Προς το περιεχόμενο

Αξιολόγηση Telecaster για αγορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατά την άποψή μου:

 

- κλείνεις τα μάτια ,δίνεις 600 Ε,παίρνεις την κιθάρα και φεύγεις τρέχοντας πριν το μετανοιώσει αυτός που τη δίνει  ;D

 

- η κιθάρα είναι original,δεν έχει ξαναβαφτεί εκτός απ'το κακό και πρόχειρο λουστράρισμα,στο σημείο που έφυγε  το κομμάτι ξύλου.

 

- η αλλαγή του bridge έγινε απο επιλογή,και όχι απο αναγκαιότητα επειδή έφυγε κομμάτι ξύλου,γιατί στο σημείο που έχει φύγει το ξύλο δεν επηρεάζειται σε τίποτα το bridge.

 

- το νεο bridge πρέπει να έχει τοποθετηθεί στραβά, με αποτέλεσμα να μην είναι σε απόλυτη ευθεία με το μπράτσο,και προκειμένου να το "φέρει" αυτός που το έφτιαξε, έβαλε αυτές τις σφήνες στο neck joint. (Ω Θεε !!!)

 

- τοποθετείς ξανά το δικό της bridge, βγάζεις αυτά που έχει βάλει για σφήνες στο neck joint ,φροντίζοντας το μπράτσο να είναι κολλητά με το σώμα στο επάνω μέρος,

στο κάτω μέρος δεν μπορώ να δώ τι έχει κάνει (ο θεός μαζί σου :D) .Πάντως στο σημείο ένωσης μπράτσου-σώματος (όχι στο neck pocket αλλά στο κάτω μέρος),το σώμα θα πρέπει να είναι φαρδύτερο λιγότερο απο 1mm.

 

-αν δεν έχουν γίνει άλλες δραστικές παρεμβάσεις,που δεν φαίνονται με φωτο,κάνοντας τα παραπάνω,επανέρχεται η ισσοροπία στο όργανο.

 

- το κομμάτι ξύλου που έφυγε,είναι πολύ μικρό για να επηρεασει το "sonarισμα" του οργάνου,οπότε αν σου έχει τύχει καλή TELE, θα πρέπει να είσαι ευτυχής  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κομμάτι ξύλου ,έχει φύγει από το σώμα ,κάτω από το διακόπτη αλλάγης θέσεως μαγνητών-φαίνεται στη φωτό- και όχι από το σημείο ένωσης μπράτσου σκάφους . Η καινούρια γέφυρα ,πάτησε ακριβώς στα πατήματα και τις τρύπες του αυθεντικού χωρίς να ανοιχτούν νέες τρύπες -τουλάχιστον κατά τα λεγώμενα του μάστορα . Το ερώτημα είναι ,μπορεί από ένα πέσιμο ? χτύπημα με δ΄θναμη ή δε ξέρω κι εγώ τι άλλο ,να στρεβλώσει η κατασκευή? Απ ότι καταλαβαίνω ,το θέμα σύμφωνα με τα πρακταία είναι ,ότι το μπράτσο έχει φύγει από τη θέση του και κατά τους 2 άξονες ,οριζόντια και κάθετα ,και αν κάθετα πρόσθεσε μια φλύδα-εσείς υποστηρίζεται για να καλύψει ενδεχόμενο κατασκευαστικό κενό- από τη κάτω μεριά γιατί σήκωσε μονόπαντα και ελάχιστα ? ......μετά απ αυτα έβαλε και τό καινούριο καβαλάρη για να έχει μεγαλύτερη ευελιξία στη ρύθμιση .........τι να πω ?  ::)

Για το λουστράρισμα δε νομίζω ότι τρέχει τπτ ,λίγο όβερλάι ,η κιθάρα έχει πιάσει μάκα και απλά έχει φύγει χρώμα και λούστρο από τη χρήση ψηλά εκεί που ακουμπάει το δεξί χέρι πάνω στο σκάφος .......επίσης απ τη πίσω μεριά από τη ζώνη του παντελονιού έχει γίνει μαντάρα  ;D, αυτό το πρόβλημα το έχω και στην άλλη μου κιθάρα ,αλήθεια εσείς παίζεται με τιράντες? ή φοράτε προφυλακτικό στη ζώνη του παντελονιού σας ?  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομμάτι ξύλου ,έχει φύγει από το σώμα ,κάτω από το διακόπτη αλλάγης θέσεως μαγνητών-φαίνεται στη φωτό-  

 

Στη φωτογραφία εμένα μου φαίνεται, στο επάνω και αριστερό μέρος της γέφυρας, σα να έχει φύγει φλύδα ξύλου,γιατί κόβεται η ροή του sunburst.(εκτος αν πρόκειται για φθορα λόγω τριβής ???)

Στο σημείο κάτω απ'το επιλογέα και να έχει φύγει, τόσο μικρό που είναι,δεν επηρεάζεται σε τίποτα ο ήχος της

 

και όχι από το σημείο ένωσης μπράτσου σκάφους .

 

δεν ξερω γιατί το λες αυτό,δεν κατάλαβα πάντως εγώ κάτι τέτοιο

 

Πάντως παρανόηση και με λίγη περισσότερη φαντασία απο μένα,υπήρχε σε αυτό που είπες

 

"Έχει φύγει φλίδα κομμάτι από το σκάφος κατά το πέσιμο ."

 

Η καινούρια γέφυρα ,πάτησε ακριβώς στα πατήματα και τις τρύπες του αυθεντικού χωρίς να ανοιχτούν νέες τρύπες -τουλάχιστον κατά τα λεγώμενα του μάστορα .

 

ίσως,αλλά μπορεί η νεα γέφυρα να έχει μικρές κατασκευαστικές διαφορές,πχ να είναι οι τρύπες σε λιγο διαφορετικά σημεία  σε σχέση με το παλιό,οπότε βιδώνοντας το ακριβώς στις ήδη υπάρχουσες τρύπες,να γίνεται λανθασμένη τοποθέτηση  

 

 

Το ερώτημα είναι ,μπορεί από ένα πέσιμο ? χτύπημα με δ΄θναμη ή δε ξέρω κι εγώ τι άλλο ,να στρεβλώσει η κατασκευή?

 

Τα  bolt on είναι πιο ευαίσθητα στα πεσίματα,αλλά επανέρχονται πιο εύκολα (αν μιλάμε βέβαια για "νορμάλ" πέσιμο)

 

 για να καλύψει ενδεχόμενο κατασκευαστικό κενό- από τη κάτω μεριά γιατί σήκωσε μονόπαντα και ελάχιστα ? ......μετά απ αυτα έβαλε και τό καινούριο καβαλάρη για να έχει μεγαλύτερη ευελιξία στη ρύθμιση .........τι να πω ?  ::)

 

αμ εγώ? ;D

 

.......επίσης απ τη πίσω μεριά από τη ζώνη του παντελονιού έχει γίνει μαντάρα  ;D, αυτό το πρόβλημα το έχω και στην άλλη μου κιθάρα ,αλήθεια εσείς παίζεται με τιράντες? ή φοράτε προφυλακτικό στη ζώνη του παντελονιού σας ?  ;D

 

έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο,να παίζεις χωρίς ζώνη στο παντελόνι ή με την εγκράφα γυρισμένη στο πλάι? ;D

Εμείς έτσι παίζουμε ;D

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Η κιθαρα δεν ειχε ΤΙΠΟΤΑ

 

2.Ο ματσορας ηθελε εκτελεστικο αποσπασμα μια και ολες οι Φεντερ της εποχης ειχαν αυτο το χασμα

 

3.Η κιθαρα σου δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ και τωρα,ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ στη "μεση" ωστε να μην φευγουν οι χορδες,απλα ξεβιδωσε το ΛΙΓΟ (με τις χορδες κανονικα περασμενες και κουρδισμενες 1 τονο κατω) και κεντραρισε το με το ματι ωστε οι 2 ΜΙ χορδες να εχουν την ιδια αποσταση (η αυτη που εσενα βολευει) απο τις ακρες του μπρατσου.

 

4.Βγαλε αυτη τη γεφυρα ειναι ΧΑΛΙΑ

 

Κομμάτι ξύλου ,έχει φύγει από το σώμα ,κάτω από το διακόπτη αλλάγης θέσεως μαγνητών-φαίνεται στη φωτό-

 

 

Ρε συ ΠΛΑΚΑ μας κανεις.?

Εδω αλλοι ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ το custom shop για να κανει τετοιο relicing στις κιθαρες τους και εσυ παραπονιεσαι??? :o

Ασε που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΞΥΛΟΥ αλλα απλα λιγα ..χιλιοστα απο το....τεθωρακισμενο πολυεστερικο φινιρισμα (σιγα μη φυγει κομματι ξυλου σε 70s Fender....φτιαγμενη απο...ατσαλοξυλο... ;D,northern heavy ash.....)

 

Το ερώτημα είναι ,μπορεί από ένα πέσιμο ? χτύπημα με δ΄θναμη ή δε ξέρω κι εγώ τι άλλο ,να στρεβλώσει η κατασκευή?

 

μαλλον θα πρεπει να ανησυχεις για το..πατωμα και οχι για την κιθαρα αν αυτη πεσει κατω....εχεις ξεχασει οτι η κιθαρα ειναι ΤΕΛΕ? ;D

 

 

,ότι έχει βάλει ο καλλιτέχνης και μια ακόμα φλυδίτσα λιγότερο κι από χιλιοστό σε πάχος και από τη κάτω πλευρά του μανικιού ,αλλά όχι σε όλο το φάρδος του πατήματος ,σα να έπαιρνε δλδ κλήση το μπράτσο και στον άλλο άξονα και το έφερε .

 

αυτο δεν ειναι κακο,το εχω κανει και εγω σε καποιες late 70s tele μια και πολλες εχουν...ΝΕCK POCKET με.....ΑΝΙΣΟ ...ΒΑΘΟΣ... ;D ("κατηφοριζει" δηλ απο την πανω μερια προς την κατω ή το αντιστροφο.....)..γενικα το quality control στα Late 70s σε κατι τετοιες... λεπτομερειες... ηταν ανυπαρκτο....ετσι κι αλλοιως ΚΑΜΜΙΑ διαφορα δεν εχει στον ΗΧΟ και μαλιστα μαλλον του κανει και ΒΕΛΤΙΩΣΗ αφου ετσι το μπρατσο καθεται πιο ψηλα και πρεπει να σηκωσεις και πιο ψηλα τα σελλακια για να εχεις ικανοποιητικο action...κατι που μεγαλωνει τη ΓΩΝΙΑ πισω απο τα σελλακια ...κατι που δινει punch & resonance στον ηχο...(εγω κανω εδω και πολλα χρονια αυτο το shimming σε ΟΛΕΣ μου τις Fender που δεν εχουν ικανοποιητικη γωνια πισω απο τα σελλακια )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ορισμένοι είναι πολύ πολύ τυχεροί...

:D  :D  :D  :D  :D

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίδες το έχω ξαναπεί ,περαστικός είμανε ,δε κατέχω το σπορ σα κι εσάς ,οπότε ευχαριστώ για τις γνωματεύσεις  ;D

Για τον ήχο πάλι δε μπορώ να εκφράσω γνώμη μια και ο ενισχυτής που έχω δε διεκδικεί και τπτ δάφνες ποιότητας ,τουλάχιστον έτσι τον αισθάνομαι εγώ fender deluxe85 εκεί γύρω στα τέλη 80 τρανζιστοράτος . Φυσικά για επεμβάσεις επιπέδου Superfunk από μένα προσωπικά  δε το συζητώ γιατί τη βλέπω τη κιθάρα μετά για το μουσείο μοντέρνας τέχνης  ;D

Υπάρχει κάποιος πρόθυμος και καλός χριστιανός  ;) να τη φέρω να τη δει και να την ακούσουμε και σε κανά καλό ενισχυτή ?

Εναλλακτικά ,αν τραβιέστε σαν υποψήφιοι στη τοπική αυτοδοιήκιση και δεν έχετε χρόνο  :D, έχετ να προτίνετε κάποιον μάστορα εμπιστοσύνης ?

Περί τύχης που είπε ο φίλος studio 54 ,ναι ομολογώ ότι είμαι τυχερός ,μια και έχω αγοράσει στο παρελθόν άλλη μια κιθάρα του 67 ,περίπου με παρόμοιο τρόπο από επαρχία ,χωρίς καν να ξέρουμε αγοραστής και πωλητής περί τίνιος πρόκειται. Επίσης πρόσφατα ,θέλω να σας εκμυστηρευθώ ,ότι αποφάσισα να συζήσω με μια καθηγήτρια κλασσικής κιθάρας -μεν-η οποία όμως έχει κι αυτή μια καλή ηλεκτρική  ;D. Γι'αυτήν -την ηλεκτρική δλδ  ;D σε άλλο ποστ με φωτό μια και αυτούνη είναι άγνωστη ποσότητα για μένα

Για δες που ξαφνικά βρέθηκα με 3 κιθάρες  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά για επεμβάσεις επιπέδου Superfunk από μένα προσωπικά  δε το συζητώ γιατί τη βλέπω τη κιθάρα μετά για το μουσείο μοντέρνας τέχνης

 

Ρε συ σου λεω ειναι...ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ

 

Λιγο ξεβιδωνεις και κανεις αυτο

 

DSC_0081.jpg

 

μεχρι να κεντραριστει το μπρατσο...

 

α,μετα μη ξεχασεις να...ξαναβιδωσεις... ;D (κρατωντας το μπρατσο στην κεντραρισμενη θεση,αν δεν μπορεις να το κανεις μονος σου κρατα το εσυ κεντραρισμενο και βαλε εναν αλλο να βιδωνει...)

 

ειναι τοσο ευκολο που ακομα και ενας τυφλος πιθηκος που φοραει γαντια του μποξ μπορει να το κανει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κατι λιγο ασχετο!

 

Εχω την αισθηση οτι αυτο το gap ειναι επιτηδες σχεδον σε ολες τις φεντερ για τον λογω οτι αμα ειναι τερμα κολημενο υπαρχει περιτπωση να ραγισει το χρωμα απο την πανω πλευρα σε κανα καλο κοπανημα η παιζοντας!

 

(παιζει κατι τετοιο?)

 

το λεω γιατι σε μερικες που ηταν τερμα κολημενο ειχε κανει μια μικρη ρωγμη το χρωμα ακριβως απο πανω..

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ,είπαμε ,δε φοράω και γάντια του μποξ

 

Μπα ,το γεγονος και μονο και μονο που διαλεξες τελε αποδεικνυει οτι εισαι απο ανωτερη γενια... ;D

 

Εχω την αισθηση οτι αυτο το gap ειναι επιτηδες σχεδον σε ολες τις φεντερ για τον λογω οτι αμα ειναι τερμα κολημενο υπαρχει περιτπωση να ραγισει το χρωμα απο την πανω πλευρα σε κανα καλο κοπανημα η παιζοντας!

 

(παιζει κατι τετοιο?)

 

οχι ειναι καθαρα θεμα κακης κατασκευης,αλλωστε σχεδον ολες οι καινουργιες (μετα το 2005) Fender ,ειδικα οι αμερικανικες και ολες οι γιαπωνεζικες καθως και ΟΛΕΣ οι ...Squier εχουν super tight neck pockets,το προσεχουν δηλ.αυτο το θεμα...στο..Μεξικο οι χειριστες του cad cam router καμμια φορα βαριουνται να τον ξαναρυθμισουν,θελει επαναρυθμιση μετα την κοπη καποιου συγκεκριμενου αριθμου σωματων,και καποια σωματα εχουν μεγαλυτερα neck pockets απο το κανονικο για αυτο και καποιες κιθαρες εχουν neck gap.neck gap εχουν και οι περισσοτερες Vintage Fender μια και τα εφτιαχναν με το..χερι τα σωματα ...τοτενες... ;D 

 

αυτο ομως

 

το λεω γιατι σε μερικες που ηταν τερμα κολημενο ειχε κανει μια μικρη ρωγμη το χρωμα ακριβως απο πανω..

 

οντως συμβαινει μια και το ξυλο διαστελεται και ενα super tight neck pocket δημιουργει cracks (ολες οι τελε μου με πολυ tight neck pockets εχουν τετοια cracks αλλα ειμαι fan τoυ Relic & δεν με μελει.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου