Προς το περιεχόμενο

Πετάλια σε σωστή σειρά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να προσθέσω στην συλλογή μου ένα τρέμολο (tr-2)καθώς & ένα pitsh shifter (ps-6).

Η ερώτηση είναι που ταιριάζουν καλύτερα στην αλυσίδα ???

 

Ο εξοπλισμός μου: ds2,Fuzz,Small clone, phase 90,memory man(delay) , cathendral (reverb)  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά όπου σου ακούγεται καλύτερο αποτέλεσμα. Για το tremolo (κατ' εξαίρεση) επειδή είναι εφέ αυξομοίωσης της έντασης μάλλον θα ταίριαζε μετά τα drive. Εγώ έχώ το tremolo αμέσως μετά τα drive και το pitch αμέσως πρίν τα delay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει "σωστή" σειρά παρά μονάχα αυτή που σε βοηθάει καλύτερα να πετύχεις τους ήχους που επιθυμείς. Προσωπικά θα έβαζα το τρέμολο κάπου μετά το delay, γιατί με το ανάποδο το εφφέ ψιλοχάνεται. Kάτι που συμφωνεί και με το ηχητικό γούστο του μπαρμπαFender που αν δεν απατώμαι πάντα έβαζε το τρέμολο μετά το reverb στους ενισχυτές του. Για περισσότερα, ψαχτήρι (πχ. http://www.noiz.gr/index.php?topic=195343.5).

 

Το pitch shifter θα το έβαζα ή αμέσως μετά τα drives ή στην αρχή, αν το fuzz δεν έχει "αντιρρήσεις". Aρκετοί διάσημοι παίκτες με pitch shifters όπως πχ. ο White, o Μοrello κλπ. το βάζουν πριν τα drives (Whammy πριν το Muff για τον White και πριν τον ενισχυτή για τον Morello). Aν και υπάρχουν εξαιρέσεις (το POG μετά το Muff για τον White, τα POG και Whammy μετά το Fulltone Ultimate Octave για τον Josh Homme κλπ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου