Προς το περιεχόμενο

EHX Worm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ευχαριστώ Έκτορα! Πολύ ενδιαφέρον - αν έχεις χρόνο, κανα δυο ερωτήσεις ακόμη:

 

1. Όταν σώσεις ένα preset με κοινό rate όπως λες, μπορείς να τα κλειδώσεις και τα δύο ώστε το rate και των δυο να αλλάζει με ένα knob? (Τραβηγμένο, αλλά δε μπορείς να κλειδωσεις αναλογια ε; πχ το τρεμολο να παιζει όγδοα και το phaser τέταρτα?)

 

2. Δοκίμασες καθόλου για ήχο σε φάση Electric MIstress (floyd - animals φάση). ταν έχεις δύο εφφέ, είναι σε σειρά ή παράλληλα (λογικά το δευτερο ε?) δηλαδη είτε βάλεις πχ το phaser στο πρωτο engine και το chorus στο 2ο, είτε ανάποδα παίρνεις τον ίδιο ήχο η διαφορετικό?

 

 

Καλημέρα μας!

 

1) μπορείς να κλειδώσεις ό,τι ρυθμίσεις επιθυμείς σε κάθε ένα εφφέ ενός preset. To τρέμολο να πάιζει τέταρτα και το phaser να είναι 12-stage, για παράδειγμα και σε ό,τι ταχύτητα επιθυμείς για το καθένα από αυτά. Τώρα αν θες να τα κλειδώσεις στην ίδια ταχύτητα και τα 2, πατάς το LFO Sync και τέλος. Τώρα το speed knob του πρώτου θα ελέγχει την ταχύτητα και των 2, όπως ακριβώς θα κάνει και το tap tempo. Έτσι ακριβώς έφτιαξα και το δικό μου univibe, που λέγαμε πριν λίγο.

 

2) Τα 2 fx σε ένα preset λειτουργούν σειριακά και όχι παράλληλα, δηλαδή άλλο πράγμα phaser => chorus και άλλο πράγμα / ήχος το  chorus => phaser.

 

3) Η "ηλεκτρική ερωμένη" είναι flanger. Και από flanger το modulator είναι "πες το και έγινε". Κάνει ό,τι θες. Δεν ξέρω πως συγκρίνονται δίπλα-δίπλα αυτά τα 2 πετάλια, αλλά πίστεψέ με, πολύ δύσκολα δεν θα καταφερεις το modulator να κάνει αυτό που έχεις στο μυαλό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

1) κάνει εκπληκτικούς univibe ήχους, αλλά... πρέπει να τους φτιάξεις. Το δικό μου univibe preset, είναι tremolo + plaser, sync'ed. Είναι ΤΡΟΜΕΡΑ πειστικό, πρέπει να το ακούσεις πόσο "πλούσιο" ακούγεται...

 

 

off topic μπορεις να πεις τα settings σου για το Univibe?? Προσπαθησα με το Tri-chorus αλλα κατι με χαλασε στο συνολο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic μπορεις να πεις τα settings σου για το Univibe?? Προσπαθησα με το Tri-chorus αλλα κατι με χαλασε στο συνολο!!

 

 

Με Tri-chorus δεν κάνεις Univibe, εκτός και αν έχεις ψευτο-Leslie ήχους υπόψην σου, γιατί έφτιαξα και ένα τέτοιο με Tri-chorus και ελαφρύ τρέμολο.

 

Για Univibe πήγα με phaser & tremolo, sync'ed. Αν βρω τον χρόνο απόψε (ή αύριο) βράδυ, στο υπόσχομαι θα τα σημειώσω και τα 2 και θα τα γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτορα σ ευχαριστώ πολύ για ακόμη μια φορά για τις πληροφορίες, ειδικά επειδή ξεκαθάρισες το παράλληλο/ σειριακό..

 

@aenimal : και συ ευχαριστημένος με το modulator ε?

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που κανείς εδώ δεν έχει το worm, θα ήθελα να ακούσω μια προσωπική γνώμη :)

 

Μιας και η αγορά θα αργήσει λογικά, έχω χρόνο να το σκεφτώ. Ρεαλιστικά πιο οικονομικές (αλλά επαρκείς) λύσεις έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα...

 

(να πω την αμαρτία μου θέλω να σωσω και κανα φράγκο να πάρω κανα memory boy deluxe του χρόνου, εκει έχει να πέσει κάψιμο με το send / return κτλ ... :))

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΔΕΝ ΚΣΕΡΟ ΦΙΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟΧΩ ΠΑΙΞΕΙ?  ΑΛΛΑ ΕΛΕΚΤΡΟΧΧΑΡΜΟΝΙΚΣ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ

 

 

ΕΙΝΑΙ Κ ΑΥΤΑ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ??? ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ???

 

 

(respect στην EHX - πέταλοι με χαρακτήρα, εχει γίνει η αγαπημένη μου εταιρεία)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ριξω στο τραπεζι και το phase του Αρχελαου(blue pedals) http://www.facebook.com/blue.pedals

 

εχοντας περασει διαφορα phase απο το ποδια σε ολα κατι με χαλουσε.

 

με το συγκεκριμενο επαθα πλακα. πολυ γλυκο phase που θυμιζει και vibe

 

δεν ειναι και ο καλυτερος ηχος αλλα πιστευω μπορεις να βγαλεις ακρη

 

xttp://www.youtube.com/watch?v=HPo06Z54s7Y&feature=plcp

 

για αποιαδιποτε ερωτηση ειμαι εδω :)

 

Σάκη, ξέχασα να σου απαντήσω, μη με παρεξηγείς! Τον έχω υπόψιν μου τον συγκεκριμένο πέταλο (τον είχες ξαναπαραθέση όταν είχα ανοίξει ένα θέμα για phasers και μου άρεσε από τοτε - btw, ωραίο παίξιμο και γλυκό σολάκι, και πολύ ενδιαφέρον σχήμα συνολικά, μπράβο!). Δυστυχώς είμαι εξωτερικό και δεν μπορώ να το δοκιμάσω, αν περάσω από Αθήνα θα το προσπαθήσω. Γενικά αυτή τη στιγμή για λόγους οικονομίας ψάχνω ένα "πολυεργαλείο" για να γεμίσει κενά και να ξεβαρεθώ λίγο με το σεταπ μου (που πλέον το απολαμβάνω βέβαια μορ δαν εβα χααχχχαχα :):) ) Thanks!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aenimal : και συ ευχαριστημένος με το modulator ε?

 

Κατι παραπανω απο ευχαριστημενος θα ελεγα. Βεβαια δεν ειναι πεταλι Plug & play θελει να του δωσεις χρονο και το Manual παραμασχαλα  ;D . Μ'αυτο που δεν εχω ασχοληθει ακομα ειναι το Stereo set up του, τουλαχιστον για ηχογραφηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν μπορώ να βρω τον *&%#μένο τρόπο να κάνω attach ένα excel εδώ, για όποιον ενδιαφέρεται έφτιαξα μια λίστα με τα presets & settings που χρησιμοποιώ στο TC Modulator, όπως το ζήτησε ο φίλος πιο πάνω. Με ένα π.μ. μου στέλνετε το e-mail σας και σας το στέλνω.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου