Προς το περιεχόμενο

Wrong concerto?


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Η Maria João Pires ενω ήταν έτοιμη να παίξει ένα Mozart piano concerto με την ορχήστρα Amsterdam Concertgebouw υπο τη διεύθυνση του Riccardo Chailly, ακούει την ορχήστρα να μπαίνει σε ένα άλλο κοντσέρτο του Mozart το no 20 in D minor, K466 που δεν έχει ετοιμάσει.

Και τώρα; Θα το πάει απο ΛΑ γαλλία, τσάμικο; :D

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Maria João Pires ενω ήταν έτοιμη να παίξει ένα Mozart piano concerto με την ορχήστρα Amsterdam Concertgebouw υπο τη διεύθυνση του Riccardo Chailly, ακούει την ορχήστρα να μπαίνει σε ένα άλλο κοντσέρτο του Mozart το no 20 in D minor, K466 που δεν έχει ετοιμάσει.

Και τώρα; Θα το πάει απο ΛΑ γαλλία, τσάμικο; :D

 

Τρομακτικη η κατασταση για εναν μουσικο, το εχω δει πολυ συχνα στον υπνο μου, πριν απο απαιτητικες συναυλίες (να ειμαι στη σκηνή ας πουμε και να παιζουν κάτι άλλο, ή το keyboard να είναι τελικα σιδερωστρα που πρέπει να φυσας στα πλάγια για να παίξει, αλλα ειναι κουρδισμενη σε ινδικες κλίμακες και πάει λέγοντας ;D )

 

Δε γνωρίζω τη συγκεκριμένη, αλλα νομίζω πως οι περισσότεροι σολιστες, κάτι τέτοια τα έχουν ψωμοτύρι.

 

Τωρα βεβαια, απο το να γνωρίζεις ενα κομματι απ'εξω, μεχρι να το παίξεις μπροστά σε κόσμο απροετοιμαστος απεχει πολύ.

 

Απο την άλλη, θα μπορούσε να προφασιστει αδιαθεσία και να σταματήσει τη συναυλία, μεχρι να βρούνε ενα αντιτυπο να εχει μπροστα της (αφου προφανως το ήξερε το έργο).

Δηλαδή η φάση περιέχει και λίγο τη σοβαροφάνεια της κλασικής κουλτουρας στη μουσική. Απαξ και ξεκίνησε το τρενο δε σταματάει κι ετσι.

 

Με άλλα λόγια, εντυπωσιακό το βιντεο και πολυ ομορφο, αλλα δεν απενεργοποίησε και βόμβα για να κάνει έτσι η κυρια ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι,

 

Είναι "γνωστό" το βίντεο και αρκετά παλιό (15 χρόνια τώρα νομίζω?)

 

Το βασικό είναι ότι λόγω των ρούχων της Μαρίας, καθώς και του διευθυντή ορχήστρας (μαζί με την πετσέτα και τη φόρμα) είναι μάλλον φανερό ότι πρόκειται για μία ανοιχτή πρόβα (δηλαδή με κόσμο) που είναι αρκετά πιο χαλαρά τα πράγματα (πρόβα είναι άλλωστε)...

 

Τώρα προέκειψε γιατί ξεκίνησε τις περιοδίες (πάλι) η πιανίστα, η οποία κατα τα άλλα είναι καταπληκτική και είναι σήμερα στο Μέγαρο (αλλά ουκ έχει εισιτήρια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το έβαλα καθως για εμας τους πληβείους, μη κλασικούς αυτό έχει συμβεί αρκετές φορές πάνω στη σκηνή και κάπως τα βγάλαμε πέρα. Το θέμα εδω ήταν όπως είπατε κι εσείς πως ενω το ήξερε δεν το είχε προβάρει...  :-[ Για τους κλασσικούς αδιανόητο ε.. Νικόλα;

 

Αλλά οι πρόβες είναι για sissies... όπως λένε και οι πιό έμπειροι στον... τομέα μας. Αμα δεν παίξεις Ντζαζ στο κάτω - κάτω, δεν ωριμάζεις. ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Το έβαλα καθως για εμας τους πληβείους, μη κλασικούς αυτό έχει συμβεί αρκετές φορές πάνω στη σκηνή και κάπως τα βγάλαμε πέρα.

 

;D ;D κατι μου θυμιζει....  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα καθως για εμας τους πληβείους, μη κλασικούς αυτό έχει συμβεί αρκετές φορές πάνω στη σκηνή και κάπως τα βγάλαμε πέρα.

Κατά πάσα πιθανότητα όμως αφεντικό δεν είχε γεμίσει μία πόλη με αφίσες με το όνομα μας, ούτε θα βγάζαμε τα σπασμένα του χρόνου με αυτή τη συναυλία... Λέω εγώ τώρα γιατί δεν ξέρω το κασέ της κυρίας (αλλά φαντάζομαι πως θα μου φτάνει για τα σπασμένα του χρόνου). Ανεπίτρεπτο είναι νομίζω το συγκεκριμένο για οποιοδήποτε παίζει κάπου πέραν της πλάκας του!!!  ::)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το βασικό είναι ότι λόγω των ρούχων της Μαρίας, καθώς και του διευθυντή ορχήστρας (μαζί με την πετσέτα και τη φόρμα) είναι μάλλον φανερό ότι πρόκειται για μία ανοιχτή πρόβα (δηλαδή με κόσμο) που είναι αρκετά πιο χαλαρά τα πράγματα (πρόβα είναι άλλωστε)...

 

 

e μα λέω και εγώ...τι παρτάλι μαέστρος είναι αυτός με τη πετσέτα ...έτσι κυκλοφοράνε οι οδηγοί μας στη δουλειά όχι ο μαέστρος!! ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου