Προς το περιεχόμενο

Video για το set up κιθάρας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά θέλω να γράψω την εμπειρία μου οχι για τους ψαγμένους αλλά για εμάς που ξερουμε λιγότερα... .Έχω μια epiphone les paul 100 κατά ενθουσιασμενος όταν την αγόρασα 230 ευρώ δεν την πείραξα χαμηλό acsion όλα οκ λέω ίσιο μανίκι ... μετά απο τέσσερις μήνες θέλησα να αγοράσω μια καλύτερη κιθάρα και πήρα τελικά αυτή http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_2012_wr_ch.htm?sid=09c062fe9f2ddc3e62f70b3a45a2111c την epiphone για εξάσκηση λέω και την gibson... όταν είμαι έτοιμος για εγγραφή (λόξες δεν είμαι μουσικός το χόμπι μου είναι). Όταν πήρα την gibson τρελαμένος από την χαρά μου άρχιζα να παίζω αλλά ενώ φαινόταν η ανωτερότητα της  από την epiphone και το μπράτσο τις ήταν πολύ καλύτερο στο χέρι μου ο ήχος δεν με τρέλανε μου ερχόταν ίδιος με την epi απλά λίγο ποιο γεμάτος (ενισχυτής fender mustang v2 40w) ..... λέω λοιπόν δεν πειραζει θα μαζέψω χρήματα και θα αλλάξω μαγνήτες....για set up ούτε λόγος καινούργια λέω gibson λέω δεν χρειάζεται....ΛΑΘΟΣ

Έρχεται μια μέρα ένας τύπος σπίτι μου μουσικός την βλέπει και μου λέει η κιθάρα σου είναι εντελώς ασεταριστη.... θες να στην φτιάξω...όχι του λέω φοβόμουν μην κάνει ζημιά στην κουκλίτσα μου αλλά με έζωσαν τα φίδια μόλις πληρωθώ λέω θα την πάω για set up αλλά εάν μου την γρατζουνίσουν θα την προσέχουν....μπήκα στο noiz και άρχισα να διαβάζω βρήκα αυτό http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39 .... το πήρα απόφαση καιρός να γνωριστούμε καλύτερα με την gibi ..έψαξα και στο youtube και από τα πολλά βίντεο που υπήρχαν ξεχώρισα αυτό

Έκανα δύο μέρες να τελειώσω όλα σιγά σιγά και με προσοχή το μπράτσο ήθελε ίσιωμα το tailpiece από την μια μεριά ήταν στον ...αέρα σχεδόν, στο 12 ταστο η νότες ήταν αλλού για αλλού και η μαγνήτες ήταν σχεδόν κολλημένοι στις χορδές. Παιδιά αυτό ήταν μόλις τελείωσα και την έβαλα στον ενισχυτή ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ έχασα 3 μήνες (τόσο την έχω) μόνο και μόνο επειδή είχα την ηλίθια λογική ότι καινούργια είναι usa είναι  άρα είναι οκ  . ??? Τώρα ο ήχος είναι απίστευτος στα αυτιά μου σκαστός οι μαγνήτες με καλύπτουν απόλυτα (....προς το παρών :P) για τα blues που μου αρέσουν και η διάφορα με την epiphone... χαώδες ...άρα τολμήστε έτσι θα γνωριστείτε την κιθάρα σας καλύτερα και θα γλιτώσετε χρήματα....αυτά  :)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από εργαλεία τι χρησιμοποίησες; Εννοώ εκτός από άλεν και κατσαβίδι. Ήρθε και μένα η ώρα μου να μάθω...

ενα παχυμετρο....πιστωτικες :o.  μια πιστωτική έχει πάχος μισό χιλιοστό ενα σετ καθαριστικά gibson και μια Ρίγα 40 cm

 

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδές θα πρέπει να είναι καινούργιες και σωστά περασμένες  και συνεχώς κουρδιζουμε την κιθάρας όταν ελέγχουμε το μπράτσο αφήνοντας την κιθάρα να ηρεμήσει και ξανά  μέχρι να το φέρουμε στο σωστό ύψος .

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες.

 

Εγω μια φορά έκανα το λάθος να βγάλω ολες τις χορδές για να την καθαρίσω.Υπόψιν οτι εχω και FR. Το αποτέλεσμα ηταν την κιθάρα να την κάνω κώλος ! Πλεον εχω εναν κώλο που μοιάζει με κιθάρα !

 

Ολο λεω να την παω για σενιάρισμα και όλο το αμελώ.

 

Πόσοι μάστορες κάνουν ολους τους ελέγχους και απαιτούμενες εργασίες ώστε οταν την πάρουμε πίσω να είναι σωστά σεταρισμένη η κιθάρα ? 

 

 

Εχω να κάνω μια παρατήρηση για το βίντεο, δεν θα ηταν πιο σωστό πρώτα να γίνει ο έλεγχος για το σκέβρωμα του μπράτσου και μετέπειτα ολες οι άλλες μετρήσεις με τις αποστάσεις ?    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες.

 

Εγω μια φορά έκανα το λάθος να βγάλω ολες τις χορδές για να την καθαρίσω.Υπόψιν οτι εχω και FR. Το αποτέλεσμα ηταν την κιθάρα να την κάνω κώλος ! Πλεον εχω εναν κώλο που μοιάζει με κιθάρα !

 

Ολο λεω να την παω για σενιάρισμα και όλο το αμελώ.

 

Πόσοι μάστορες κάνουν ολους τους ελέγχους και απαιτούμενες εργασίες ώστε οταν την πάρουμε πίσω να είναι σωστά σεταρισμένη η κιθάρα ? 

   

 

 

Με λίγο υπομονή και ψάξιμο, και εσύ μπορείς να φτιάξεις το FR μόνος σου, απλά θέλει λίγη ώρα..ρίξε μια ματιά και εδώ..

http://www.noiz.gr/index.php?topic=199266.0 

 

Τώρα για τον μάστορα που λες, κανονικά όλοι θα πρέπε να το κάνουν αυτό. Ζήτα το και εσύ όταν αφήσεις την κιθάρα σου, αλλά αν δεν το κάνει, μάλλον πρέπει να αλλάξεις μάστορα..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες.

 

Εγω μια φορά έκανα το λάθος να βγάλω ολες τις χορδές για να την καθαρίσω.Υπόψιν οτι εχω και FR. Το αποτέλεσμα ηταν την κιθάρα να την κάνω κώλος ! Πλεον εχω εναν κώλο που μοιάζει με κιθάρα !

 

Ολο λεω να την παω για σενιάρισμα και όλο το αμελώ.

 

Πόσοι μάστορες κάνουν ολους τους ελέγχους και απαιτούμενες εργασίες ώστε οταν την πάρουμε πίσω να είναι σωστά σεταρισμένη η κιθάρα ? 

 

 

Εχω να κάνω μια παρατήρηση για το βίντεο, δεν θα ήταν πιο σωστό πρώτα να γίνει ο έλεγχος για το σκέβρωμα του μπράτσου και μετέπειτα όλες οι άλλες μετρήσεις με τις αποστάσεις ?    

Έβγαλα όλες τις χορδές και δεν είχα πρόβλημα ....από ότι έχω ακούσει η κιθάρες με Floyd Rose έχουν ιδιοτροπίες και το set up γίνεται με προσοχή ...μάλιστα όταν ήταν να πάρω κιθάρα ήταν να πάρω μια fender με FR και με απέτρεψαν για αυτό το λόγο (ακόμα το λιγουρεύομαι ;D) εδώ έχει την σειρά που κάνουμε όταν την σεταρουμε αυτό είδα πρώτα ..http://www.youtube.com/watch?v=ImT-o4vI5YI

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό για τις χορδές που πραγματικά μου κλείδωσε το κούρδισμα (έως τώρα τις έβαζα λάθος) σημαντικό μετά το κλείδωμα (πέρασμα χορδής από κάτω ) προσέχουμε να τυλίγετε προς τα ΚΑΤΩ ομοιόμορφα και όσο ποιο χαμηλά για μεγαλύτερη γωνία και λιγότερο ΒΙΖ ;D

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα όλες τις χορδές και δεν είχα πρόβλημα ....από ότι έχω ακούσει η κιθάρες με Floyd Rose έχουν ιδιοτροπίες και το set up γίνεται με προσοχή ...

 

Στο λένε ξεκάθαρα οταν αγοράζεις κ εχεις κιθάρα με FR να μην βγάζεις ποτέ ολες τις χορδές, το ήξερα κ εγω αλλά σε κάποια φάση ειπα "ελα μωρέ υπερβολες" αμ δε ! Είναι τεράστιο πακέτο να την φέρεις, τουλάχιστον για σχετικά άπειρους με το αντικείμενο.

 

Πάντως και στο λινκ απο το noiz που έβαλες και το εχει γράψει ενα μέλος SR (αν θυμάμαι καλά ετσι είναι το ψευδώνυμο) λεει και σε κιθάρες χωρίς fr αλλά με τον κλασικό καβαλάρη οτι κ εκει καλό είναι να αλλάζονται μια-μια ώστε να μην ερθει απότομα στο μπράτσο η μεταβολή πίεσης.Μάλιστα γράφει οτι ενα σετ 10αρες ασκεί μια πίεση που ισοδυναμεί με 100 κιλά βάρος !  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου