Προς το περιεχόμενο

Pedalboard Μπάσου ΚΑΙ κιθάρας... γίνεται?


gadget

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνω συλλογή από έγνοιες, προβλήματα, ευθύνες, και στόχους που βάζω και δεν έχω χρόνο να τους ολοκληρώσω...

Αποφάσισα να βάλω άλλον ένα από τους τελευταίους στη ζωή μου..οπότε είπα: "Παρασκευή είναι,οι άμυνες πέφτουν, τα ήθη χαλαρώνουν, δεν πετάω μια ερώτηση στο νοιζ?"

 

Η ερώτηση του thread έχει διπλό νόημα?

Γίνεται κοινό pedalboard και για πετάλια μπάσου και για κιθάρας?

α)απο άποψη πεταλιών (νομίζω ναι αν εξαιρέσεις τα drives)

β)απο άποψη χώρου, αν βολεύει, γίνεται ένας χαμός απο καλώδια, γενικά χρηστικότητα?

 

Το έχει κάνει κανείς το έχει δοκιμάσει έτσι για να μαζεύω απόψεις πριν αρχίσω να κόβω παλέτες.... (DIY θα είναι η όποια κατασκευή)

 

Έχει νόημα να γίνει προσπάθεια για modular, με σταθερά modulation εφε και να αλλάζει το πρώτο κομμάτι για drive.

 

Δεν μιλάμε για καμια αρμαθιά απο πετάλια. delay, chorus, phaser, kai apo 2-3 τα συγκεκριμένα για κάθε όργανο. (Τώρα όλα κι όλα είναι 6). Α και το κουρδιστήρι φυσικά!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

Μπα.... :P

τελικά πήρα preamp/overdrive/DI όλα σε ένα νοικοκυρεμένα...

 

Η μία μανία(καταναλωτική) καταπολεμήθηκε για την ώρα.... 456776 more to go.

 

Τώρα στοχεύουμε στην DIY....  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα στοχεύουμε στην DIY....  :)

 

Καλή επιτυχία  :)

 

Αλλά  πες μας  τι preamp πήρες  να ζηλέψουμε  εμείς οι έχοντες  precision

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το MXR M80 bass DI ...το ακούσα χθες το έκλεισα και θα το τσιμπήσω σήμερα... εκτός αν επειδή σήμερα έχω λίιιγο περισσότερο χρόνο ακούσω και κάτι άλλο που να με κεντρίσει περισσότερο...

 

Να πώ επίσης οτι το άκουσα με precision για να είμαι οντοπικ!  ;D

 

Καλή επιτυχία :)

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε καλή τιμή... ελπίζω να με δικαιώσει... δεν έχω καθόλου έμπειρο αυτί σε αυτά τα πράγματα και το επέλεξα διαισθητικά περισσότερο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πώ αναλυτικότερα απο Δευτερά μιας και θα έχει δοκιμαστεί και στην πρόβα της Κυριακής ;)

 

Και μιας και το πιάσαμε το θέμα preamp και σε βρήκα μπόσικο...:P

πώς δένει με τα υπόλοιπά πετάλια? εννοώ οκ αν μπέι μπροστά σε ενισχυτή οκ... Πρώτο... (σε delay, chorus)

 

Αν το βάλω στη λούπα? Αν το έχω σαν di? αν το έχω (όπως θα είναι η κύρια χρήση του) στην κάρτα ήχου?χρησιμοποιώ τη λογική οτι τα modulation πάνε μέτα την προενισχυση καλύτερα?

 

Α και για να μαθάινουν όσοι μολις μπήκαν στη συχνοτητά μας... το θέμα μας είναι pedalboards  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και μιας και το πιάσαμε το θέμα preamp και σε βρήκα μπόσικο...:P

πώς δένει με τα υπόλοιπά πετάλια? εννοώ οκ αν μπέι μπροστά σε ενισχυτή οκ... Πρώτο... (σε delay, chorus)

 

Αν το βάλω στη λούπα? Αν το έχω σαν di? αν το έχω (όπως θα είναι η κύρια χρήση του) στην κάρτα ήχου?χρησιμοποιώ τη λογική οτι τα modulation πάνε μέτα την προενισχυση καλύτερα?

 

 

Επ!  ερωτήσεις  κιθαριστικες δεν απαντιουνται, άκου delay..... :P ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου