Προς το περιεχόμενο

Video για το set up κιθάρας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο λένε ξεκάθαρα οταν αγοράζεις κ εχεις κιθάρα με FR να μην βγάζεις ποτέ ολες τις χορδές, το ήξερα κ εγω αλλά σε κάποια φάση ειπα "ελα μωρέ υπερβολες" αμ δε ! Είναι τεράστιο πακέτο να την φέρεις, τουλάχιστον για σχετικά άπειρους με το αντικείμενο.

 

Πάντως και στο λινκ απο το noiz που έβαλες και το εχει γράψει ενα μέλος SR (αν θυμάμαι καλά ετσι είναι το ψευδώνυμο) λεει και σε κιθάρες χωρίς fr αλλά με τον κλασικό καβαλάρη οτι κ εκει καλό είναι να αλλάζονται μια-μια ώστε να μην ερθει απότομα στο μπράτσο η μεταβολή πίεσης.Μάλιστα γράφει οτι ενα σετ 10αρες ασκεί μια πίεση που ισοδυναμεί με 100 κιλά βάρος !  

εγώ αλλάζω μια μια τις χορδές αλλά όταν πρέπει να την καθαρίσω μια φορά το εξάμηνο (μάλιστα σημειώνω πάνω στα μπουκαλάκια ημερομηνίες) βγάζω μια μια τις χορδές ανά 10 λεπτά (εδώ μέσα το διάβασα μου άρεσε και το κάνω) σε μια ώρα έχει αδειάσει το μπράτσο και το καθαρίζω. Αν όμως έλεγε ο κατασκευαστής ποτέ τότε ΠΟΤΕ καλά ξεμπερδέματα εάν και νομίζω ότι εάν πιάνουν τα χέρια σου και ψαχτείς θα βρεις λύση

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λένε ξεκάθαρα οταν αγοράζεις κ εχεις κιθάρα με FR να μην βγάζεις ποτέ ολες τις χορδές, το ήξερα κ εγω αλλά σε κάποια φάση ειπα "ελα μωρέ υπερβολες" αμ δε ! Είναι τεράστιο πακέτο να την φέρεις, τουλάχιστον για σχετικά άπειρους με το αντικείμενο.

 

Πάντως και στο λινκ απο το noiz που έβαλες και το εχει γράψει ενα μέλος SR (αν θυμάμαι καλά ετσι είναι το ψευδώνυμο) λεει και σε κιθάρες χωρίς fr αλλά με τον κλασικό καβαλάρη οτι κ εκει καλό είναι να αλλάζονται μια-μια ώστε να μην ερθει απότομα στο μπράτσο η μεταβολή πίεσης.Μάλιστα γράφει οτι ενα σετ 10αρες ασκεί μια πίεση που ισοδυναμεί με 100 κιλά βάρος ! 

 

Το Floyd Rose είναι μια ειδική περίπτωση έτσι κι αλλιώς.

 

Το μπράτσο πάντως δε νομίζω ότι προλαβαίνει να "πάθει" στα λίγα λεπτά που θα μείνει χωρίς τάση, αν θες π.χ. να καθαρίσεις την ταστιέρα. Τουλάχιστον το δικό μου μπουζουκόμπρατσο δεν έχει διαμαρτυρηθεί τόσα χρόνια, πόσο μάλλον ένα κανονικό ή χοντρό.

 

100 κιλά δεν τραβάει ένα σετ 10 - 46 με τίποτα. 100 lbs, ναι (καμιά 45αριά κιλά).

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Floyd Rose είναι μια ειδική περίπτωση έτσι κι αλλιώς.

 

Το μπράτσο πάντως δε νομίζω ότι προλαβαίνει να "πάθει" στα λίγα λεπτά που θα μείνει χωρίς τάση, αν θες π.χ. να καθαρίσεις την ταστιέρα. Τουλάχιστον το δικό μου μπουζουκόμπρατσο δεν έχει διαμαρτυρηθεί τόσα χρόνια, πόσο μάλλον ένα κανονικό ή χοντρό.

 

Έχεις μπουζούκι με Floyd Rose? Pics or it didn't happen!!  ;D  :P

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μπουζούκι με Floyd Rose?

 

Χαχαχα λύθηκα  ;D ;D

 

Φαντάστηκα τον αείμνηστο Χιοτη να σολαρει με το μπουζούκι και να παίζει με το Floyd Rose

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λένε ξεκάθαρα οταν αγοράζεις κ εχεις κιθάρα με FR να μην βγάζεις ποτέ ολες τις χορδές, το ήξερα κ εγω αλλά σε κάποια φάση ειπα "ελα μωρέ υπερβολες" αμ δε ! Είναι τεράστιο πακέτο να την φέρεις, τουλάχιστον για σχετικά άπειρους με το αντικείμενο.

 

Πάντως και στο λινκ απο το noiz που έβαλες και το εχει γράψει ενα μέλος SR (αν θυμάμαι καλά ετσι είναι το ψευδώνυμο) λεει και σε κιθάρες χωρίς fr αλλά με τον κλασικό καβαλάρη οτι κ εκει καλό είναι να αλλάζονται μια-μια ώστε να μην ερθει απότομα στο μπράτσο η μεταβολή πίεσης.Μάλιστα γράφει οτι ενα σετ 10αρες ασκεί μια πίεση που ισοδυναμεί με 100 κιλά βάρος !  

 

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο μπράτσο αν τις αλλάξεις όλες μαζί.

 

Όσες φορές και αν τις εφαίρεσα όλες για αλλαγή έλεξα το μπράτσο και δεν βγήκα κάποια μεταβολή.

Μάλιστα πριν μία βδομάδα που άλλαξα,καθάρισα την ταστιέρα έκανα και κάποιες δουλίτσες στο τρέμολο και το μπράτσο έμεινε όπως το άφησα,αν το αφήσεις καμιά μέρα ή μέρες τότε μπορεί να γίνει κάτι και πάλι δεν είναι σίγουρο.

 

Απλά τις χαλαρώνεις όλες από λίγο λίγο και όχι τελείως μία μία χορδή και αυτό γιατί το floyd πέφτει και τεντόνονται οι υπόλοιπες που δεν λασκάρισαν και μπορεί να σπάσει καμία.

 

Μπορεί να είναι δύσκολο αλλά μπορεί να συμβεί  εκτός αν μπλοκάρεις το τρέμολο.

 

Ένα ωραίο βιντεάκι για κούρδισμα με floyd

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα λύθηκα  ;D ;D

 

Φαντάστηκα τον αείμνηστο Χιοτη να σολαρει με το μπουζούκι και να παίζει με το Floyd Rose

 

Φιλοσ η ζωη ξεκιναει στα divebombs του "Περασμενες μου αγαπες".  :D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου