Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ενισχυτή!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατ εμέ ο vht είναι εκπληκτικό εργαλείο...με κλειστά τα μάτια. Απλά δεν ξέρω αν σου κάνει για τη δουλειά που το θελεις. Νομίζω τα καθαρά του βρωμίζουν γρήγορα κ δεν έχει πολύ headroom. Με άλλα λόγια είναι ένα ιδανικό εργαλείο για μπλουζ-κλασικ ροκ καταστασεις..

 

αν δεν καιγόμουν για αλλα πράγματα τώρα, θα έπαιρνα αυτό

http://smart.noiz.gr/details.php?id=150010

και ας μην μου χρειάζεται άλλος ενισχυτής. απλά για τη ...τάβλα...

και πιστεύω τον παίρνεις χαλαρά στα 170€.. ;)

 

edit και με 12ρι ηχειο όχι κάτι μπρίκια 10ρακια που λέγατε πριν...ποτέ ενισχυτή κάτω απο 12'' φίλε μου...τσάμπα λεφτά...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με 60watt 12αρι speaker και βρωμιζει γρηγορα? θα ειναι προβλημα αυτο! Λογικα με καμια 12au7 ή 12ay7 ομως θα φτιαχνει το πραμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι λαμπάτοι στα χαμηλά βατ και με αυτη τη προενίσχυση βρωμίζουν γρήγορα. Εγώ δοκίμασα κάποτε σε ένα laney cub15 αυτή που βάζει ο vai για πιο low gain και πιο crystal clear στα καθαρά του και έπιασε. Ξεβρώμισε αρκετά ο ενισχυτής. Νομίζω λέγεται 6165 ή κάπως έτσι...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και θα παρω οικοπεδο!!! Εχω πελαγωσει! Αν τον επερνα για δευτερο δεν θα το εψαχνα, αλλα μαλλον θα ειναι ο βασικος για αρκετο καιρο (δεν βλεπω να φτιαχνουν τα οικονομικα συντομα) γι'αυτο το ξεψιριζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλουμε στη συζητηση και τον vht special 6 ultra? αξιζει;

 

η καλυτερη επιλογη,εχει πολυ headroom,ειδικα για τα βαττ του,και οταν βρωμιζει ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυνατα...δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τα καθαρα εκτος και αν η κιθαρα σου εχει πολυ hot humbuckers

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον VHT τον έχω στην κατοχή μου, όχι όμως στη combo έκδοση αλλά κεφαλή-καμπίνα.

Λογικά τα ίδια που θα σου πω θα ισχύουν και για τον combo, απλά να σου επισημάνω ότι ο combo είναι openback ενώ η καμπίνα closedback.

 

Έχω να σου πω ότι είναι πολύ ποιοτικός για τα λεφτά του, καλή κατασκευή και η χαρά του mod!

Επιβεβαιώνω τον Superfunk ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με το headroom (ειδικά με το knob "Watts" ψηλά) αλλά για μένα τα καθαρά δεν είναι όσο καλά περίμενα από μια "αντιγραφή" Fender (σε καμία περίπτωση άσχημα, στο λέω επειδή είχες συνηθίσει στον Fender).

Το drive του πραγματικά πολύ καλό και είναι και εξαιρετική πεταλομηχανή!

 

Με ποιοτικότερες λάμπες φυσάει (έχω Tung Sol τώρα επάνω) και σύντομα θα δοκιμάσω και EL84 για τελική (με το ανταπτοράκι της ίδιας της VHT) για να δω τι ψάρια θα πιάσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειτε οτι δεν περιμενω να βρω τα ιδια καθαρα με τον bd σε εναν ενισχυτη 5w, απλα δεν θελω να βρωμιζει χαμηλα πολυ! Δεν με νοιαζει να αρπαζει λιγο (λιγο ομως)! Και ο bd που δεν αρπαζε ποτε σπαστικο ηταν!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να τον κανεις να αρπαζει λιγο χαμηλωνοντας τα watts ή βαζοντας τον στο triode mode. Εκει βεβαια χανει λιγο tone σε σχεση με το pentode mode αλλα τιποτα που δεν μπορει να διορθωθει. Γενικα ειναι καλη επιλογη παντως, μην τον φοβάσαι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου