Προς το περιεχόμενο

Απόψεις (σας) για split coils


stavros911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν τέτοιον μαγνήτη προκειμένου να πειραματιστώ μιας και ποτέ δεν είχα split coil. Ως εκ τούτου θα ήθελα να καταγράψετε, όσοι θέλετε, τις προτιμήσεις σας. Ποια μάρκα, ποιο μοντέλο και γιατί. Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν τέτοιον μαγνήτη προκειμένου να πειραματιστώ μιας και ποτέ δεν είχα split coil. Ως εκ τούτου θα ήθελα να καταγράψετε, όσοι θέλετε, τις προτιμήσεις σας. Ποια μάρκα, ποιο μοντέλο και γιατί. Σας ευχαριστώ.

 

P μαγνητη θες; Η split J;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα fender jazz... Έχω μιλήσει με τον τεχνικό, μου είπε ότι μπορεί να το αναλάβει, να σκάψει το ξύλο, να το τροποποιήσει κλπ κλπ κλπ... Για rock το θέλω, με λίγη παραμόρφωση και τέτοια. Απλά δεν ξέρω ποιον πρέπει να διαλέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κανεις PJ; Αν θες να χρησιμοποιεις και τους δυο μαγνητες, ενδεχεται να χρειαστει να αλλαξεις και τον bridge, γιατι ο ειδικα ενας P με σχετικα υψηλο output (οπως ο SPB-2) θα εξαφανιζει εναν παραδοσιακο J.

 

Εισαι σιγουρος οτι θες να αλλαξεις τοσο πολυ τον χαρακτηρα του οργανου και να το σκαψεις; Συν τοις αλλοις νομιζω οτι θα χρειαστεις custom pickguard γιατι εχω την εντυπωση πως ο P (στη σωστη του θεση) βγαινει εξω απο το "κανονικο". Οποτε δεν ειναι reversible μια τετοια μοντα. Το να κοιταξεις ενα σετακι Jazz το εχεις αποκλεισει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να αλλάξεις τον neck με τον noiseless της fender και να κάνεις push pull το pot του volume ώστε να σου αλλάζει από series σε parallel. Θα πετύχεις τον ήχο που θες και δεν θα χρειαστεί να σκάψεις!!!  ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να αλλάξεις τον neck με τον noiseless της fender και να κάνεις push pull το pot του volume ώστε να σου αλλάζει από series σε parallel. Θα πετύχεις τον ήχο που θες και δεν θα χρειαστεί να σκάψεις!!!  ;)

 

Χωρις να εχω ακουσει ο ιδιος, εχω διαβασει πως και καποιοι delano J στη neck θεση ερχονται πολυ κοντα σε P αν παιζουν μονοι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω ακουσει ο ιδιος, εχω διαβασει πως και καποιοι delano J στη neck θεση ερχονται πολυ κοντα σε P αν παιζουν μονοι τους.

Είχα δανειστεί ένα μεξικάνικο jazz bass του audiokosta που είχε noiseless πάνω και με push pull άλλαζε από series σε parallel... Ο ήχος του neck ερχότανε πολύ κοντά σε P...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα λέτε εσείς αλλά έχω 10/10 άγνωστες λέξεις! Τον bridge πάντως, δεν τον ανοίγω στο full, ίσα να δίνει λίγο χρώμα. Οπότε δεν με ενδιαφέρει να έχει ίση ένταση ο ένας με τον άλλο γιατί με τον τρόπο που παίζω ο bridge "νιαουρίζει" και δεν είναι καλή κατάσταση. Για το pickguard τώρα, οκ δεν ξέρω τι θα κάνω, είπε και ο τεχνικός ότι θα το κοιτάξει.

Το σετάκι jazz που προτείνει ο φίλος, το έχω αποκλείσει μιας και δεν μιλάμε για το "κύριο" όργανό μου και απλά θέλω να πειραματιστώ, να περνάει και η ώρα που λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου