Προς το περιεχόμενο

Ακουστικές με "χοντρό" μπράτσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να μάθω ποιές από τις ακουστικές (όχι πάνω από το 500άρικο) γνωρίζετε οι οποίες διαθέτουν χοντρούτσικο μπράτσο. Δεν θα ήθελα τα παλούκια της μίας ίντσας αλλά τα 59άρια της Gibson (ήτοι .86 της ίντσας) θα ήταν καλοδεχούμενα.

 

Νομίζω ότι δύο από αυτές είναι η Epiphone Masterbilt και η Epiphone EJ-160E John Lennon.

 

Γνωρίζετε κάποια άλλη; Έχετε άποψη για αυτή;

 

Δεν με πειράζει που είναι κατασκευασμένη, τι κατηγορίας είναι (Jumbo, dreadnought, parlor, western, xerogoti)  ή αν είναι ηλεκτρακουστική (καλύτερα θα ταν) ή σκέτη ακουστική ή αν είναι (πρόσφατα βέβαια) discontinued.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι σε αυτή την κατηγορία είναι όλες οι Jumbo της Takamine !

Η μία που είχα πάντως... τέτοιο μπράτσο είχε !!!

Αλήθεια -για την ιστορία- γιατί σε ενδιαφέρει μόνο το μπράτσο ενώ σε όλα τα υπόλοιπα specs δεν δίνεις καμμιά απολύτως σημασία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια -για την ιστορία- γιατί σε ενδιαφέρει μόνο το μπράτσο ενώ σε όλα τα υπόλοιπα specs δεν δίνεις καμμιά απολύτως σημασία ?

Δεν θα έλεγα ότι δεν δίνω καμία σημασία. Απλώς επειδή την θέλω να γρατσουνάω σπίτι, το βασικό κριτήριο είναι να μην μου κουράζει το αριστερό.

 

Πιο συγκεκριμένα έχω μία Cimar Hummingbird εδώ και 30 χρόνια. Αξιοπρεπέστατη και έχει περάσει τα πάνδεινα (παντός καιρού κι εδάφους) κι ακόμα παίζει.

 

Όταν πρόσφατα πάω να παίξω (μη νομίζεις τίποτα ιδιαίτερο, καλαμπόρτζος ακκορντάκιας), κουράζεται ο αντίχειρας μου, κάτι που παθαίνω και όταν γρατσουνάω ηλεκτρικές με λεπτό μπράτσο αλλά ποτέ δεν παθαίνω με την Johnson LP που έχω με το 59άρι μπράτσο.

 

Για αυτό ας μαζέψω πιθανές πληροφορίες για αυτές που πληρούν το βασικό κριτήριο και μετά ξεσκαρτάρουμε όσες δεν μας κάνουν από αυτές βάσει των πρόσθετων κριτηρίων.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά. Νομίζω πως οι seagull έχουν το μπράτσο που θες..δεν είμαι και πολύ σίγουρος.. Πέρα απ αυτό όμως για το αν σε κουράζει η κιθάρα δεν είναι θέμα "μπρατσου" αλλά σεταρισματος... Το Α και το Ω για μια κιθάρα μετά πάνε η χορδές δλδ τι νούμερο χορδές θα επιλέξεις να βάλεις και μιας και οι 12αρες θεωρούνται σκληρές ενώ οι δεκάρες μαλακές όσο πιο "χοντρή" η χορδή τόσο καλύτερο ήχο αλλά πιο σκληρή και πιο κουραστική.. Οπότε Φιλε μου το μπράτσο είναι το τελευταία που θα κοιτάξεις μια και δεν είναι παράγοντας  που θα σε κουράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σχετικα φτηνες μονο αυτη

 

http://www.youtube.com/watch?v=m68N9b81l3w

 

εχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χοντρο μπρατσο,

 

επισης πολλες Vintage RI MARTIN εχουν σχετικα παχια V NECKS.

 

Καποιες παλαιοτερες GUILD εχουν αξιοπρεπη μπρατσα & ολες οι vintage Gibson πριν τον πολεμο εχουν κτηνωδη fatback necks (δεν ξερω αν τα RI μοντελλα που βγαζουν και στη Gibson & στην Recording King εχουν τοσο παχυα μπρατσα αλλα δεν χανεις να το ψαξεις)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σχετικα φτηνες μονο αυτη

 

εχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χοντρο μπρατσο,

Γράψε ρε συ ποιά είναι αφού δεν τα βλέπω τα βίντεα απο δω.

Και όπως είπα δεν θέλω κατάρτι με χορδές. Έδωσα και διαστάσεις.

 

επισης πολλες Vintage RI MARTIN εχουν σχετικα παχια V NECKS.

 

Καποιες παλαιοτερες GUILD εχουν αξιοπρεπη μπρατσα & ολες οι vintage Gibson πριν τον πολεμο εχουν κτηνωδη fatback necks (δεν ξερω αν τα RI μοντελλα που βγαζουν και στη Gibson & στην Recording King εχουν τοσο παχυα μπρατσα αλλα δεν χανεις να το ψαξεις)

Χοντρά μπράτσα μπορεί να έχουν. 500 Ευρώ σίγουρα δεν έχουν. ;)

 

Οπότε Φιλε μου το μπράτσο είναι το τελευταία που θα κοιτάξεις μια και δεν είναι παράγοντας  που θα σε κουράσει.

Και γω που νόμιζα ότι είναι από τα πρώτα (πέραν της τεχνικής που παίζεις) που κοιτάς για το χέρι.....

Από χορδές, έχω περάσει τα πάντα. Από 10 (μπλιαχ) μέχρι 13 (άουτς). Ξέρω πως και τι.

 

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε ρε συ ποιά είναι αφού δεν τα βλέπω τα βίντεα απο δω.

 

Epiphone Masterbilt AJ500RC

 

Χοντρά μπράτσα μπορεί να έχουν. 500 Ευρώ σίγουρα δεν έχουν.

 

εισαι και ΣΤΡΑΒΟΣ... ;D...οι RECORDING KING (μαρκα ειναι που βγαζει και καποια θαυμασια κινεζικα αντιγραφα παλαιων Gibson την εχει ο Θωμας) εχουν... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα γκρινιαρη στη βρηκα

 

http://www.thomann.de/gb/recording_king_ros_626_fe1.htm

 

εχω παιξει στη Γερμανια με αυτη και ειναι οτι πρεπει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η Rec. King 626 (την είχα), είναι εξαιρετική κιθάρα, όμως το μπράτσο της είναι V, αρκετά

παχύ αλλά και πολύ φαρδύ στο nut. Επίσης είναι 12 fret, ζύγισε τα γιατί μπορεί να

μη σε βολέψει...θυμίζει πολύ μπράτσα vintage οργάνων.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον φίλο πάνω. Συνήθως τα vintage όργανα έχουν φαρδύ μπράτσο.. Αλλά από κει και πέρα αν δε τις δοκιμάσεις εσύ ο ίδιος........ Ότι και να πούμε εμείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου