι και η...επιτομη των tele,βρισκεις δυσκολοτερα διαμαντια αναμεσα στις χιλιαδες που εβγαζε η μαζικη παραγωγη απο οτι σε αλλες περιοδους , ποτε ομως δεν  ξερεις,αλλα σιγουρα το μπρατσο της θα ειναι to die for....,τα ωραιοτερα Fender μπρατσα ever για μενα ειναι τα late 70s,τα υπολοιπα φτιαχνονται (συνηθως οι μαγνητες αυτης της περιοδου ειναι μετριοι αλλα καλυτεροι απο αυτους που φορανε οι αντιστοιχες strat που  ειναι τραγικοι)

 

ποτε δεν ξερεις αν μια "vintage" (λεμε τωρα..) Fender ειναι καλη αν δεν την..παιξεις.... ;)

 

με σχετικές αβαρίες -επισκευασμένες- στο δέσιμο μανικιού-σκάφους.

 

αυτο δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει παντως....τι..αβαρια μπορει να παθει ενα...ΤΑΝΚΣ ειδικα σε αυτο το σημειο?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είχε πέσει -στο παρελθόνο πριν ο ιδιοκτήτης της πάρει των οματιών του και φύγει από Αθήνα . Έχει φύγει φλίδα κομμάτι από το σκάφος κατά το πέσιμο . Για κάποιο λόγο που ούτε εγώ κατάλαβα δημιουργήθηκε γωνία μεταξύ σκάφους-μπράτσου . Σαν οικονομική λύση ? του προτάθηκε τότε από μάστορα να προσθέσουν ένα τακάκι μεταξύ μπράτσου και σκάφους στη κάθετη πλευρά επαφής ,γύρω στα 3 χιλιοστά και να μπει 6θέσιος καβαλάρης στα πατήματα του αυθεντικού 3θέσιου της φέντερ -τον οποίο μου τον δίνει μαζί με το καπάκι του- ώστε η κιθάρα να ρυθμίζεται καλύτερα και να μη κουδουνάει . Επίσης από τη ζημιά ? τις παρεμβάσεις? το καντίνι βρίσκεται οριακά στην άκρη του τάστου περισσότερο όσο καταβαίνεις .

Πάντως η κιθάρα ακούγεται ρυθμισμένη και οι χορδές δε βρίσκουν στα τάστα ακόμα και χαμηλά .

Ο άνθρωπος είναι φίλος ,δε πάει να με ρίξει ,τι κιθάρα μου τη δίνει γιατί ξέρει ότι εκτιμώ κάτι τέτοια πράγματα ,δε πάει να βγάλει λεφτά . Η ερώτηση είναι αν αξίζει το κόπο σα κιθάρα . Επίσης ,πως καταλαβαίνουμε αν οι μαγνήτες είναι καλοί ή όχι ? Θ΄λεω να πω ,απ τη στιγμή που δεν υπάρχει δυνατότητα να την ακούσω ............. υπάρχει κάποιο σημάδι ?  ;D

Μέβαλες σε ιδέες ,λες να τη πάρψ ? κι ας μου βγει και σε κακό που λέει και το άσμα ?  :D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είναι του 1978.Πριν το πέσιμο και τις τροποποιήσεις,θα μπορούσα να σου πώ κάποια πράγματα,τώρα όμως  η κιθάρα είναι  ένα 2o στοίχημα.(Το 1ο είναι να σου κάτσει καλή της εποχής) ;D

 

Θεωρητικά πλέον, έχει χάσει αρκετά απ'τον ήχο της (και την αξία της φυσικά),το πόσο και τι (έχει χάσει) μόνο αν την άκουγα θα μπορούσα να σου πώ.

 

Πάντως με την προοπτική να φτιάξεις δικό σου project (ακριβό) μελλοντικά,μόνο το μπράτσο αξίζει 600Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με την προοπτική να φτιάξεις δικό σου project (ακριβό) μελλοντικά,μόνο το μπράτσο αξίζει 600Ε.

Ακριβοτατο προτζεκτ..

Με ταστα 24 καρατιων φανταζομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με την προοπτική να φτιάξεις δικό σου project (ακριβό) μελλοντικά,μόνο το μπράτσο αξίζει 600Ε.

 

και η βαλιτσα αλλα 300..... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είχε πέσει -στο παρελθόνο πριν ο ιδιοκτήτης της πάρει των οματιών του και φύγει από Αθήνα . Έχει φύγει φλίδα κομμάτι από το σκάφος κατά το πέσιμο . Για κάποιο λόγο που ούτε εγώ κατάλαβα δημιουργήθηκε γωνία μεταξύ σκάφους-μπράτσου . Σαν οικονομική λύση ? του προτάθηκε τότε από μάστορα να προσθέσουν ένα τακάκι μεταξύ μπράτσου και σκάφους στη κάθετη πλευρά επαφής ,γύρω στα 3 χιλιοστά και να μπει 6θέσιος καβαλάρης στα πατήματα του αυθεντικού 3θέσιου της φέντερ -τον οποίο μου τον δίνει μαζί με το καπάκι του- ώστε η κιθάρα να ρυθμίζεται καλύτερα και να μη κουδουνάει . Επίσης από τη ζημιά ? τις παρεμβάσεις? το καντίνι βρίσκεται οριακά στην άκρη του τάστου περισσότερο όσο καταβαίνεις .

Πάντως η κιθάρα ακούγεται ρυθμισμένη και οι χορδές δε βρίσκουν στα τάστα ακόμα και χαμηλά .

Ο άνθρωπος είναι φίλος ,δε πάει να με ρίξει ,τι κιθάρα μου τη δίνει γιατί ξέρει ότι εκτιμώ κάτι τέτοια πράγματα ,δε πάει να βγάλει λεφτά . Η ερώτηση είναι αν αξίζει το κόπο σα κιθάρα . Επίσης ,πως καταλαβαίνουμε αν οι μαγνήτες είναι καλοί ή όχι ? Θ΄λεω να πω ,απ τη στιγμή που δεν υπάρχει δυνατότητα να την ακούσω ............. υπάρχει κάποιο σημάδι ?  ;D

Μέβαλες σε ιδέες ,λες να τη πάρψ ? κι ας μου βγει και σε κακό που λέει και το άσμα ?  :D

 

αν καταλαβα καλα εχει σπασει το "χειλος" του neck pocket?

 

αστεια ζημια,μια και δεν παιζει κανενα ρολο στον ηχο,ετσι κι αλλοιως οι περισσοτερες Φεντερ της εποχης εχουν...2... ποντους...neck gap

 

οτι και να ειναι βαλε καμμια φωτο για να καταλαβουμε,,υποψιαζομαι οτι ο μαστορας δεν ηξερε τι εκανε..μια και να..σπασει το σωμα ειναι απλα...αδυνατον...  

 

το καντίνι βρίσκεται οριακά στην άκρη του τάστου περισσότερο όσο καταβαίνεις .

 

απλα θελει κεντραρισμα το μπρατσο ,δουλεια ενος λεπτου δηλ.

 

Θ΄λεω να πω ,απ τη στιγμή που δεν υπάρχει δυνατότητα να την ακούσω ............. υπάρχει κάποιο σημάδι ?

 

οχι πρεπει να την ακουσεις...οι μαγνητες της εποχης ,οπως και οι περισσοτεροι παλιοι Φεντερ μαγνητες ειναι all over the place...(οτι κατσει δηλ.)

 

 

-τον οποίο μου τον δίνει μαζί με το καπάκι του-

 

φυσικα και στον δινει..200 ευρω κανει περιπου στο ebay...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου